Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
lordged - помощник
Здравейте, скоро съм на сватба на приятел, който живее в другия край на земното кълбо.
С пари и подаръци няма да го впечатлим, защото стандарта му е много над този, който може да си мечтаем.

С приятели решихме да е нещо за спомен направено от нас и това доведе до идеята е да съберем среброто, което имеме събирано и изоставяно по шкафовете през годините и да направим сребърна плочка с гравирано пожелание затворено в стъкло.

какво ми се завъртя в главата като изпълнение. ще го опиша стъпка по стъпка и моля, кажете, къде мога да сбъркам, и къде мога да подобря изпълнението. Ясно е и не е проблем да го поръчаме на ювелир, но идеята е да е хендмейд.

1. прави се гипсово блокче, като преди да е стегнало потапяме формата на отливката намазана с олио за да може да го извадим след като стегне.
2. вадим формата и остава гипсовата отливка с желаната форма.
3. в така получената гипсова заготовка разтапяме олово за да получим подобна плочка.
4. на хартия печатаме пожеланието, което пренасяме върху оловото.
5. с дремел и накрайници за гравиране по пренесените букви издълбаваме пожеланието.

( така до тук имаме оловен плакет с издълбани пожелания. )

6. забъркваме нов гипс, намазваме оловото в някакво масло ( какво да бъде маслото ) и го потапяме отново в нестегналия гипс.

7. ??? искам обаче плакета да бъде не с вдълбан надпис а с издигнат нагоре, и не мога да измисля как да го направя и как да продължа нататък ... моля за идеи, предложения, и прочие.

След като направим плакета, ще поръчаме темперирана стъкленица в която да го затворим. и ще направим дървена поставка.

Избрал съм гипс, защото може да се намери от всякъде. Знам, че има специални материали за изработка на матрици и други, но не знам къде да ги намеря и нямам време да обикалям и да питам от магазин на магазин и от ателие на ателие.

Очаквам вашите градивни идеи как с подръчни м-ли от общодостъпните магазини може да се направи това.
iliya_i - майстор
lordged написа:
7. ??? искам обаче плакета да бъде не с вдълбан надпис а с издигнат нагоре, и не мога да измисля как да го направя и как да продължа нататък ... моля за идеи, предложения, и прочие.
А защо вместо в оловото не дълбаеш надписа директно в гипса.
Температурата на топене на среброто е около 960 градуса . Имаш ли с какво да я постигнеш? (на оловото е към 250 градуса)
А не съм сигурен, че гипса ще издържи на тази температура.
lordged - помощник
Имам туристическа газова горелка, която нагрява до към 1400 градуса.
направил съм гипсов калъп и след малко ще пробвам дали ще издържи. просто го чакам да изсъхне добре з да не се нацепи при изпарение на влагата.
wanderer - специалист
по големия ти проблем ще бъде не разцепването на калъпа, а детонацията от остатъчната влага, и недобрите последствия за леещия. не съм специалист в тази област, опита ми се свежда до леене на олово и алуминий, но си мисля, че гипса не е твоя вариант. да видим какво ще кажат по компетентните??
lordged - помощник
Какво имаш предвид под детонация от остатъчна влага ? в Кой момент се получава,
при наливането на разтопеното сребро в гипсовата отливка ли ?
wanderer - специалист
да. давам ти пример - при наливане на олово в кокилен калъп, който е внесен непосредствено преди леенето от по студено и влажно помещение само от мигновено образувалия се конденз пръска ужасно неприятно. опасенията ми са,че гипса не би могъл да се изсуши до безопасна влажност. също не мисли че гипсовия калъп ще е без забележки. няколко шупли стигат за да прецакат чистия вид на начинанието.

Тема "изливане на сребърна плочка и гравиране ? как ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: