Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
Късите кабели са огромно неудобство. Поне 5 метра трябва да е този на ръкохватката и 3 на щипката. Моите са с по 8 и 5 метра кабели.
Djack - специалист
пет ное 18, 2022 12:42 pmgogo7777 написа:
Късите кабели са огромно неудобство. Поне 5 метра трябва да е този на ръкохватката и 3 на щипката. Моите са с по 8 и 5 метра кабели.
С комбинация от 8 метра кабели и евтин електрожен може да остане с лоши впечатления за заваряването! :partyman:
gogo7777 - майстор
Ами това е разликата между машината и играчката.
:drinkers:
aig_welding - специалист
пет ное 18, 2022 10:30 pmDjack написа:
пет ное 18, 2022 12:42 pmgogo7777 написа:
Късите кабели са огромно неудобство. Поне 5 метра трябва да е този на ръкохватката и 3 на щипката. Моите са с по 8 и 5 метра кабели.
С комбинация от 8 метра кабели и евтин електрожен може да остане с лоши впечатления за заваряването! :partyman:
С подходяща квадратура на кабела спрямо максималния заваръчен ток дължината може да бъде и 20 метра, без лоши впечатления. Това е разликата между машината и играчката.
preslav - майстор
Без да съм специалист по темата - предимствата на инверторния електрожен са именно в късите кабели.
Казано с други думи, нарамваш машинката, с късите, респективно леки кабели си вършиш работата на произволна височина и във всякаква поза - влачиш след себе си само захранващ кабел, който е в пъти по-лек. С големия "топуз" и дългите, тежки и негъвкави кабели се правиш на културист, да не говорим, че ако трябва да промениш големината на тока слизаш, качваш се, врущаш се или подсвиркваш на байно да върти врътката до уцелване на ампеража. Само това да е, с мед да го намажеш - отделен е въпроса дали за поправката или направата на една асма си заслужава да притежаваш инвертор, който ще се "разсъхне" от стоене.
Имам електрожен от Аргомаркет, не помня дори за какви пари съм го взел, помня само, че съм го ползвал 2-3-4 пъти за по половин час, предложих навремето на Лазар да го тества в реални условия (безплатно), но той нещо се стресна и не понечи да се възползва и да го сравни с цитирания Фрониус. Щях да съм много доволен ако професионалист беше казал "взел си си добра машина", но уви, малко в повече сме мнителни, трудно ни е да повярваме, че някой ще ни даде нещо без да иска пари за него.
Здраве да е, електроженът ми е налице, но вече мерак нямам за заварки, още по-малко за асмалъци, миндерлъци и други пътпъдъци.
gogo7777 - майстор
вт ное 22, 2022 4:43 pmpreslav написа:
Без да съм специалист по темата - предимствата на инверторния електрожен са именно в късите кабели.
Казано с други думи, нарамваш машинката, с късите, респективно леки кабели си вършиш работата на произволна височина и във всякаква поза - влачиш след себе си само захранващ кабел, който е в пъти по-лек. С големия "топуз" .......
Казано с трети думи, с дългите кабели влачиш САМО кабела с ръкохватката на произволна височина. Другото удобство е, че не ти се мотат в краката излишни кабели. Като имаш къси кабели си ограничаваш работната зона и около теб настава хаос и плетеница от кабели. Да не говоря и за горещата шлака хвърчаща около заварчика как обича да пада точно където не трябва. И още.....работа от стълба, скеле и др. въобще на височини над ръста ти......нали не си мислиш, че ще работя цял ден с преметнат през рамо инвертор :shock:
За големи топузи не е ставало на въпрос.
:drinkers:
gogo7777 - майстор
вт ное 22, 2022 10:19 amaig_welding написа:
С подходяща квадратура на кабела спрямо максималния заваръчен ток дължината може да бъде и 20 метра, без лоши впечатления. Това е разликата между машината и играчката.
С каква квадратура трябва да са силовите кабели за да са 8м за ръкохватката и 5м за масата при ток 130А?
bigdragon - майстор
Прикачен файл:
Capture.PNG
Capture.PNG (64.08 KиБ) Видяна 1002 пъти
Аз съм с два по 6 метра 16 мм2 на Есаб 150А.
Нямам проблеми.

Виж и тука
Avas_co - майстор
То и с кабелите е малко субективно. В смисъл, от към удобство.
Изата ми е с маса 2,5 метра и 4 метра ръкохватка, по 16 квадрата. Масата ми малее, все ще я удължавам, но вече и толкова заварявам.
Имам един 200А китаец, той е с 2х5 метра, 25 квадрата.
Колегата му е голям фен. Май от над половин година, все при него стой.
И аз го харесвам, но едно, че машината е десет кила, а и тия кабели, и те тежат.
Като си изморен вече, направо си натежава с 25 квадрата ръкохватката.

Тема "Електрожен - какъв?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: