Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Hoвoceлckи - майстор
Е, той преобразувателя не е само киселина. Аз мога да кажа откъде да се купи точно тя, но не му е нужна.
С индукционен поялник по-няма да стане. Твоя си е достатъчно мощен. Ще задържиш малко повече ако трябва.
nautilus33 - майстор
Преди малко опитах, но не стана. Телта се загря доволно, защото калая почна да се топи по нея, но не искаше да се залепи. Минах първо с шкурка. Опитах и с колофон да намаша първо телта, като че ли се залепи леко калая, но при по леко подръпване се отлепя.
Hoвoceлckи - майстор
Не знам какъв опит имаш изобщо със запояването. Взимаш малко калай на човката. Опираш поялника до тела. Задържаш. Така опрени ги опираш в колофона. След разтапяне, вдигаш от него и разтриваш с човката на всякъде по тела, където трябва да се калайдиса. с лек натиск даже. Без да отделяш човката от тела, да поддържаш нагряването.
Нямаш ли тинол?
nautilus33 - майстор
Нямам тинол. А и колофона ми е в вдна кръгла кутийка, и е залепнал. Няма как да го извадя, а такак както е в кутията, нямам как да опра телта в него.
lov - майстор
Hoвoceлckи написа:
Негасена солна киселина не е най-безопасна. Защо трябва да сваля цинка? Какво ще му пречи колофона? Мойте уважения към теб, но като не практикуваш нещо, не задължително са го отричаш!
Така е. Поялници, припои, платки, флюсове и тем подобна друга техника съм я гледал само на картинка. :lol:
Развесели ме много да знаеш Още се чудя от каква работа съм си изкарал стажа за пенсия. :?
plamen6703 - майстор
nautilus33 написа:
Преди малко опитах, но не стана. Телта се загря доволно, защото калая почна да се топи по нея, но не искаше да се залепи. Минах първо с шкурка. Опитах и с колофон да намаша първо телта, като че ли се залепи леко калая, но при по леко подръпване се отлепя.
Вземи солна киселина, но да не е гасена, с четка минаваш поцинкованата тел да запуши след теб като я минеш и след това с калай и подходящ поялник да калайдисаш и да запоиш.
Ще трябва да знаеш едно нещо, че лесно калайджия не се става, трябва да ти почернее задника от въртене :)
Улуци се запояват с негасена солна киселина, като мажеш с четката по линията на улука, където имаш да го съединяваш и почва да "пуши" след това като прекараш поялника с калая по линията на улука и то "блесва" отдолу... целта е да свалиш цинка и да калайдисаш... Колфона го ползвай за запояване на електронни компоненти, но не и за тази цел.
Гледай като вземеш солна киселина да не дишаш изпаренията, които ще се отделят при реакцията....няма да изпаднеш в клинична смърт, но все пак е добре да се спазват правила за безопасност :-D Запоявам от времето, когато бях 15 годишен.... и до момента не съм спирал... не ми се смята от колко години си вадя хляба с поялник :)
Желая ти успех и вярвай, че така се запоява не само поцинкована тел, но и поцинкована ламарина, ако щеш и улуци :-D
nautilus33 - майстор
Благодаря ти. Сега само да видя от къде да я намеря тази солна киселина, че нямаме магазин за химикали наоколо. Иначе ми стана ясно какво да правя :)
zdravcho - специалист
nautilus33 написа:
Благодаря ти. Сега само да видя от къде да я намеря тази солна киселина, че нямаме магазин за химикали наоколо. Иначе ми стана ясно какво да правя :)
Може и без киселини, с които е по-трудно да се сдобиеш. Става и с неща които имаш може би под ръка - фина пиличка или шкурка, дремел с подходящ накрайник...
Hoвoceлckи написа:
Основно пропускаме - зачистваш предварително с фина шкурка.
- идеята е да се свали цинковото покритие и да блесне голо чисто желязо на местата където ще запояваш. От там нататък става и с флюс и припой с които също лесно ще се снабдиш.
nautilus33 - майстор
zdravcho написа:
Става и с неща които имаш може би под ръка - фина пиличка или шкурка, дремел с подходящ накрайник...
Тези ги имам и двете. С шкурката нещо не се получи, може би не тръках достатъчно. Ще пробвам с едно дискче за пилене да видим, докато намеря киселина, в случай че не се получи с пиленето.
shotik - майстор
Възможно двата края да се разминат няколко сантиметра, да се увият с почистена медна тел и тогава да се направи запояването .
Аз мисля ,че може, смътно си спомням ,че преди много години съм правил нещо такова, но не се сещам в момента какво. Ако се сетя ще пиша.
Извъм темата, но може да е полезно - спомням си ,че една голяма тенджера в която варяхме буркани с компоти и зимнина се беше пробила . Опитах като почистих от емайла около отвора и да запоя с композиция. Решението на проблема беше ,като пуснах котлон на силна степен и след загряване с поялник 250 вата успях да разтопя композиция и колофон и отворите ги запълних. Ползва се само когато е пълна с вода и композицията не се разтича.

Тема "Запояване на поцинкована тел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: