Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Чираче - майстор
Andri01 написа:
Два размера на профила.долната част-от по голям,а втората по-малък/ да влиза в първия. Но мисля 20/40 мм. е голям и излишно тежък. !!!
Ако профила е 40/20/1 на линеен метър стълба теглото няма да е повече от 3 кг. Ако се направи от двураменна с 3 м височина, ще е още по-функционална. Моята от снимката е алуминиева и лека. Просто може да се вземе идеята за направата.

Прикачен файл

P1010521-1.jpg
lov - майстор
Не е нужно да се дирят профили които да влизат един в друг. То и много зор да се намерят такива освен ако не е специална поръчка и пак здравината на зглобката няма да е много здрава. Пак ще трябва да се усилват краищата на тръбите. Отделно за да влизат лесно една в друга трябва да има достатъчно голям луфт че и със запас заради евентулни боклуци които могат да създадат главоболия. А и не трябва да се забравя че те са заварени и вътрешния осенък от заварката стои и пречи. Варианта който ползвам е на клин и хода на заключване е малък и бързо затяга. колкото е по натоварена толкова и по добре. Даже понякога малко я съветвам с някоя трупче да се отвори и освободи.
А като почнахте и за теглото ще взема и да ви я претегля и може да я сравним примерно с една алуминиева и да видим разликата. Вярно е че не съм слаботелесен но не виждам проблеми да си я изправям събрана на цялата дължина. Даже сега погледнах в калкулатора за профил 40х20х1,4 е 1,23 kg/m. Тоест почти на половина от това което написа Чираче.

Имам работа по вилата но дъжда ми пречи и само заради идеята за едни снимки и теглене не ми се разкарва. А иначе доработки и варианти бол. Само човек да има мерак.
nobreak - специалист
lov написа:
Не е нужно да се дирят профили които да влизат един в друг. То и много зор да се намерят такива освен ако не е специална поръчка и пак здравината на зглобката няма да е много здрава. Пак ще трябва да се усилват краищата на тръбите. Отделно за да влизат лесно една в друга трябва да има достатъчно голям луфт че и със запас заради евентулни боклуци които могат да създадат главоболия. А и не трябва да се забравя че те са заварени и вътрешния осенък от заварката стои и пречи. Варианта който ползвам е на клин и хода на заключване е малък и бързо затяга. колкото е по натоварена толкова и по добре. Даже понякога малко я съветвам с някоя трупче да се отвори и освободи.
А като почнахте и за теглото ще взема и да ви я претегля и може да я сравним примерно с една алуминиева и да видим разликата. Вярно е че не съм слаботелесен но не виждам проблеми да си я изправям събрана на цялата дължина. Даже сега погледнах в калкулатора за профил 40х20х1,4 е 1,23 kg/m. Тоест почти на половина от това което написа Чираче.

Имам работа по вилата но дъжда ми пречи и само заради идеята за едни снимки и теглене не ми се разкарва. А иначе доработки и варианти бол. Само човек да има мерак.
Аз си мислех 40х20 най тънкия профил за страници, а за стъпала 40х40 примерно. Ако я направя от 2 части, няма да е толкова по тежка от алуминиева такава.
lov - майстор
Страниците са важни при тях е най голямото усилие. Стъпалата дори може да са от по тънък профил но никога не ги прави обли или с по малък профил. Трябва да са широки щото като се застоиш и колкото да ти е добра обувката се врязват в нея и умората на крака настъпва бързо. На времето направих една А образна от тръба най вече заради жената да може да се катери в къщи по шкафовете, че тя нисичка. Дет се казва обикновенна домакинска стълба. Доста ми мърмора че докато окачвала пердетата и било зор на краката. Наложи ми се да я ползвам по едни ремонти и познай дали не отидох и купих готова но с широки стъпала че даже и с площадка на края. Не че не я ползвам старата но ако ще е до 5-6 минути. Казвам недостатък от личен опит а иначе избора си е твой. :)
nobreak - специалист
Точно за това нисля да са от 40 х 40, за да не подбиват краката..
plamen6703 - майстор
И при 40 х 40 пак ще ти се подбиват краката :) но нали стълбата е у вас, не си на норма и няма да я яздиш всеки ден и по цял ден, ще спираш и ще почиваш :wink:
nobreak - специалист
plamen6703 написа:
И при 40 х 40 пак ще ти се подбиват краката :) но нали стълбата е у вас и не си на норма, ще спираш и ще почиваш :wink:
Вчера ползвах една алуминиева на corda, не се сетих да ги измеря, но бяха по малки даже.
plamen6703 - майстор
Зависи колко време прекарваш на стълбата :) като това с подбиването на краката е бял кахър, важно е да не приплъзват краката ти като си стъпил на стълбата. Гладкият профил, който искаш да ползваш е опасен откъм приплъзване като се качиш на стълбата. Още повече, че искаш стълба с височина 6 метра и приплъзването на краката не е без значение.
Като добавим, че може да се качиш и с една кофа материал на стълбата, или пък да боядисваш като с протегната ръка... иска си сигурна стълба!
Чираче - майстор
lov написа:

Даже сега погледнах в калкулатора за профил 40х20х1,4 е 1,23 kg/m. Тоест почти на половина от това което написа Чираче.
Колега,
Не четеш внимателно. :?
Чираче написа:


Ако профила е 40/20/1 на линеен метър стълба теглото няма да е повече от 3 кг.
Аз пиша за линеен метър стълба/двата странични профила + стъпалата / с дебелина на профила 1 мм, а не за профил. Съгласен ли си?
lov - майстор
Прав си, после се усетих ама не ми се разправяше да се редактирам. :-D
Иначе на алуминиевите профила на стъпенката е около 30мм. Говоря за тази 4 секционната от Лидъла че имам такава.
А относно приплъзването дълго търсих едни самозалепващи гумени лайсни за стъпала. Не че не намериха ма се оказаха доста скъпи. Но пък се сетих за един бюджетен вариянт който гледах някъде из тубата. Мацат стъпенката с полиуретанов уплътнител и после посипват с пясък.

Тема "Метална стълба от профили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: