Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
profesionalist_wood - майстор
Сетих се да напиша тази тема понеже чистех ръждата на гаечните си ключове във вана с ябълков оцет за седмица и ръждата му изпадна. Та изобщо отровен ли става сместа от ръжда и оцет защото се окисляват в странна субстанция като маджун?

Остава да навия на топка фолиото за печене и да я сложа във вода с сол да станат малко по-лъскави нещата


Мислех тази тема да бъде със съвети за чистене на ръжда с натурални продкти без отровни химии.
Вие как си чистите ръждата по свой начин?
(Между другото премахнах колония гадни мравки на вилата в стаята със оцет и ги няма с години вече,излизаха между дъските на дюшемето и беше кошмар)
velsi - Почетен майстор
Аз от години ползвам за тази цел лимонена киселина (лимонтозу). Трябва обаче разтвора да е по-концентриран. Колкото повече - по-добре и става по-бързо. После измиваш детайлите с вода и подсушаваш. Пробвай, работи много добре.
hidrazin - майстор
Ръжда - най-бързо със солна киселина. Иначе става и с доматен сок...
:partyman:
GalinBelos - специалист
Мен пък ми е интересно как така ви ръждясват гаечните ключове ? Моите са така обилно омаслени , че никаква вода не може да достигне до желязото .
Lisko - майстор
velsi написа:
Аз от години ползвам за тази цел лимонена киселина (лимонтозу). Трябва обаче разтвора да е по-концентриран. Колкото повече - по-добре и става по-бързо. После измиваш детайлите с вода и подсушаваш. Пробвай, работи много добре.
Не че има голямо значение за конкретния случай, но нали знаете, че лимонтузуто не е лимонена киселина а винена киселина.
Velsi ако си купува Citric acid (аз я купувам от китайски магазини и я ползвам за добавка към сладка и сиропи) - те това е наистина лимонена киселина.
torbalan - Дървен философ
Телена четка, шлайф машинка... :)
profesionalist_wood - майстор
GalinBelos написа:
Мен пък ми е интересно как така ви ръждясват гаечните ключове ? Моите са така обилно омаслени , че никаква вода не може да достигне до желязото .
Понякога си намирам ръждиви ключове забравени от дяда по мазата и ми се налага да ги чистя.
Мисля си тия дни да направя електролиза със син камък и с медно парче да ги помедня,защото обичам цвета на медта :-D


Иначе истинско чистене на ръжда в стила ,,направи сам,, е приложил този човек за което евала за него.
https://www.youtube.com/watch?v=DGT20ghWMZA
https://www.youtube.com/watch?v=bBPc5ZFHZP0

Успял е да спести пари от закупуване на китайските измишльотини от Али баба за 200-300 долара
https://www.youtube.com/watch?v=dx7n164apvs
Chefo77 - майстор
Защо не пробваш с накисване в кока-кола?
profesionalist_wood - майстор
Chefo77 написа:
Защо не пробваш с накисване в кока-кола?
Ефективен е за хромирани детайли
gogo7777 - майстор
profesionalist_wood написа:
GalinBelos написа:
Мен пък ми е интересно как така ви ръждясват гаечните ключове ? Моите са така обилно омаслени , че никаква вода не може да достигне до желязото .
Понякога си намирам ръждиви ключове забравени от дяда по мазата и ми се налага да ги чистя.
Мисля си тия дни да направя електролиза със син камък и с медно парче да ги помедня,защото обичам цвета на медта :-D .........
Трябва първо да ги никелираш и после да помедняваш инструментите. Мед върху стомана не става "не хваща"
Иначе може и без електролиза......само потапяш ключовете в разтвор на меден сулфат и сярна киселина.

Тема "Чистене на ръжда в домашни условия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: