Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Здравейте става въпрос за навес дължина 20 метра ширина 4 наклон 60 см. Може ли да стане с единичен правоъгълен профил или трябва да е с ферма и какви размери са най удачни . Предварително благодаря. Лек ден.
Andri01 - майстор
Може,стига да има достатъчно "подпирачки" /колони/, разположени както трябва. Е, има винкел 10/10 мм и винкел 50/50 мм. Т.Е. условностите са доста,но на така зададения въпрос-толкова.
miroki - майстор
На метър трябва да има винкел. И е желателно да го огънеш леко на горе.
Чираче - майстор
Моята оранжерия е широка 4 м и покрива е с метална конструкция и поликарбонат 4 мм. През 1 метър съм сложил ферма от квадратна тръба 20/20/2. Долната част на фермата е хоризонтална, а горната е дъга с височина в средата 70 см. Напречно на фермите през 30 см съм сложил столици от същия профил. Каналите на поликарбоната са напречно на столиците. UV защитната страна е отгоре. Ако има въпроси относно изпълнението, питай.
BLUEPUPIL - майстор
За ширина от 4м фермата ще излезе
по-скъпо от кутията „пречупена“ на
билото.
Благодаря на всички за отговорите ако е "кутия" какъв размер ще е добре.
BLUEPUPIL - майстор
ср фев 17, 2021 12:04 pmRutev написа:
Благодаря на всички за отговорите, ако е "кутия"
какъв размер ще е добре.
Задачата е решима, ако освен ширината от 4м
се знае и разстоянието между колоните и гредите върху
тях на дългата страна от 20м. Плюс натоварването от сняг,
за което автора на темата иска да е подготвена рамката.



Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (73.43 KиБ) Видяна 1296 пъти
Здравейте не съм обяснил правилно за което се извинявам. Навесът трябва да е едноскатен като високият край е на 3.7 метра височина и ще се захваща под стрехата на вече съществуваща сграда а другият край стъпва върху тухлена ограда на 3 метра височина.Най широкото разстояние между двата края е 3.85 . Моля да бъда извинен за подвеждащото обяснение. А иначе става въпрос за югоизточна България тук много сняг не виждаме но и той трябва да е предвиден в задачата. Поздрави.
Последна промяна от Rutev на ср фев 17, 2021 10:08 pm, променено общо 1 път.
shotik - майстор
Преди 8 години правих навес за колата до контейнер.
Тогава ми продадоха две големи парчета поликарбонат, мисля да бяха 4 Х 2 метра, не съм сигурен, ще ги премеря, когато ида на имота.
Купих правоъгълен профил тръба и по- малко винкели/размери пак не помня размери/ .
На контейнера имам направен от мен скатен покрив от ламарини, за които съм закачил фермите.
Триъгълните ферми са от правоъгълните тръби, между които има заварени от винкелите парчета.
Горните тръби са захванати неподвижно с болтове към ламарините, долните са по- къси и са легнали на планки отстрани на контейнера, без да ги захващам.
На 3.5 м са заварени към хоризонтална тръба , която е върху подпорите.
Подпорите също съм и заварил паянти към долната страна на фермите.
След това захванах поликарбоната със самонарезни винтове през гумени шайби за 3/4 цола кран.
Тъй като е употребяван, имаше отвори от предишната конструкция и затова съм положил и две платна от билборд и пак със самонарезни винтове съм ги стабилизирал, като по среда на платното има и ленти под винтовете , за да държи здраво.
Наклона е откъм 3.2м до 2.2 м , миналата година при 25 см сняг по цялата площ, не е имало провесване, когато съм работил по него, задно със сина ми се сме били на конструкцията , без да има проблем, единствено сме внимавали да не залитнем и стъпим върху поликарбоната на места , където е празно отдолу.
При теб може да направиш сметка долните тръби да са хоризонтални на 3 м , а другите да са под ъгъл, така ,че да идат по стрехата и между тях да са парчетата винкели, които да уякчат фермите. С отвесна планка да се свържат двата края и през нея в стена с анкери да се застопорят на стената,като предвидиш и място , където поликарбоната да мине под стрехата.
Като ида на имота, ще направя няколко снимки, за да се види.
Здравейте след запитване до местен Маистор според него с 80х40х3 като ребра "няма да мръдне". Какво е вашето мнение.

Тема "Метална конструкция за поликарбонат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: