Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Christo - майстор
По една случайност съм порасъл там където ги правеха тези стругове. Абсолютно сте прави за шлифоването... Никой технолог не би предвидил струг, като окончателна машина за нещо прецизно. Винаги след него има шлайф. Само че, къде са тия вътрешни шлайфове на фи 20 и 150мм дълбочина? Отдавна са претопени в някоя австрийска или германска стоманолеярна.
Чираче - майстор
Голяма точност се постига с хонинговане. Потърси информация в някоя фирма за производство на хидравлични елементи.
Последна промяна от Чираче на нед май 21, 2017 10:50 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-лесно с протяжка, но и най-скъпо :wink:
amdatlon - специалист
Christo написа:
В линка, който си дал дават допуск н9. Обади им се и ги питай дали това е точно така. ...
Благодаря ти за информацията !

Благодаря ви на всички за мненията :)

Относно луфта , е относително понятие, така не мога да преценя , но мисля нещо като 1 , 2 десети от мм, постижимо ли е с подръчни материали ?

Вече им писах на фирмата, и да видим кога ще отговорят.

На мен основно питането ми беше:
-ако някой е имал практически досег/опит с такива профили да каже. Иначе теоритично може много да се пише.
Ясно е че ще се ходи на място да се пробва :)
lov - майстор
И тя каква стана работата. Мерим с микрометри бележим с тебешир и на края го режем с резака. :lol:
amdatlon - специалист
lov написа:
И тя каква стана работата. Мерим с микрометри бележим с тебешир и на края го режем с резака. :lol:
Това ми хареса :)

Имаш пред вид за луфта ли?
Говоря на изуст :) , мога да преценя само с "пипане" :)
gogo7777 - майстор
15 сантиметрова втулка с висока точност се изработва безпроблемно и на най-разхлопаният струг.
Така и не се разбра, какво си намислил да правиш и за какво са тия точности след като търсиш тръба, която не искаш да обработваш допълнително.... :?
lov - майстор
amdatlon написа:
lov написа:
И тя каква стана работата. Мерим с микрометри бележим с тебешир и на края го режем с резака. :lol:
Това ми хареса :)

Имаш пред вид за луфта ли?
Говоря на изуст :) , мога да преценя само с "пипане" :)
Ами да беше подкарал темата и с най високите класове на грапавост, щеше да стане още по интересно на края с този луфт на пипане.
Сигурно е страшна тайна това което си решил да правиш. :? До момента темата е чесане на пръсти по клавиатурата.
tsenkov - специалист
При наличието на линеини лагери Ф20мм за 10-12лв за мен са безпредметни всякакви такива търсения.
Christo - майстор
gogo7777 написа:
15 сантиметрова втулка с висока точност се изработва безпроблемно и на най-разхлопаният струг.
Така и не се разбра, какво си намислил да правиш и за какво са тия точности след като търсиш тръба, която не искаш да обработваш допълнително.... :?
С второто изречение съм съгласен напълно. С първото не! Проблемът на дълго работилите стругове е, че се работи най-много в областта точно пред шпиндела. И понеже господин стругарят е бил най-вероятно нает, не е прекалявал с чистенето и смазването, паралелите са от чугун уж закален, та тези паралели са износени и стругът почва да прави конус. И няма оправия, освен тотално разглабяне, ново пришлайфане на паралели, напасване на шпинделна кутия, задно седло, изобщо голям ремонт. Така се правеше в Машстрой. Шлайф-хобелът е махина, дълга колкото два струга и малко отгоре. Минало свършено незабравимо!

Тема "Калибровани тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: