Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Здравейте,
Ще правя метален навес за колата. Въпросът ми е какви електроди да използвам и какви размери. Планките, който ще захващат основите към бетона са 5мм, като профилите (краката) които ще се заварят към тях са 10х10 на 3мм дебелина. От горе профилите за "покривът" са 6х6 на 2мм дебелина. Като гледам в БГ има масово електроди ВЕЖЕН 6013, достатъчни ли ще са? Какво бихте препоръчали за да стане максимално здраво, все пак размерът на навеса ще е 6х4м и 2.80 височина.
Благодаря за помощта предварително.
Andri01 - майстор
10х10х3 и горе 6х6 много яланкат ще стане. Първия по-силен вятър и има опастност да гониш навеса в комшията. А иначе,за тези дебелини става "вежен" 2,5мм.
Няма как стане това с вятъра. На закътано е, а и от двете страни има ограда, като ще се захваща за бетонните греди. По принцип това съм го виждал на стадиона като размери и конструкция.
Фитилчо - майстор
Планките са ти тънки. Поне по 10мм да са, минимум.
Не бих разчитал на 60х60х2 за премостване на 3-4 метра. По добре 100х100 както при стенните.
Зависи и през колко разстояние са колоните де :wink:
Аз на 10 метра съм със 7 колони и ферми :roll: ама и съм със 100х100х6 :razz:
Едноскатен двускатен- не си уточнил, това има голямо значение :?:
mirochukov - напреднал
Едноскатен,двускатен? Какво ще е отгоре? :?
data - специалист
Не каза с какъв заваръчен апарат разполагаш но за електродите - OK46.00 рутилови електроди ESAB 2,5mm . Железата са ок , въпросът е каква конструкция ще избереш - аз бих заложил на съставни греди за премостване
gogo7777 - майстор
Тази постройка стени ще има ли?
Ще трябват ветроопорни греди. Заваряването с рутилови електроди не е препоръчително. По-добре с базични ОК48.00, Норд, EVB50, EV50 или подобни.
Чираче - майстор
alexn написа:
Здравейте,
Ще правя метален навес за колата. Въпросът ми е какви електроди да използвам и какви размери. Планките, който ще захващат основите към бетона са 5мм, като профилите (краката) които ще се заварят към тях са 10х10 на 3мм дебелина. От горе профилите за "покривът" са 6х6 на 2мм дебелина. Като гледам в БГ има масово електроди ВЕЖЕН 6013, достатъчни ли ще са? Какво бихте препоръчали за да стане максимално здраво, все пак размерът на навеса ще е 6х4м и 2.80 височина.
Благодаря за помощта предварително.
Аз бих го направил по следния начин Планките, които ще се бетонират, трябва да са с ориентировъчни размери 200/200/3 мм. Колоните 100/100/3 са добре, даже са в повече. Задължително предвиди противоветрови "Х" връзки от минимален профил 40/40/3 мм, с планка в мястото на свързване 200/200/6 мм.
За покрива зависи какъв ще е, но 60/60/2 е твърде малко. Или предвиди профил 100/40/3, или може и по-малък размер, ако ще правиш ферми.
За електродите. Не е задължително да са базични, тъй като конструкцията не е отговорна. Спокойно можеш да ползваш електроди Вежен Ф2,5мм, но катета трябва да е минимум 5 мм.
За сега това е от мен.
Успех!
gogo7777 - майстор
Чираче написа:

Аз бих го направил по следния начин Планките, които ще се бетонират, трябва да са с ориентировъчни размери 200/200/3 мм. Колоните 100/100/3 са добре, даже са в повече. Задължително предвиди противоветрови "Х" връзки от минимален профил 40/40/3 мм, с планка в мястото на свързване 200/200/6 мм.
За покрива зависи какъв ще е, но 60/60/2 е твърде малко. Или предвиди профил 100/40/3, или може и по-малък размер, ако ще правиш ферми.
За електродите. Не е задължително да са базични, тъй като конструкцията не е отговорна. Спокойно можеш да ползваш електроди Вежен Ф2,5мм, но катета трябва да е минимум 5 мм.
За сега това е от мен.
Успех!
:lol:
....катет 5мм /трудно изпълнимо дори от професионалисти/ на стена 3мм...ОК...С 2,5мм електроди требе да прави минимум 2 шева.
Отново инженерната мисъл е далеч от реалноста. За ветроопорите...ква планка бре....конструкцията е еднокатова и там е необходима само твърда връзка, не болтова с планка.

Тема "Изграждане на навес - размери на профили-вид електроди-ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: