• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
pomukal - напреднал
чет дек 17, 2020 4:03 pmBLUEPUPIL написа:
чет дек 17, 2020 3:45 pmpomukal написа:
Какъв цирк имаш предвид.
чет дек 17, 2020 8:09 amgogo7777 написа:
Дори не е нужно 80х40х3, достатъчно е 60х40х3.
чет дек 17, 2020 8:30 ampomukal написа:
Ако 60x40x3 издържи и няма да провисне с тях ще го направя ===
Мисля че не нужно да се използват такива епитети коментираме а по темата ако пусна през средата един профил от край до край със сечение 100x60x5мм и съответно ребрата ще легнат на три точки през два метра предполагам ще е много по стабилно. И следователно ребрата с какво сечение да са.
Ето една интересна тема от форума колегата е изпълни навеса 8x4 метра именно с профил 80x40x3 за ребра.
Руди - майстор
Разликата между 80х40х3 и 60х40х3 е 0,9 кг/м или 20%.
За 8 греди по 4 метра е по-малко от 30 килограма.
Разликата в носимоспособността е 1,5 пъти,
а в провисването 2 пъти.
Когато печелим, трябва да знаем какво губим.

Вариантът на три етажа - със средна надлъжна греда
едва ли ще е по-икономичен..
Чираче - майстор
чет дек 17, 2020 5:33 pmРуди написа:

Когато печелим, трябва да знаем какво губим.

Именно... Не знам защо се отдава такова значение на провисването? И какво ще стане, ако провисне малко? Това е покрив. Като се стопи снега, конструкцията ще се възстанови като пружина. А и не всяка година пада много сняг. Ако искате да няма провисване, направете ферми. И не разбирам защо трябва да има метални керемиди, а не термопанел? Освен, че наклона при термопанела е много по-малък, от значение е и термозащитата през лятото или зимата.
Последна промяна от Чираче на чет дек 17, 2020 5:47 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL - майстор
Няколко пъти вече се караха на BLUE-то, че отстъпвал
от нормите и угаждал на сайбията, като го питал за
колко сняг иска да му изчисли покрива. За 25, 50, 75,
100, 125, 150, 175 или 200 кг на м2. Щото нормите били
завишени. (И най-вече да потвърди думите си, че в
строителството всичко е възможно и ограниченията
са само във въображението.)
Добре!
Даденото от мен предложение е за 100кг на м2. Ако
искате за 25кг на м2, го казвате още в началото, да
не ви плаша с моите числа, нищо че най-вероятно
населеното място е със снежна покривка в диапазона
100-200кг/м2 по картата към нормите.


Прикачен файл:
2.png
Прикачен файл:
2020-12-17_4-38-41.png
2020-12-17_4-38-41.png (21.65 KиБ) Видяна 862 пъти
schuldiner - майстор
чет дек 17, 2020 5:45 pmBLUEPUPIL написа:
Няколко пъти вече се караха на BLUE-то, че отстъпвал
от нормите и угаждал на сайбията...
Не знам за теб, ама на мен такъв сайбия не ми трябва. Съгласен съм да се правят икономии и оптимизации, но никога за сметка на безопасността. Странно ми е, че позволяваш да ти се качват на главата. Показвай по-високо самочувствие, има за какво!
gogo7777 - майстор
К'во има да се коментира......100-200 кила сняг на кв.м. :lol:
Тая конструкция би удържала даже и повече без да се деформира ама нали трябва да се смята по разни неверни калкулатори.
Специално за метални конструкции никой теоретик не може да ме обори. Не случайно споменах "динамична"....едно е да си видял и правил, друго е да си чел и умувал.

Иначе показаната карта на България е шаренка ....Сигурно е от ледниковия период :)
pomukal - напреднал
Тука по морето много сняг не вали ама както и да е решено е профилите ще са 80x40x3.
stefanjor - специалист
Хайде и аз да дам моите 6 ст. с риск да се навра между шамарите :cool:
Винаги ми е било интересно, когато някой поиска съвет за подобни инженерни казуси.
Някой човек, който това е учил и това работи му даде отговор и след това "цирка" започва.
Ама що чак толкоз... не може ли от по- тънките... леките... еФтините... тва ся не е ли прекалено...
Ами не е прекалено. Mоже веднъж за 50 г. да падне 200-300 кила сняг на кв. м. ама като падне конструкцията трябва да издържи.
Чудно ми е, като строите къща пак ли спорите с конструктора да сложи по- малко арматура, че джелязото било скъпо?
EDI - майстор
Мислиш ли, че няма и такива. :lol: Дай да сложим от по-тънкото..... тук май е много........
schuldiner - майстор
При желязото май и обратното - преоразмеряването - е опасно. Мен са ме учили да слушам инженера.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Товароносимост на правоъгълни профили - под/покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: