Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Hoвoceлckи - майстор
Пускам тази тема, защото бях оплют заради употребата на "черна ламарина" като термин и разграничаването й от стомана. (е, не само ...)
lov написа:
Тъй че ''джилязо'', ''тенке'', ''черна ламарина'' си го ползвай у ваше село. В нормалния технически речник си е листова стомана и толкова. цъкни за цялото съдържание

Става въпрос за водна риза "направи си сам". Въпросната цъкни от темата е правена буквално за проба, почти на шега. От попаднали ли ми някакви по-дебели ламарини от скрапа. Несериозно ми звучи да ги удостоявам с със "томана". Google ми показва доста голяма употреба на "черна ламарина" цъкни (като термин) от доста престижни фирми/сайтове. Намирате ли, че те всички се изразяват, пишат неграмотно?
От друга страна ако нещо е от стомана, то би следвало да се заварява със стоманени електроди. Аз за моите знам, че са "черни". И това ли е неправилно като израз?
Нямам претенции за познания в областта на металургията и металообработването. Правя си в къщи това-онова за мен си и нямам против да науча каквото и да е повече, за обща култура. Нямам претенции темата ми да е "чиста" - ако някой желае, може да коментира и неща от "онази", провокиралата ме тема цъкни за нея.
preslav - майстор
Hoвoceлckи написа:
Пускам тази тема, защото бях оплют заради употребата на "черна ламарина" като термин и разграничаването й от стомана. (е, не само ...)
lov написа:
Тъй че ''джилязо'', ''тенке'', ''черна ламарина'' си го ползвай у ваше село. В нормалния технически речник си е листова стомана и толкова. цъкни за цялото съдържание

Става въпрос за водна риза "направи си сам". Въпросната цъкни от темата е правена буквално за проба, почти на шега. От попаднали ли ми някакви по-дебели ламарини от скрапа. Несериозно ми звучи да ги удостоявам с със "томана". Google ми показва доста голяма употреба на "черна ламарина" цъкни (като термин) от доста престижни фирми/сайтове. Намирате ли, че те всички се изразяват, пишат неграмотно?
От друга страна ако нещо е от стомана, то би следвало да се заварява със стоманени електроди. Аз за моите знам, че са "черни". И това ли е неправилно като израз?
Нямам претенции за познания в областта на металургията и металообработването. Правя си в къщи това-онова за мен си и нямам против да науча каквото и да е повече, за обща култура. Нямам претенции темата ми да е "чиста" - ако някой желае, може да коментира и неща от "онази", провокиралата ме тема цъкни за нея.
Всичко е стомана (сплав на желязо FE с въглерод C и евентуално легиращи елементи), а стоманите са обозначени с номера. Дори пироните се правят от стомана - по спомен с марка 3. Техническите названия на стоманите често се различават от популярните, примерно на неръждаемите стомани често им се вика алпака или просто неръждавейка, но дали "алпакато" е 18/10 не се споменава. На обикновената ламарина, без добавки на хром, никел и т.н., без да е поцинкована или по друг начин третирана, често се казва "черна" ламарина, ама Другарят ЛОВ е перфекционист и държи на дупката да се казва отвор, макар че всичко е игра на думи - често "майсторите" дупчат отвори, макар че може да се каже разпробиват, оформят, перфорират и т.н. и т.н.
Не виждам защо се впечатляваш толкова, то и ламарина не е точно казано, ламарината е листова стомана или стомана под формата на листи, а не на пръти, колове, сляби и т.н. - има и ламарина под формата на рулони.
Рутила знам, че се ползва за неотговорни заварки, но е доста универсален, базичните електроди си искат умения и екипировка, макар че съм виждал как професионалист заварява "неръждавейка" с неръждаем електрод, с обикновен електрожен - аз го не мога и с най-добрата екипировка.
fantom - специалист
само леко да уточня че стомана е сплавта на желязо с въглерод между 0,025% и 2,14 %, над 2,14% е чугун
Гост - специалист
preslav написа:
Другарят ЛОВ е перфекционист и държи на дупката да се казва отвор...
Аз ще подкрепя :другаря ЛОВ, (въпреки,че с него не сме другарчета и не сме си играели на пясъка заедно в детската градина)
В машиностроенето, техниката и въобще е редно да се използва нужната терминология най- малкото за да не звучим необразовани.
Можеш да си казваш на пробитото от теб "дупка", можеш и "бургия" , вместо свредло да назовеш инструмента, който си използвал, но няма да е професионално. А тук всички са специалисти и майстори и не е редно да се изказват като каруцари и калайджии.
Не знам защо автора на тази тема я пуска въобще, при условие, че трябва отдавна вече да е наясно, че не е прав- ламарината може да си я нарича черна, червена и каквато му е кеф.
Желязо в чистия си вид не се използва- използват се неговите сплави с въглерода и други елементи. (стомана и чугун, в зависимост от съдържанието на въглерод)
Hoвoceлckи - майстор
Ти и с мен не си много другарче (особено откакто ти показвах клипа с плочката :-D ).
Все пак не съм писал дисертация или в някакъв много профилиран форум. То аз само споменах "черна ламарина" по съвсем друг повод, но този като добър спамер се хвана и изпъкна със знания.
То не е много добре да се пише и неграмотно, но не му забележаваме особено на "lov".
Колко %-та е въглеродът в някаквата ламарина :? В офроуда един търсеше качествена ламарина у нас с "поне някой атом въглерод". Останах с впечатлението, че намиращата се у нас е със съдържание на легиращи примеси доста под нормата за да заслужава да бъде наречена "стомана". Съгласен съм, "черна ламарина" е основно търговски термин. Някой от вас ще заяви ли, че никога не го употребява? Винаги казва "листова стомана"? Нека направим връзка и с електродите. Терминът "черни електроди" некоректен ли е? Никога не съм чул някой като иска такъв електрод да казва: "дай ми стоманен електрод със съдържание ..."
gogo7777 - майстор
"Черна ламарина" или само "черно" си е технически термин. Както и в други занаяти "жълто", "бяло", "червено"......"черна мед", "черен никел"
Лов малко преиграва :wink: ....някъде беше писал, че му било смешно да чува за "карбонова стомана" от некой си, който хал хабер си нямал от материята, щото видиш ли дори и Ст3 била карбонова. А сега е на другия бряг и раздава акъл по терминология.
preslav - майстор
Гост написа:
Можеш да си казваш на пробитото от теб "дупка", можеш и "бургия" , вместо свредло да назовеш инструмента, който си използвал, но няма да е професионално. А тук всички са специалисти и майстори и не е редно да се изказват като каруцари и калайджии.

Желязо в чистия си вид не се използва- използват се неговите сплави с въглерода и други елементи. (стомана и чугун, в зависимост от съдържанието на въглерод)
Как да ти кажа - първо не всички тук са специалисти и майстори, аз например не съм нито от едните, нито от другите, не съм и каруцар, а за калйджия не ми стигнаха още две години от образованието. Не мисля, че е нещо фатално ако си казал "бурма" вместо болт - да хубаво е ако си се изразил технически грамотно, но е без значение изказа ти ако никого не си убил. Не знам Новоселски защо се е впегнал на ЛОВ, но полза от спора им да виждаш за когото и да е било?
Желязо в чистия си вид не се ползва, но не защото го няма, а защото е практически невъзможно добиването му със съвременните технологии. То май и ръждата не е много технически термин, но масово се използва тук и навсякъде по света. Темата е показателна за това как вместо да сме полезни един на друг си вкарваме едни думи в устата, да не казвам, че непрекъснато си мерим ония работи без да има полза, файда, кяр (или както там го наречеш) от това.
Благодаря за уточнението за чугуна, бях го забравил защото винаги съм гледал на него като на суровина, а той си е чиста проба сплав на желязо с много въглерод и голямо приложение.
Свари ли вече ракията, как е новото буре?
Hoвoceлckи - майстор
gogo7777 написа:
Лов малко преиграва :wink: ....някъде беше писал ... А сега е на другия бряг и раздава акъл по терминология.
Той и друго е писал ...
lov написа:
... а на другите черна ламарина с едностранни никелово покритие което за мокро помещение не става... цъкни за целия пост
и ... пак е на другия бряг :wink:
Гост - специалист
preslav написа:
Темата е показателна за това как вместо да сме полезни един на друг си вкарваме едни думи в устата, да не казвам, че непрекъснато си мерим ония работи без да има полза
Напълно съм съгласен с теб, но нека уважаваме езика си все пак.
Тая година ракия още не съм варил, ама то и гроздето още не е станало. Наесен, заедно с новия материал и малко от ланското вино, че и него не смогвам да изпивам и раздам.
Пък за бурето- имам си тема- щом има интерес- ще пиша там като му дойде времето ( като ми хареса цвета ;-) )
Гост - специалист
Hoвoceлckи написа:
Ти и с мен не си много другарче (особено откакто ти показвах клипа....
Tака е, не отричам- не сме първи дружки с теб, но не извъртай - всичко тръгна, когато ми протече пералнята и ти се опита да проявиш чувство за хумор ( с каквото не разполагаш), предлагайки ми за нея някакви смешни пари...
А мненията на lov ( за разлика от твоите) уважавам. Не можеш да му стъпиш на малкия пръст по компетентност, просто, защото твоята клони към нула. Така, че в някои случаи е по- добре да си замълчиш,но... ти си знаеш.

Тема "Черна ламарина/листова стомана" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: