• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
estario - специалист
Здравейте,
Изработваме един въртящ се механизъм и се опитваме да вкараме алуминиева ос в лагер. Проблемът е, че отворът на лагера и и металната пръчка са един и същи размер и не успяваме да я прокараме през дупката. Пробвахме с груба сила, но е ясно, че лагерът ще се повреди. Обмисляме следните варианти:
- Изстудяване на оста, за да се свие метала. Не искаме да загряваме лагера, за да не се поврежда.
- Монтиране на оста на бормашина и финното и шлифоване, така че да влезе. Иска ни се да избегнем този вариант. Най-добре ще е, ако можем да монтираме оста в лагера без никакво шлифоване. Така ще прилепва плътно.
- Обливане с масло и постепенно почукване с гумен чук, докато влезе. Пак изглежда доста трудоемко.
Има ли други варианти?

Прикачен файл

20180908_172600.jpg

Прикачен файл

20180908_172554.jpg
Andri01 - майстор
Оста във фризера,лагера на котлона в маслена баня/ нищо му няма/ и ще стане. Стига да има поне 0,1 мм. луфт обаче! Изпробвано много кратно!:)
Чираче - майстор
съб сеп 08, 2018 5:39 pmAndri01 написа:
Оста във фризера,лагера на котлона в маслена баня/ нищо му няма/ и ще стане. Стига да има поне 0,1 мм. луфт обаче! Изпробвано много кратно!:)
При една десета луфт не трябва нито фризер, нито котлон. Вал във вътрешна гривна на лагер ВИНАГИ е с натяг/ съобразно изискванията на допуски и сглобки /.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Чука се по вътрешната гривна само. Подходяща по размер тръба ти трябва само.

Пробвай с фризера първо, ама сложи ограничител на оста докъде да влезе лагера. Да не се бавиш после и да стегне на друго място. Тиксо примерно.
miliad - майстор
Aлуминиевa ос. Мисля си че всякaквa грубa силa при минимaлно посуквaне може дa доведе до зaдирaне нa лaгерa в остa и зaклинвaне. Рaзсъждaвaм си просто. Прaв ли съм, или не?
Чираче - майстор
За мен нещата са елементарни за изпълнение. Но за хора, които се запознати са си препятствие.
lov - майстор
съб сеп 08, 2018 5:50 pmЧираче написа:
........Вал във вътрешна гривна на лагер ВИНАГИ е с натяг/ съобразно изискванията на допуски и сглобки /.
Тц, тц. Нула в нула никакъв натяг.
Чираче - майстор
съб сеп 08, 2018 8:12 pmlov написа:
съб сеп 08, 2018 5:50 pmЧираче написа:
........Вал във вътрешна гривна на лагер ВИНАГИ е с натяг/ съобразно изискванията на допуски и сглобки /.
Тц, тц. Нула в нула никакъв натяг.
Къде ми е грешката, щом ме цитирате?
lov - майстор
На тези малки лагерчета е без натяг. Даже в някои случаи оста е в минус половин стотна. Заблуждава те практиката с големите лагери. Там да, въпреки че зависи от класа на лагера и температурните режими.
Hursa - майстор
съб сеп 08, 2018 5:39 pmAndri01 написа:
Оста във фризера,лагера на котлона в маслена баня/ нищо му няма/ и ще стане. Стига да има поне 0,1 мм. луфт обаче! Изпробвано много кратно!:)
Не мога да преценя точно, какъв е диаметъра. Но мисля, че ще се получи "луфт" само около 2 стотни така (но може и да греша). Може би с течен азот - предполагам ще се получи около 5 стотни (без нагряване на лагера) и би трябвало да е достатъчно .
  • 1
  • 2

Тема "Вкарване на ос в лагер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: