Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
preslav - майстор
gogo7777 написа:
Обикновенно неръждаемите стомани несъдържащи никел и молибден "ръждясват" :lol:
Такива са стоманите от типа 410, 420 и 430. Те са феритни или мартензитни.
Само за кобалтови съм чувал, но не знам дали оксидират или ръждясват.
Кобалта не е легиращ елемент при "неръждавейките" :wink:
Помислих си за стругарски ножове, но се замислих дали не се говори за кухненски. Доколкото ми е известно легирана стомана не е задължително да е неръждавейка, легирането май означава нещо друго, но не съм се занимавал с този въпрос.
"Легираната стомана е стомана с примеси на други елементи. Например молибден, манган, хром, ванадий, силиций, бор и никел. Видът и количествата им се подбират внимателно, за да се постигнат определени свойства. Легиращите добавки повишават твърдостта, устойчивостта на корозия и намаляват чупливостта на детайлите изработени от стоманата. Стомана с 13% и повече съдържание на хром обикновено се нарича неръждаема стомана. За да бъде една добавка легираща, нейното съдържание трябва е по-голямо или равно на 3%. Според количественото съдържание на легиращи добавки стоманата се класифицира на : -нисколегирана- от 3 до 5 % -среднолегирана- от 5 до 10% -високолегирана- повече от 10%"
gogo7777 - майстор
preslav написа:
keymaker написа:
Знаете много добре ,че има неръждаеми стонани ,които ръждасват, а сега де! Като правило ръждясващите "неръждавейки" ги лови магнит.
Кои са те - чиста проба любопитство от моя страна?
Аз ти отговорих по този ти въпрос :-D
Иначе кобалта си е важен играч при другите Черни железа.
preslav - майстор
gogo7777 написа:
preslav написа:
keymaker написа:
Знаете много добре ,че има неръждаеми стонани ,които ръждасват, а сега де! Като правило ръждясващите "неръждавейки" ги лови магнит.
Кои са те - чиста проба любопитство от моя страна?
Аз ти отговорих по този ти въпрос :-D
Иначе кобалта си е важен играч при другите Черни железа.
Мерси за отговора, ама като търсих свредло за неръждавейка на болшинството места ми казаха "няма такова понятие", само на едно място ми връчиха кобалтово свредло - яде неръждавейката като кисело мляко.
gogo7777 - майстор
preslav написа:
.....ама като търсих свредло за неръждавейка на болшинството места ми казаха "няма такова понятие", само на едно място ми връчиха кобалтово свредло.....
Това е защото "инженерите" стават магазинери :wink:
lov - майстор
'селски в един американски бар имало надпис:
Не стреляйте по пианиста той свири колкото може. Та и работата при теб е същата. Не стига че си нахален ами и нагъл та отвори нова тема да си скриеш лъжата и отново да ръсиш мозък без да се вслушаш какво ти обясняват хората.
Дойде момента пред всички да кажеш тези цитати от твои постове ли са или аз си ги измислих и почнах да те подигравам за черното тенеке.
Hoвoceлckи написа:
.............та няма смисъл да се напъва "да носи още вода ..." И няма как да ме интересува мнението на човек, който на черна ламарина казва "стомана", съветва да се заварява дупчица с 1-2 електрода на " тенеке от сирене" в печка на втория етаж. Оприличава водна риза със сандък за буркани, не е наясно с - кои свойства са химични и кои - физични и т.н. Да не споменаваме правописа ...
А ти ако визираш конкретно "х...я", ми - въпрос на фантазия, подсъзнание или може би ограниченост ... Трябва ли да ти давам примери колко думи могат да бъдат "закодирани" в това съчетание?
Hoвoceлckи написа:
....................................
Все пак не съм писал дисертация или в някакъв много профилиран форум. То аз само споменах "черна ламарина" по съвсем друг повод, но този като добър спамер се хвана и изпъкна със знания.
То не е много добре да се пише и неграмотно, но не му забележаваме особено на "lov".

..........."
Hoвoceлckи написа:
Много е умно да слагаш в чужди уста свои измишльотини :x Никъде не съм споменавал "стомана"! Ти го каза :idea: Водната риза е от черна ламарина!
.................
Аз да съм твърдял нещо обратното. Да и в тази тема пак ще кажа написах стомана. Та кой лъже като тъмно зелен всеки може да прецени вече и що за стока си като характер.
Та така господин Новоселски ли си или изгонения egomen66 или не знам кой си още. Не съм следовател да следя на всяко място под какъв ник пишеш и какво мажеш. Темите с твое участие станаха толкова много, че няма смисъл. С това да се занимава управата на форума.
Но да се подиграваш на някой че е ползвал единствения точен термин в случая и да му обясняваш колко е тъп и че няма нужда да се напъва да ти влее разум ще го оставя без коментар. Колегите отдавна са ти взели мярката колко ти е пипето. А и май съм длъжен да поясня с тези ''другари'' никога не съм се виждал или запознавал на живо както и завързал приятелство по какъвто и да е повод. Щото може пак да се извъртиш и да измислиш някоя лъжа и да отвориш нова темичка.
Понеже на бързо изтри един мой цитат.
Аз също не съм безгрешен и често ползвам приетите в разговорния език термини но не се държа кат идиот като ми направят забележка, че нещо не е така и е неправилно. И се старая винаги да бъда колкото се може точен в терминологията. Дори щях да ти покажа още колко грешки има в него ма нали си като пръдня в гащи го изтри на бързо. Образованието както и възпитанието ми ме карат да бъда такъв. При теб явно липсва и двете неща. Няма да напиша каучуков радиално аксиален уплътнител ами простичко ще е да напиша семеринг. Но то заради такива като теб. И съм длъжен да се извиня на тези някои други. :) Първия израз ще е загадка и има дълго да се почесваш дето не те сърби. За твое сведение точно това е определението прието да се изписва в специализираната техническа литература. За дупките по горе също ти го обясниха та ще го пропусна. Човек се учи цял живот но явно за теб това е мисия невъзможна.
Относно правописа ми. Имам желание и се старая колкото мога на този език. На който не му харесва да не ме чете. Предупредил съм още в началото но кой да чете.
И на последно място престани да се занимаваш с моята особа както и да пишеш в теми в които никой не те е поканил или искал съвет.
Hoвoceлckи - майстор
Едва ли ще успея сега от телефона да ти отговоря подобавощо.
По първия цитат:
"Стомана" е мнооого широко понятие. Не са много стоманите, които могат да се запояват. Затова наблягам на въпросния израз. Най-малкото е неблагозвучно да се каже "запоявах стомана с калаен припой" :-D Не ми звучи познато и израза "запоявах поцинкована листова стомана". Според теб би трябвало така да се казва? Ти така се изразяваш?
Приказката изобщо тръгна от там. Показания цитат е извадка "от контекста". "Тенеке от сирене" го употребявам доста по-назад за сравняване дебелината на въпросната ламарина. Допускам, че си го минал по диагонал и затова предлагаш да се заварява с електроди. Признай си и ще се извиня за иронизирането!
Спри с квалификациите! Прекаляваш!
За egomen66 ме бъркаш. Имах конфликт седин от никовете им :-D
За какъв изтрит цитат от мен говориш?

Тема "Черна ламарина/листова стомана" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: