Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Здравейте,

Предстои ми да направя парапет с навес на няколко тераси. Дървото го изключвам по субективни причини.
Вариантите са ми от желязо или от алуминий.

Алуминия ми харесва, защото е лек (няма асансьор) и няма нужда от боядисване.
Желязото ми харесва, защото ще е по-евтино :-D

Парапетите от алуминий са детска игра - взимат се колонки, люлки, струни и всичко необходимо и лека полека се захващат с анкери за терасата и всичко е 'ток и жица'.

Обаче навесите остават под въпрос.

Най-бързо ще ми е да закупя такива профили https://www.home-max.bg/naves-plastic-pc-canopy/
Притеснявам доколко е дълготрайна тази 'инженерна пластмаса'. На едната тераса ми трябват 60-80см 'дължина' от стената 'навън', но втората тераса е 1.40м а третата 1.65метра. Малко ме съмнява че тези профли ще са ок откъм сняг/вятър при 1.65 'излаз'.
Това ме навява на мисълта за решение от този тип:
https://www.olx.bg/ad/navesi-polikarbon ... 4a7a997a0b
Моля да не се счита за реклама (както и горният линк)! Просто това е обява, на различни решения които обмислям.

Много ми харесва как го изработва човека - доколкото виждам има решения от 'желязо' и инокс като всичко е направено чрез комбинация от заварки и болтове.

Заваряването не ми е силната страна, затова предполагах, че по начина, по който се правят парапетите с колони, люлки и ръкохватки, мога да направя само чрез болтове и анкериране в под/стена носеща конструкция, към която да сложа поликарбонат и евентуално улук.

Има ли някой, който е правил подобно нещо или обмислял?

Вие какво решение бихте взели? Цели се всичко да стане врамките на 10-15 работни дни и да е оптимално откъм цена/качество като е желателно да не се налага ремонт след няколко години.

Населеното място не мисля, че е от значение, защото въпросът е принципен и готовите профили/козирки ги има навсякъде.

Важно е да се отбележи, че имам на разположение широко място, където мога да сложа профил дълъг 6 метра и да го режа с циркуляр под 'всякакъв' ъгъл. Така че закупуването на 6 метрови профили от какъвто и да е материал и нарязването не е проблем.
npace - специалист
Парапет най-добре конструкция от стомана (да е здраво) и завършек от дърво (да не е крайно неприятно на допир при много ниски или много високи температури). Алуминият е компромис и с двете.
Като обикаляш хипермаркетите разгледай и навесите за колички отпред. :-D
С колони е по-добре, само по-дебели и по-малко на брой, иначе ще те дразнят. Може да се изпълни изцяло с болтове, обаче защитата от корозия е по-трудна. Неръжд - 6-8 лв/кг, обикновена стомана - 1.50 лв/кг, алуминият е по средата като крайна стойност за същата здравина. За електроди и крепежи разликите са още по-значителни.
miliad - майстор
Ако ще покриваш с поликарбонат, има толкова много снимки в нета на навеси с конструкция изпълнена от профили за алуминиеви парапети, че не виждам какво да се обсъжда.
Ако ще ползваш стъкло, там нещата са специални и не бих ги вместил в графа евтини.
Черно желязо на заварка е най-евтино
Определено няма да е от стъкло. Засега клоня или от 'черно желязо' или от алуминиеви профили.
пон яну 06, 2020 1:46 pmmiliad написа:
Ако ще покриваш с поликарбонат, има толкова много снимки в нета на навеси с конструкция изпълнена от профили за алуминиеви парапети, че не виждам какво да се обсъжда.
Ако ще ползваш стъкло, там нещата са специални и не бих ги вместил в графа евтини.
Черно желязо на заварка е най-евтино
Знаеш ли колко търсих - 1 седмица. Обаче все не намирах това което ми трябваше, докато не попаднах на тази галерия:
https://www.luchi.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE ... Hsk_a8N1tc

(да не се счита за реклама моля, за мен много добре се вижда кое как).

Ще поразпитам още малко как стои въпроса с желязото, но май ще мина на алуминий.
cat - специалист
Парапети от алуминиеви профили няма проблем обаче навеса от желязо , сглобките на профилите поддават с времето вятъра ще напъва покрива и накрая ще го разглоби ако колегата държи на алуминий поне навеса да е от профил за дограма а не за парапети .
Christo - майстор
Има едно недоразумение относно цените. Ако се сравняват килограм стомана с килограм алуминий, алуминият е по-скъп. Обаче ние ползваме металите на обем, не на тегло. При положение, че стоманата има плътност около 7,9 кг/дм3, а алуминият само 2,7- около 3 пъти по-малко, няма да боядисваме, по-добра визия и т.н., да не вземе да се окаже, че алуминият е по-евтин!
miliad - майстор
Ценовия подход ти е грешен. Смятай с цена на линеен метър или на 6м прът материал, и към алуминия си добави цената на необходимите сглобки и ще стигнеш до това което съм написал горе.
kr1100 - майстор
Автора чувал ли е как трополи поликарбон при дъжд , да не говорим за градушка ?
Ако е плътен лист поликарбона - ОК. При клеетъчния / с кухини / се слагат 2 вида лепенки. В горния край алуминиева - няма проблеми лепилото държи дълго. В долния край се поставя филтърна лепенка зада може да изтича конденза. Сле 3-4г от слънцето лепилото на тези лепенки се скапва и лпенката се разлепва. През отворите прах, боклуци навлизат в кухите канали и черни канали
vitorio83 - специалист
пон яну 13, 2020 8:27 pmkr1100 написа:
Автора чувал ли е как трополи поликарбон при дъжд , да не говорим за градушка ?
Ако е плътен лист поликарбона - ОК. При клеетъчния / с кухини / се слагат 2 вида лепенки. В горния край алуминиева - няма проблеми лепилото държи дълго. В долния край се поставя филтърна лепенка зада може да изтича конденза. Сле 3-4г от слънцето лепилото на тези лепенки се скапва и лпенката се разлепва. През отворите прах, боклуци навлизат в кухите канали и черни канали
Е то няма нищо вечно,аз си сложих навес с клетъчен поликарбонат над балконската врата на втората ми къща,вече 5 години е ок,лек е,конструкцията е лека и важното за мен е че ми пази и не забива.Като изгори от слънцето се сменява.

Тема "Парапет + Навес от алуминиеви профили + поликарбонат или друго" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: