Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
fox_vt - майстор
Тя матрицата е като цяло мека драска се със шабър,струга вади добра стружка,райбера също дълбае стружка от дупките както и обикновенно HSS свредло. Освен следващия път да я вземаме незакалена и да я даваме за твч или азотно има в Севлиево. Ама май им е малка машината. Абе мъка си е разработването и това си е. Пробвахме с адската смес и за половин час матрицата се окопа с милиметър как да стане. Иначе отнема цяла седмица да тръгнат всички дупки. Имахме една от друго място със стомана Х12 ама я счупихме май ние заради счупен лагер на колера. За да ошлайфам долната страна където ляга в леглото с грифовата шайба едвам пада поне 0,5 мм е дебел нагара.
fantom - специалист
вт авг 21, 2018 6:09 pmfox_vt написа:
При закаляване на стоманен детайл със масло се образува нагар който няма махане. Има ли начин химически да се махне или поне да се отслаби.
пирана етцване? https://en.wikipedia.org/wiki/Piranha_solution но не съм сигурен дали ще свърши работа, а и е опасно...
lov - майстор
Шопе знам че не си обидчив и за това направо ще ти го кажа. Моля те спри се че много бисери написа. :)
Дай да си приказваме с тебе за солари, термопомпи и тва закалките, стоманите и машиностроенето да го оставим на страна.

Фокси той Ценков по горе го написа. Такава матрица си иска обемна закалка. Не че не може да се загрее и с ТВЧ но то се ползва единствено за повърхностни закалки. Същото е и при азотирането както и циментацията която не си споменал. Постига се много голяма твърдост но само на повърхностния слой. Максимално до 0,5мм. От вътре материала остава суров. Даже трябва да поясня че циментация може да се направи само на нисковъглеродна стомана или дето в разговорния си му казват ''джилязо''. :) Дори да се направи циментация на такава матрица то разтоянието между отворите е толкова малко че там тя ще стане крехка като стъкло.. Тъй че и това не става да тази цел
При азотирането там нещата са с още по тънки. А за такава матрица е крайно неподходяща обработка.И двете обработки се правят когато има триене метал в метал. Тоест зъбни колелета валове и т.н.
А и за по други натоварвания. Недей да бъркате какво е натоварването в тези матрици.
Не съм ровил да чета по форумите ама явно са се развихрили разни митове и легенди от пишман майстори
Щом я драскаш със шабъра и я пробиваш и струговаш явно или не е закалена или както казват руснаците стоманата е марка гвозделин.:lol: В интерес на истината този на това дето му казваш нагар говори точно за това.
Ценков ако има желание да ви обяснява по подробно по темата.
fox_vt - майстор
Желязото определено е от обикновенните и евтини така е в бг мошенници от всякъде. Колегата наско от форума ни даде матрица мисля обемно закалена но чиста като сълза ,а тия нали ви казвам докато тръгнат всички дупки тя започва да се износва за нервите да не говорим. А при цената която вземат е направо смешно.
fox_vt - майстор
ср авг 22, 2018 12:08 amfantom написа:
вт авг 21, 2018 6:09 pmfox_vt написа:
При закаляване на стоманен детайл със масло се образува нагар който няма махане. Има ли начин химически да се махне или поне да се отслаби.
пирана етцване? https://en.wikipedia.org/wiki/Piranha_solution но не съм сигурен дали ще свърши работа, а и е опасно...
Сярна киселина и перхидрол ако не се лъжа. Няма ли да яде и желязото. Водородния прекис ако е разтвор ще върши ли работа или трябва 100%.
plamen6703 - майстор
Солна киселина с перхидрол, но не разчитай на чудеса :)
fantom - специалист
ср авг 22, 2018 9:02 amfox_vt написа:
ср авг 22, 2018 12:08 amfantom написа:
вт авг 21, 2018 6:09 pmfox_vt написа:
При закаляване на стоманен детайл със масло се образува нагар който няма махане. Има ли начин химически да се махне или поне да се отслаби.
пирана етцване? https://en.wikipedia.org/wiki/Piranha_solution но не съм сигурен дали ще свърши работа, а и е опасно...
Сярна киселина и перхидрол ако не се лъжа. Няма ли да яде и желязото. Водородния прекис ако е разтвор ще върши ли работа или трябва 100%.
30 % пероксида, нямам представа не съм го пробвал със стомана, според пурбе диаграмата ако се поддържа потенциала под -0.5В е стабилно, но това значи и галваничен цех да намериш.... Но може и да не е необходимо, без проба гадая.
fox_vt - майстор
На следващата ще пробвам да видим какво ще стане със съответните предпазни мерки разбира се. Даже малко да го премахне останалото материала ще го свърши.
шоп - майстор
ср авг 22, 2018 12:40 amlov написа:
Шопе знам че не си обидчив и за това направо ще ти го кажа.
:-) Прав си!
Не се обиждам и от всеки спор гледам да науча нещо ново. Учил съм металознание, дори средното ми образование е студена обработка на металите, изучавал съм всички видове закалки известни през 80 и началото на 90 те години, но с пелетни матрици нямам никакъв опит. Даже на живо не съм виждал такава.

Може би си прав, че повръхностна закалка няма да свърши работа и трябва обемна такава :? :)

Но все си мисля, че за една пелетна матрица и е нужна еластична сърцевина за да издържи натиска и повръхностна закалка от 0.5мм за да има дълготрайност и работоспособност. :? :? :?
lov - майстор
И аз не съм специалист по матриците но съм учил ТМММ. :) Е малко го практикувах но пък май няма машина от изброените по горе от теб дето да не съм ползвал и работил поне малко. После си направих хобито професия та сега се занимавам с автоматизацията.Е наложи се да поуча още малко но то в онова време имаше файда. Но пък машиностроенето си е краста и един път пипнал ли си нещо не се забравя. Сега много ми помага най вече да не ме хвърлят на върбата.
Мога и подробно да ти обясня защо не може да стане с циментация но не е това темата. Бях се подготвил утре да направя една фотосесия специално за Фокси на една такава линия но ме издъниха много здраво COMECO Пловдив с два термодатчика които бяха за нея. То май е редно да се оплача и да бягате от нея. Имам договор и оферта за спешна изработка на две термосонди. И за това че са спешни 30% увеличение на цената и изработка 5 работни дни. За мен беше без значение габарита може да ги пресадя всякак ма учудващо що ли нямали никакви и да съм си направил бърза поръчка иначе 10 дена чакане..
Е познайте от първия път дали ги изработиха и как се опитаха да ме къпят защо не са успели и защо трябвало да почакам още..
Ако и в понеделник не ги получа ще пусна записа от разговора в нета да се посмеете на технически бисери.

Тема "Премахване на нагар от закален детайл" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: