Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
nobreak - специалист
Здравейте. Поради високата цена на здравите алуминиеви стълби, реших да си направя такава от метален кух профил. Стълбата ще е на вилата и ще стои постоянно там, като ще се ползва да ремонтирам разни неща по нея. Искам да я направя от цели профили, т.е. 6 метра дълга (не се сещам за вариант да е от 2 части за момента), но не мога да се реша какъв да е размера на профила.....Тежа около 100 кг :eek: Та въпроса е какъв размер профил да използвам, хем да не е прекалено тежък, хем да издържи?
Благодаря Ви предварително!
nobreak - специалист
Никой ли не е правил? :?
swissmad1 - специалист
Имам такава стълба около 5 метра направена от водопроводна тръба 1/2 цол.-много е здрава но,вярвай ми ТЕЖИ и за сам човек е неприятно да я мести насам-натам.Ако пробваш с някакъв профил ,гледай да е тънкостенен-пак ще върши работа.Ползвал съм стълби направени от винкел 4/4 -пак си тежи подобаващо.Имам и стълба 3,8 м. алуминиева-нося я с една ръка.
nobreak - специалист
То ясно, че ще тежи, но няма да я местя често....водопроводна тръба тежи, но профила е по лек....
lov - майстор
Имам такава правена от профил 20х40 дебелината на стената. 1,2 или 1,4. Много отдавна беше и не помня точно. Направена е от три части като елементите могат да се ползват според необходимата височина. Пак да не те излъжа но всеки елемент е около 160 см. Но поради застъпването при събирането общата дължина идва към 4,2м. Мога да я снимам и да видиш как са сглобките но е на вилата и ако се развали времето ще е след това. Иначе не е нищо сложно пощаджиите на времето разнасяха едни такива но дървени и се събираха по същия начин. За товароносимост аз съм доста по тежък от теб и съм я пробвал и на много повече. Теглото и не е повече от една алуминиева със същата здравина. Гарантирам го защото съм си правил едни сравнения с други подобни изделия от стомана и алуминий.
п.п. По начало мислех да е от 4 части като да може да става и A образна но после размислих че не е нужно да се напъва човек чак толкова на високо със стълба. Не че има проблеми с височината. Работил съм и на доста по високо.
nobreak - специалист
Ще съм ти много благодарен на снимка :)
torbalan - Дървен философ
По-добре от две части.

Най-простата сглобка, дето се сещам е да подбереш два размера профил, които влизат плътно един в друг.
nikolson - майстор
Не мога да си представя, как ще се изправя тази стълба. Като общо тегло ще е не повече от 30кг., но в края и ще ти трябва усилие (въртящ момент) и ръст. Свалянето даже може да е по-голямо приключение.
nobreak - специалист
nikolson написа:
Не мога да си представя, как ще се изправя тази стълба. Като общо тегло ще е не повече от 30кг., но в края и ще ти трябва усилие (въртящ момент) и ръст. Свалянето даже може да е по-голямо приключение.

Знам, че ще е зор, но не ми се дава 300+ лева за алуминиева, като ще се използва рядко....

Torbalan, аз също си мислех за 2 части, но се чудя какъв профил да използвам...20 х 40 примерно или по малък...
Andri01 - майстор
Два размера на профила.долната част-от по голям,а втората по-малък/ да влиза в първия. Но мисля 20/40 мм. е голям и излишно тежък. Аз бих си направил първо примерен чертеж. Вертикалните - квадрат/ долу 3мм стена /,стъпалата 15/15 мм. После в "магазина" да видя какви профили има и как влизат един в друг и така... :). Основата-някакви пети,но да не се плъзгат!!!

Тема "Метална стълба от профили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: