Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
BLUEPUPIL-2 - специалист
За тънкостенните стоманени конструкции, като изключим сравнително проблематичните заварки и самонарезните/ самонавивните винтове, се ползват основно Самопробивни Нитове.


Прикачен файл:
100.jpg
100.jpg (86.25 KиБ) Видяна 1943 пъти
Прикачен файл:
202.jpg


Технологичното оборудване е сравнително скъпо и не е оправдано, като себестойност за единични обекти. Та ми се върти в главата да пробвам със Структурни поп-нитове

Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (31.67 KиБ) Видяна 1943 пъти
Прикачен файл:
1000.jpg


или с обикновени поп-нитове с по-голям диаметър. И ще ми трябва лостова поп-нитачка. Та ще се радвам да споделите мнения за heavy duty нитачка и преживявания с големи поп-нитове.
Иначе числата вдъхват оптимизъм. Един алуминиев поп-нит с диаметър 4.8мм на опън издържа над 200 кг, а срязването е над 130 кг. Обаче това е при единично натоварване. При циклично променливо натоварване тези числа ще намалеят с пъти, ама с повече нитове и по големи контактни площи смятам, че има поле за опитване. Насочил съм се към тези с диаметър 6мм.
iliya_i - майстор
Имам една наследствена, с пантограф, подобна на тази:
Изображение
Даже е с 2 звена повече на пантографа. На ръкохватката пише "Made in West Germany" т.е е от времето, кога Германиите бяха 2. Много е удобна и не изморява ръцете, щото в нитенето участват кръст, гъз, крака и др. части на тялото. А всяко звено на пантографа увеличава силата х2. Единственият недостатък е, кога трябва да се нити на завряно място, защото си иска 1 метър чисто напред.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Колко и е макс. диаметър на поп-нитовете?
iliya_i - майстор
На тази която имам съм ползвал 4 и 5 мм (може да е и 4.8?) но има и още една дюза - по-голяма. Нямам и спецификацията.
Чираче - майстор
За отговорни конструкции не бих се доверил на железни и още по-малко на алуминиеви кухи поп-нитове. Ако предпочиташ да е с нитове, то трябва да са плътни и горещо нитовани. Айфеловата кула така е направена. Но е много пипкава работа. Защо не минеш на заварки?
ESPACE - майстор
пет юни 07, 2019 6:23 pmЧираче написа:
Защо не минеш на заварки?
=D> =D> И на горещо валцовани профили :lol: :lol: :supz:
Чираче - майстор
пет юни 07, 2019 7:19 pmESPACE написа:
пет юни 07, 2019 6:23 pmЧираче написа:
Защо не минеш на заварки?
=D> =D> И на горещо валцовани профили :lol: :lol: :supz:
Не разбрах къде сгреших, че така се хилиш???????
iliya_i - майстор
пет юни 07, 2019 7:30 pmЧираче написа:
Не разбрах къде сгреших, че така се хилиш???????
Чираче, много добре си учил (уж) по СапроМат, че всеки конструктивен елемент си има съответните якостни характеристики. Е точно Blue ги смята силите и сравнява в таблиците какви сглобки му трябват. С числа, а не със "Да има там".
lov - майстор
Той добре се хили ама май нещо обърка горещо поцинованите профили с горещо валцовани.
Па на тва тенеке дето е на кадрото едвали ще му е нужно горещо валцоване за направата.
zz_stefanov - майстор
съб юни 08, 2019 1:57 amlov написа:
Той добре се хили ама май нещо обърка горещо поцинованите профили с горещо валцовани.
Па на тва тенеке дето е на кадрото едвали ще му е нужно горещо валцоване за направата.
Нищо не е объркал, това тенеке не подлежи на заварка, а идеята е да продължи да се работи с него.

Тема "Усилена Лостова поп-нитачка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: