Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
P88-Verona - специалист
Здарвейте,

Трябва да заваря челно черна конструкционна листова стомана с дебелина 0.5 мм, но се замислих дали е възможно и с какъв вид заваръчен апарат ще се получат перфектни заварки - MMA, TIG, мини оксижен. Вижте снимката за подробности. Не трябва да се получава натрупване на заваръчен материал по шева, защото след това трябва да го пиля, а дължината на шева е 40 см при спомената дебелина 0.5 мм.
В мрежата прочетох нещо за някакво "студено заваряване" с TIG, но не го схванах. Заварява се без добавъчен материал. Волфрамовият електрод топи метала и май го заварява. Започнах да си мисля за мини оксижен, но са скъпи.
Ако някой схвана какво питам да пробва да ми отговори. :)
Прикачен файл:
0.5_mm_welding.jpg
0.5 mm sheet metal welding
0.5_mm_welding.jpg (17.97 KиБ) Видяна 5448 пъти
Последна промяна от P88-Verona на съб авг 15, 2020 8:47 am, променено общо 1 път.
cat - специалист
0.5 мм се заварява с ВИГ , с електрожена не става . Обаче уточни какво трябва да се завари профил ,ламарина . Какъв е детайла ?
P88-Verona - специалист
Материалът е ламарина. Така както съм го показал на картинката.... гледам из мрежата и от малкото информация и аз се замислих за TIG.... или оксижен от онези малките с бутилки за еднократно ползване.
Но експертите нека кажат.
Между другото може ли да се заварят по метода на заварявне на кутиите за консерви? Точно такъв естетически вид на заваръчния шев ме удовлетворява перфектно, а освен това е много здрав; разбира се съотнесено към материала и предназначението му.
шоп - майстор
Как си представяте шев с дължина 40 см върху ламарина 0,5мм? Напластяването и пиленето е най-малкия проблем.
Ще има сериозни деформации от топлината.
Помислете да смените технологията. Примера с консервата няма нищо общо. Там сглобката не е на заварка, а е балцова и пресова.
P88-Verona - специалист
Големите метални кутии (тенекии) за съхранение на сирена, маслини, греси, автомасла и т.н. са заварени по начина който аз искам.
Някои от гореспоменатите видове метални изделия са с височина 30+ сантиметра при дебелина на листовия материал 0.5 мм.

Как са го направили, и толкова ли да е невъзможно без промишлено оборудване?
gogo7777 - майстор
съб авг 15, 2020 8:45 amP88-Verona написа:

Как са го направили, и толкова ли да е невъзможно без промишлено оборудване?
Ами невъзможно е.
cat - специалист
Ще се деформира ламарината , помисли за някакъв вид сглобка . Баките с грес и тям подобни са заварени с припокриване и заварката се води електросъпротивителна май .
torbalan - Дървен философ
Потърси читав заварчик. 40 сантиметра ще ти ги завари сигурно за 20 - 30 лева. после, ако искаш ще си го шлайфаш.
cat - специалист
Колкото и да е читав заварчика 0.5 се деформира .
P88-Verona - специалист
съб авг 15, 2020 2:10 pmtorbalan написа:
Потърси читав заварчик. 40 сантиметра ще ти ги завари сигурно за 20 - 30 лева. после, ако искаш ще си го шлайфаш.
Става въпрос за 8 детайла по 30 лева и се оказва, че е по-рентабилно да си закупя макар и евтин заваръчен апарат, така ще науча нещо с което до сега не съм се занимавал.
съб авг 15, 2020 12:45 pmcat написа:
Ще се деформира ламарината , помисли за някакъв вид сглобка . Баките с грес и тям подобни са заварени с припокриване и заварката се води електросъпротивителна май .
Стигнах до същия извод, но се колебая между електросъпротивително с препокриване и електросъпротивително челно заваряване. От видеата които изгледах трудно се разбира, но предвид слабото искрене (почти незабележимо) започвам да мисля, че е с препокриване, но проблемът е в това, че не трябва да е така. Отделно завършеният детайл не изглежда да има препокриване. Може би ги минават през някакви ролкови преси. Виждали сте такива заварки, нямат разминаване, по-скоро изглеждат като студено пресовани/изтеглени.

Тема "Заваряване на ламарина 0.5 мм / избор на заваръчен апарат и/или оксижен - тема за новаци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: