• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Дървените бурета ми се развалиха, реших да се насоча към нещо дълготрайно като буре от неръждаема стомана ,някой може ли да ме насочи къде продават или начин за изработване.
mici - специалист
От години ползвам такова "буре" - всъщност цилиндричен съд с диаметър 50 см и височина 1 м, разположен вертикално, с отвор с диаметър 20 см отгоре и сферичен кран за източване до дъното. Много е практичен, почиства се идеално и е вечен. По обява намерих фирма, продаваща неръждаема ламарина, купих си един лист 2/1 м с дебелина 1 мм, помня някаква цена 6 долара/кг. После го дадох на фирма, където ми го разкроиха и завариха. Колко точно ми е излязъл - не помня, но си струва усилията и парите.
mladkal - майстор
Не съм винопроизводител, а като цяло съм заклет водкаджия/бираджия и зная, че имаше някаква тънкост, която за да не се предава "метален" дъх на виното от такова буре. Във винпромите ползват такива съоражения - неръждавеещи, но имат технология за избягване на металния вкус. Проучи и този аспект, за да не се изненадаш неприятно след усилията по организирането на "вечното буре"!
Успех и ...Наздраве, когато му додйде времето!
благодаря ,защото освен количеството ценя и качеството.
mladkal - майстор
jooreo написа:
благодаря ,защото освен количеството ценя и качеството.
Моля!
И успех!
hygro - майстор
Хм, доколкото зная, истинското вино си иска ново дървено буре. Дървото дава аромат, цвят и вкус. Бурето може да се използва за отлежаване на вино един до два пъти. Използвани еднократно бурета се изкупуват например от производителите на скоч, защото уискито взима и от аромата на виното.

Ако не можеш да си позволиш да се охарчваш всяка година-две за ново дървено буре, използвай стъклена дамаджана за химикали. Мисля, че се произвеждат до 54-литрови. Ако не подобрява вкуса на виното, стъклото поне не го влошава.
emil_v r - майстор
Оо . моля Ви ! дървено буре за еднократна употреба , не съм съгласен . М/у другото четох в старите вестници ,че 1930-33год е имало световна кампания с/у такива като вас (винопиици) . Въведен е скандален закон за сухият режим , падали са президенти . Опитали са се да превърнат гроздето(виното) в храна .
mici - специалист
mladkal написа:
.........имаше някаква тънкост, която за да не се предава "метален" дъх на виното от такова буре. Във винпромите ползват такива съоражения - неръждавеещи, но имат технология за избягване на металния вкус.......
В интерес на истината не съм забелязал "метален" вкус, може би по-добрите специалисти ще го забележат. И във всички случаи домашното вино не може да се мери с произведеното във винпромите.

Може би си струва да обменим опит за тънкостите по правенето на хубаво вино във форума.
hygro - майстор
Металният вкус идва не от метала на съда, ако е химически устойчив, както е случая с неръждавейката, а от електрохимическата ерозия от различния състав на метала на заварките. Металните съдове за хранителни продукти не трябва да имат заварки или те трябва да бъдат правени по начин, недопускащ контакт на продуктите с метал със състав различен от този на съда.
  • 1
  • 2

Тема "буре за вино от неръждавейка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: