• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
radius - майстор
Аз тапи съм предвидил, няма да ги оставя отворени.
Асмалъците са ми за сянка, едва ли ще произведа грозде, макар че садих десертно с подобни задни мисли.
Наклон няма как да дам, защото има ограничения най-вече във височините и естетиката.
Отдолу ще са хванати странично в подпорните стени на верандата и плочата пред гаража.
За мен, да се ползват квадратни профили срещу провисване, не е оправдано. Профил 40х40 едва ли носи повече от 20х40, тук може да се включат проектантите.
radius - майстор
Днес отидох на разузнаване до склада и се върнах с 220кг. желязо, така се стекоха нещата. Всички профили са на 2мм.
За колони взех 40х40, за носещи 60х40, за ребра 30х20.
Мерси на всички за насоките. Дано няма обиден че не е точно по неговия съвет.

Имам въпрос към проектантите, кое носи повече на провисване квадратен профил 50х50х2 или ъглов 50х4? Като площ и килограми са еднакви...
Руди - майстор
съб мар 06, 2021 3:23 pmradius написа:
Имам въпрос към проектантите, кое носи повече на провисване квадратен
профил 50х50х2 или ъглов 50х4? Като площ и килограми са еднакви...
Квадратната тръба носи 1.5 пъти повече за провисване,
а на якост повече от 2.3 пъти, и то ако винкела не се изметне
или пък тя не се смачка при тия 2 мм стени.
cat - специалист
Лек свод можеш ли да направиш на профилите след като не може да се даде наклон , това ще увеличи здравината на конструкция .
radius - майстор
Като гледам какво съм избрал, май ще е достатъчно здраво и без свод. Не ми се усложнява, предпочитам да взема по-здрави профили, вместо да го градя със сводове, ферми и т. н. Времето ми също е фактор. Все пак мерси за идеята.
miroki - майстор
Ако ползваш телове, огъването е в посока навътре, а не надолу и няма да има провисване. Т.е. провисват малко самите телове, докато се изпънат добре. А винкела от тяхното стягане един към друг.
radius - майстор
Мислех да ползвам ф8 желязо, но силно се изкушавам да са телове. Минуса им е, че ще провиснат задължително. Не знам дали има по дебела и здрава тел с пвц покритие (за да не жуля боята от профилите. А плюсове има, мога да си боядисам всички железа на удобно преди монтажа, а не да се кикерча на 3м. После само около заварките ще мина 2 ръце боя.
Руди - майстор
съб мар 20, 2021 11:34 amradius написа:
А плюсове има, мога да си боядисам всички железа на удобно преди монтажа,
а не да се кикерча на 3м. После само около заварките ще мина 2 ръце боя.
Е то пак ще се кикерчиш докато заваряваш. Иначе телове
има доста дебели с PVC покритие. Въпросът е, че цената
се качва с диаметъра на квадрат.
miroki - майстор
Може да завариш гайки предварително и да си ги боядисаш, на удобно място. Но поне при заварките недей, че ще се търка доста и ще боядисваш пак.
radius - майстор
Лесно няма, това е епитафията след всеки мой "проект". Но пък после е радостно да си гледаш уникатите.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Проектиране на асмалък" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: