Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
welder_enthusiast - напреднал
Емона пробвах.Взех няколко наливни,НО от магазина дет ги взех стоят в отфорена кутия и почети сигурно са стояли много време и яко са се навлажнили.Естествено минаха през сушилнята но не ми харесаха.Може би ще взема кутия неразпечатвана да пробвам.
MamaMy - майстор
Читави рутилки не останаха. Искам да пробвам различни ама греда. Навсякъде по магазините продават само боклуци. Залято е с фалшивите Есаб и Вежен. Рожен не намирам никъде наличен. Няма и от турските ГеКаЕлит. Пак ще се набутвам с куриери. Даже и Бьолер 1,6 дето го купувах лятото вече го няма.
Рутиловите ги скапаха защото всички почнаха да църкат само с базични. Ами с моя инвертор базичните палят добре само първия път. След това прави стъклено топче на върха на електрода и докато не го очукам на цимента не иска да запали. Ясно ми е, че е от апарата. Трансформаторния ги пали по-добре дори.
welder_enthusiast - напреднал
нед фев 14, 2021 10:19 pmMamaMy написа:
Читави рутилки не останаха. Искам да пробвам различни ама греда. Навсякъде по магазините продават само боклуци. Залято е с фалшивите Есаб и Вежен. Рожен не намирам никъде наличен. Няма и от турските ГеКаЕлит. Пак ще се набутвам с куриери. Даже и Бьолер 1,6 дето го купувах лятото вече го няма.
Рутиловите ги скапаха защото всички почнаха да църкат само с базични. Ами с моя инвертор базичните палят добре само първия път. След това прави стъклено топче на върха на електрода и докато не го очукам на цимента не иска да запали. Ясно ми е, че е от апарата. Трансформаторния ги пали по-добре дори.
Турските Askaynak зелени кутии 6013 ще ти харесат.Аз също имам инвертор но заварявам предимно с тях.Иман и трансформатор де...Пробвал съм и Рожен преди време.По добри са от Vejen но разликата не е голяма.
dragozow - майстор
Имам Бьолер 6013 на кутии около 5 кг с размери 25, 3,2 и 4 мм.
Билян - специалист
нед фев 14, 2021 10:19 pmMamaMy написа:
Читави рутилки не останаха. Искам да пробвам различни ама греда. Навсякъде по магазините продават само боклуци. Залято е с фалшивите Есаб и Вежен. Рожен не намирам никъде наличен. Няма и от турските ГеКаЕлит. Пак ще се набутвам с куриери. Даже и Бьолер 1,6 дето го купувах лятото вече го няма.
Рутиловите ги скапаха защото всички почнаха да църкат само с базични. Ами с моя инвертор базичните палят добре само първия път. След това прави стъклено топче на върха на електрода и докато не го очукам на цимента не иска да запали. Ясно ми е, че е от апарата. Трансформаторния ги пали по-добре дори.
От Ихтиман съм мога да ти купя каквито искаш и да ти ги изпратя . Естествено без комерсиална цел.
MamaMy - майстор
Благодаря за предложението. Поръчах няколко кутии различни марки от различни места. Ще ми изпратят каквито има налични, но се оказа, че все пак няма особено голям избор. Като ги изпробвам ще напиша собственото си мнение. Не мога да гарантирам снимки, че ще ги пробвам на студа и едва ли ще бъда много ентусиазиран да снимам и да се мотая.
koveslav - майстор
нед фев 14, 2021 11:46 pmwelder_enthusiast написа:
нед фев 14, 2021 10:19 pmMamaMy написа:
Читави рутилки не останаха. Искам да пробвам различни ама греда.....
Рутиловите ги скапаха защото всички почнаха да църкат само с базични. Ами с моя инвертор базичните палят добре само първия път. След това прави стъклено топче на върха на електрода и докато не го очукам на цимента не иска да запали. Ясно ми е, че е от апарата. Трансформаторния ги пали по-добре дори.
Турските Askaynak зелени кутии 6013 ще ти харесат.Аз също имам инвертор но заварявам предимно с тях.Иман и трансформатор де...Пробвал съм и Рожен преди време.По добри са от Vejen но разликата не е голяма.
Постни ако е удобно една снимка на етикета на този Аскайнак.Интересно ми е дали са наистина обикновени рутилови,щом има толкова голяма разлика от Вежен.
А колкото до топчетата и паленето на базичните само първия път,това е напълно нормално.Точно поради тази причина конструкцийте се прихващат с рутилови елетроди,а чак след като всичко е спънато се заварява с базични електроди на цели шевове.Прекъснеш ли работата с базичен,за да започнеш отоново,с ръкавицата или чрез леко почукване в цимента или в незамасен детайл трябва да се отчупи връхчето на стърчащата обмазка,за да се покаже металната част на електрода.Просто така си работят базичните и рутилово-базичните електроди-след изстиване се загледайте,че металния електрод винаги е стопен малко по-навътре в обмазката и тя не му позволява да направи отново контакт с детайла.
Ако обаче по време на самата работа с базичен електрод дъгата изненадващо и произволно прекъсва,или ако тя е стабилна единствено при максималния и над максималния за дебелината на електрода ток,тогава си ревизирайте техниката....
MamaMy - майстор
Етикетите

Прикачен файл

20210222_231742.jpg
20210222_231742.jpg (77.24 KиБ) Видяна 1670 пъти

Прикачен файл

20210222_231918.jpg
welder_enthusiast - напреднал
Тея дни като ида на село ще снимам и кача.
MamaMy - майстор
Ами резултата до тук е първенство за турските Askaynak. Може би е верен надписа на кутията. Разпалват се лесно от всеки път, горят стабилно, мазно и с малко пръски. Шлаката се чисти лесно и пада сама. При пилене заварката е с твърдост почти като базичен. Дори парнах няколко шева с ОК48.00, ОК46.00 и Böler FOX SPE за сравнение и се оказа, че не се заблуждавам. След изпиляване метала от турския електрод е бял на цвят докато от Рожена синее.

Рожена запали доста трудно първият път. После не съм имал проблем. Може и случайно да е, но мога да потвърдя когато почна да работя. Гори не съвсем равномерно, но няма много пръски. Шлаката се чисти лесно и пада сама. При пилене заварката не е с много голяма твърдост. Горе долу колкото на стария Вежен.

Пробвах и един Бьолер фокс SPE. Запали лесно, гори стабилно. Няма пръски, но шлаката се държи като на базичен. Става тънка и като стъкло. Метала на заварката е средно твърд. Не мога да ги сравнявам твърдо защото Бьолера е 3,25 докато предните два са 2,5мм. От тук се наложи да променя тока.

ОК 48.00 произведен в Унгария. Запали трудно. Горя около 3 см и угасна сам. Запали още по-трудно след очукване в релсата и доста лепене. Горя още толкова и пак угасна. Шлаката е тънка и като стъкло. Пада лесно, а метала на заварката е най-твърдия от всички. При пилене метала е бял на цвят.

Пробвах и един ОК46.00 произведен в Швеция. Запали лесно, горя много бурно и с пръски, но стабилно. След намаляване на тока пак се държа по подобен начин. Шева е хубав и повторното палене също е лесно. При пилене на метала заварката е средна твърдост бяла на цвят
Ако трябва да заварявам бойлер обаче ще избера турския. Спрямо ГеКа Елит и спрямо старият Вежен отстъпва съвсем малко в горенето, но пък е с по твърд метал заварката.

Прикачен файл

OK_48_20210225_171006.jpg

Прикачен файл

boler_fox_spe_20210225_172121.jpg

Прикачен файл

rojen_20210225_165040.jpg

Прикачен файл

askynak_20210225_170202.jpg

Прикачен файл

20210222_231457.jpg

Тема "Рутилови електроди Вежен Е6013" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: