Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
lov - майстор
Гого спри се да плещиш глупости относно кое покритие не хваща към желязото. Точно мед и никел се ползва като основа за последващо хромиране. Кога е за декоративно хромиране се ползва мед като основа а когато се прави твърд хром за износо устойчиви покрития се ползва никел. А понякога в зависимост от стоманата и завършващото крайно се ползва комбинация и от двата метала.
Относно така нареченото лимонтозу е всъщност най обикновенна винена киселина.
Варовиковите отлагания се чистят най добре със солна киселина а когато основата е по неустойчива на агресивни химикали се ползва млечна киселина. Тя също добре се справя и с железните съединения които се отлагат заедно с варовика. В повечето случаи препаратите за отстраняване на варовици се птавят именно на основата на млечната киселина тъй като са по слабо активни към фаянса и фугините. Оксаловата кислина е доста слаба и нейното приложение е основно за избелване на дървесина както и за отстраняване на петна от дрехи.
А киселината от акумулаторите веднъж използвана там нали се сещата че вече не е чиста киселина. Освен това не е подходяща за почистване на варовици.
Zoro5 - специалист
А зелената "ръжда" върху медни сплави? Имам батерия за баня, която дълго време е сълзяла и има 2-3мм слой варовик и на места зелена патина. Това в какво може да се накисне? Има ли някакъв мек абразив който да трие варовика , но да не драска "лъскавото" ?
a_stoev - майстор
Солна киселина 3-5% инхибирана с една лъжица уротропин /основна съставка на сухия спирт едно време/.
После неутрализираш с воден разтвор на сода бикарбонат /хлебна сода/.
За по нататъшна защита киснеш или мажеш с фосфорна киселина.
Във варна всичко го има във Марвин, 20 лв са общо всичките реактиви, опаковки по 1 кило. Всичко е свободно за продажба, дето се казва има го и супермаркета, разредено и оскъпено под имената кислол-солна к-на, "кисел продукт"-фосфорна к-на, заместител на оцета, хлебна сода и сух спирт.
Сярна киселина - не!
Погледнете темата в офроуд форума, търсете с уротропин
gogo7777 - майстор
Гого спри се да плещиш глупости относно кое покритие не хваща към желязото. Точно мед и никел се ползва като основа за последващо хромиране.
Мед друг път. Подслоевете са никел, никел-мед или никел-мед-никел т.е. първият слой винаги е никел.
Правил ли си покрития някога или си чул нещо..... :lol:
Мед се нанася директно върху стомана ама ако ви кажа как ще се изтровите :wink: Дори промишлено вече не се ползва.
lov - майстор
Баща ми си замина от тоя свят наблъскан с метали щото цял живот се е занимавал с галванотехника. Аз пък останах без зъби и с други вече хронични проблеми пак от досега ми с такива производства. Макар и не участваш пряко там. Но пък за сметка на това добре познаващ технологичните процеси. :) Отделно единствената 6 дето ми развали пейзажа в дипломата ми в института беше по химия и точно по темата корозия на металите и защита от нея. :) Та не знам кой е чувал или виждал.
Апропо точно в последното производство което бях тогава забраниха никела защото води до тежки алергии и остана само мед като подслойно покритие. Е то от тогава мина четвърт век може да са променили нещо та знам ли. Но нанасянето на чист декоративен никел е забранено и не е отменето на всякъде по света.
gogo7777 - майстор
Моя баща също се занимава с този занаят от дете, да е жив и здрав.
Никъде не се е учило галваностегия по ония времена, а сигурно и до днес е така. Занимавам се почти цял живот /също кат баща ми от хлапе/ с това и знам. Пусках "кука" тук преди като тема за да проверя има ли още останали майстори, но уви....
Тук говорим за помедняване на стоманени детайли в домашни условия :wink: Казах необходимото и вярното. :wink:
Занаята има своите тайни, а те не са за форумно достояние. Има новатори копиращи италианската галванопластика, но те са се насочили към златото, среброто и паладийя......на дребни детайли и електролити в стъкленици. Руската бумащина по въпроса е пълно менте /повечето им рецепти са теоретични и не работещи/.
Щом имаш понятие.....провери дали мед се нанася върху стомана и пиши. Ще се радвам да поспориме :wink:
mgbagera - специалист
Вече са ни ясни методите за почистване на ръждата. Сега нека обърнем внимание и на това как да се предпазим от повторно появяване :thumbs:

Поразрових се малко и попаднах на метода с нанасяне на цинково покритие върху детайлите. Тази киселина за запояване при нас как се води ? До колкото разбрах е със съдържание на цинк. http://radiosfera.net/subject/34529



lov - майстор
Цинков хлорид може да се намери в химическите магазини. Представлява бели силно хигоскопични кристали. Разтворен във вода си е точно на това което му викат гасена солна киселина. Като за да може да е по активен се добавя и малко солна киселина. Пък аз като по глупав в место да си играя да разтварям цинк в солна киселина си го купувам на право и го разтварям направо в кислол. :lol: Тъкмо се получава идеалната комбинация на разтвора.
А иначе може би Гого може да успее да намери и покаже как се покриват заварки на място щото му е в областа на професията. Виждал съм на много места където монтират различни защитни парапети и огради от готови поцинковани платна. Събират ги на място със заварка и после покриват само където е шлайфано и прогоряло. Дали с електролиза или с някаква химия но навиват едни парцали от горе и заливат с някакъв разтвор но повече не съм се вторачвал. После на самото място си личи че цинка се по лъскав и нов. Та може да има и готови смеси за тази цел но в место да се дири гасена киселина със цинковия хлорид ще е по лесно.
Не ми се рови сега да видя за рецепта за готов разтвор за поцинковане с електролиза но съставките не са нещо сложно и скъпо. А причината е че при тях може да се нанесе по дебел слой който и е по добре захванат към стоманата от колкото вероятно ще се получи само с цинковия хлорид.

Тема "Чистене на ръжда в домашни условия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: