• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
pif4o - специалист
Утре ще му взема лагери, съмняваме че ще си оправи с тях ама поне ще знам че са нови :) Абе тая корунда дето я споменавате кво се прави с нея :)
ZEDYCUS - майстор
Заравняваш дисковете по време на въртене на шмиргела. Задължително подпираш на подпората отдолу и местиш наляво надясно докато се изравни челото на камъка.
pif4o - специалист
нед апр 03, 2022 7:07 pmZEDYCUS написа:
Заравняваш дисковете по време на въртене на шмиргела. Задължително подпираш на подпората отдолу и местиш наляво надясно докато се изравни челото на камъка.
Това ще оправи ли и биенето на диска?
Christo - майстор
Камъкът за коригиране на дискове се нарича КАРБОРУНД...https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... nt=gws-wiz
Трябва да се направи така, че да има възможност да се подава плавно и по малко към шлифовъчния диск. Малко пипкава работа е и си иска ръка и опит. Не може да се подава по много. От скромния ми опит, по магазините се продават боклуци.... Препоръчвам български производител: https://zai-bg.com/ От там едно време се снабдяваха всички металообработващи предприятия. Аз съм си поръчвал по телефона чрез пласмента им. Беше преди година. Изпращаха с куриер. Може да се пита и за карборунд. Дано да не са престанали. Сайтът е малко объркващ. Трябва да се обясни по телефона за какво ще се ползват дисковете и те ще препоръчат конкретен тип. По-мекият и по-фин диск трябва да може да шлифова видирани(твърдосплавни) инструменти без да се изхабява бързо. И когато се ползва шмиргелът, се подава плавно и по малко. Вземе ли да си намалява оборотите от зор, значи сме прекалили. Вземе ли да пътува заедно с масата, значи е време да се изравнява отново. И разбира се, още в началото, трябва да се захване стабилно зя някаква тежка основа. Дано да съм бил полезен.
pif4o - специалист
пон апр 04, 2022 6:09 pmChristo написа:
Камъкът за коригиране на дискове се нарича КАРБОРУНД...https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... nt=gws-wiz
Трябва да се направи така, че да има възможност да се подава плавно и по малко към шлифовъчния диск. Малко пипкава работа е и си иска ръка и опит. Не може да се подава по много. От скромния ми опит, по магазините се продават боклуци.... Препоръчвам български производител: https://zai-bg.com/ От там едно време се снабдяваха всички металообработващи предприятия. Аз съм си поръчвал по телефона чрез пласмента им. Беше преди година. Изпращаха с куриер. Може да се пита и за карборунд. Дано да не са престанали. Сайтът е малко объркващ. Трябва да се обясни по телефона за какво ще се ползват дисковете и те ще препоръчат конкретен тип. По-мекият и по-фин диск трябва да може да шлифова видирани(твърдосплавни) инструменти без да се изхабява бързо. И когато се ползва шмиргелът, се подава плавно и по малко. Вземе ли да си намалява оборотите от зор, значи сме прекалили. Вземе ли да пътува заедно с масата, значи е време да се изравнява отново. И разбира се, още в началото, трябва да се захване стабилно зя някаква тежка основа. Дано да съм бил полезен.
Много полезен! Благодаря за включването :) Човек все има какво да научи :)
pif4o - специалист
И така колеги, машинката е готова, одеве и взех лагери на Фаг висок клас, с метало-гумени капачки, (май така им се казва) Сложих ги сглобих го и въпреки кривия диск заспа :) Ето едно видеo да го видите. Благодаря много на активните в темата, ZEDYCUS, и Christo който ми разясниха непознатите за мен неща :)
ZEDYCUS - майстор
Е пак честито за хубавия шмиргел, ще изкара още едни 30 години отма. :-D
Моя след ремонта преди 11 години седи на открита тераса, не го вали дъжд, но студ, пек, климатико го духа и не е мръднал. Само боята вече не е толкоз червена. :-D :partyman:
Ако някога го ползваш бая време интензивно, долу във ваничките можеш да сипеш вода, за охлаждане на шмиргела са , пък може и да топиш каквото пилиш често, да не прегрее.

Прикачен файл

viber_изображение_2022-04-04_20-41-59-333.jpg
pif4o - специалист
Знаех че са ванички ама си мислех че са да охлаждам детайла :) Интензивно едва ли ще се ползва, но ще имам предвид време да си почива ако го натоваря :) Гледам обаче че ще трябва да си направя като твоите подложки :) Мойте са оригиналните ама са мънички, поизтъркани и по кекави ми се струват :) Ще му мисля и няква стойка да го закрепя, макр че така подвижвн ми е много удобен да го мъкна до мястото дето работя :)
Писах на Бахри, няма от тоя камък, обаче брата каза да намеря няква стара пила дет няма да ми трябва и с нея полека лека да подавам и диска щял да се изправи ;)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Няколко въпроса за стар БГ шмиргел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: