• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
seawolf - напреднал
Здравейте, ще помоля за съвет относно пендула за метал.
Все по-често ми се налага да режа метал и да заварявам метални конструкции. Справям се с ъглошлайфа, но ми се иска да си купя пендула за рязане на метал и съм се спрял на "Райдер" RD-CM06 http://www.onlinemashini.bg/cirkulqr-za ... -mm--/6371
Някой от вас ползвал ли е такава пендула и какви впечатления има от нея.
Приемам и други предложения, но в този ценови диапазон. Предварително благодаря за отговорите!
Чираче - майстор
В линка пише, че е за дърво.
plamen6703 - майстор
В моя линк пише, че е за метал. Не съм ползвал точно такава пендула за метал, но в този ценови диапазон е "Райдер" и "Айнхел"... Ако ми се налагаше да избирам между двата варианта щях да избера "Райдер"...
joro39 - специалист
всичките режат на криво ,освен ако не е с метален диск , ама са доста скъпи.
seawolf - напреднал
В какъв смисъл режат на криво, имат луфтове или какво?
joro39 - специалист
диска са изкривява и ряза става крив.
koveslav - майстор
joro39 написа:
диска са изкривява и ряза става крив.
Ами зависи от начина на разполагане на детайлите и от това колко бързо подаваш.Постигат се доста прилични резултати,с прилична точност като за изработка на конструкций.Тези пендули са за тръби и профили,не са предназначени за плътни материали с голяма дебелина.
Като пример за някои особености на тези машини-винкел се реже под 90 градуса с острия ръб нагоре.Става много по-лесно,по-бързо и по-прецизно.Слага се легнал на перо само ако се реже под ъгъл.Планки и шини се режат като се залагат в менгемето вертикално,а не легнали и т.н.Подава се плавно,за да реже диска с високи обороти.Паднат ли оборотите от прекален натиск,диска започва да криви.
Анонимен1
joro39 написа:
всичките режат на криво ,освен ако не е с метален диск , ама са доста скъпи.
А на такъв циркуляр с карбофлексов диск, може ли да се смени диска с метален диск? В смисъл между двете машини само това ли е разликата?
mitko64 - майстор
Най се криви срезът при окрайчване, ако не се остави достатъчно материал за отпад. Ако е малко надбавката, при рязането това, което отпада се нагрява до червено, омеква и дискът се криви в посока на отпада. Когато окрайчвам оставям поне 15мм. да отпадне. Иначе си реже прилично вертикално, но на 45 градуса трудно събирам правилна рамка, та при заварките попълвам с пирончета и парченца електроди луфтовете..
Christo - майстор
Пендулата за метал с циркулярен диск, която на запад масово се ползва, работи на около стотина оборота, може да се подаде охлаждаща течност и няма нищо общо с тези чекии. Имам във фирмата такава пендула на Макита, нищо общо като цена и качество с обсъжданите. Един колега се запъна, че можела да реже метал. Купихме диск, фирмен, за метал. Ами срязахме два винкела и до там, защото на циркуляра му отидоха зъбите. Аз не съм и очаквал друго при тези обороти. Това което пише колегата koveslav по-горе е абсолютно така- позициониране, подаване и разбира се карбофлексов диск.
  • 1
  • 2

Тема "Пендула / циркуляр/ за метал." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: