• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Andri01 - майстор
=D> :partyman:
pif4o - специалист
чет сеп 28, 2023 10:37 pmkoveslav написа:
FAG са си марка лагери и то голяма. Произвеждат и сега,като имат заводи в много държави. От по-прецизните класове тук се внясят италианско и португалско производство. Има и заводи в китай, естествено. Монтажа и демонтажа на лагери си има правила, както и лагеруването на всеки механизъм и осигуряването му против аксиално биене и изместване.Според конструкцията е и поредицата на сглобяване и поредицата на монтаж на лагерите. Ако след монтажа на оста лагерите останат под аксиално напрежение и затягат, живота им е минимален.
.
Португалски бяха, за монтажа, уж не са първите които сменям, никога не чукам по лагери, имам си преса за лагери, първо сложих двата лагера на оста докато опрат до краи, след това сложих едната черупка и заедно с нея надянах оста в статора, после от другата страна сложих другата черупка, на ръка колкото мога притиснах черупката да се надяне на лагера, хванах 3 те винта и равномерно един по един стягах докато черупката се прибере, реално от това повече нямам как да обера аксиалното напрежение към тях. Дисковете наистина са криви и пак предизвикват биене, ще купя един изравнител и ще ги престържа да видим. Факт е че машината не е вързана с нищо към масата, но ако е добре балансирана предполагам няма да се разхожда, а тя сега изпада в различни видове вибрации, наи се усещат разликите когато я изключа и оборотите почнат да падат, през различните обороти има различни вибрации. За продаването едва ли ще я продам щото е свързана с баща ми , още помня деня през 1986 с какъв мерак си я купя :)
koveslav - майстор
чет сеп 28, 2023 11:05 pmpif4o написа:

.
.... след това сложих едната черупка и заедно с нея надянах оста в статора, после от другата страна сложих другата черупка, на ръка колкото мога притиснах черупката да се надяне на лагера, хванах 3 те винта и равномерно един по един стягах докато черупката се прибере, реално от това повече нямам как да обера аксиалното напрежение към тях.
[/quote]
Точно тук е заровено кучето. Като прибираш черупката с болтовете накрая тя ляга на повърхноста и те се притягат, но лагера набиван в нея остава под аксиално напрежение, защото външната му гривна трябва още малко да приплъзне в черупката. Ако след глобката на мотора, с някакава мека подложка почукнеш оста аксиално в едната и в другата посока, или свършиш същото внимателно на пресата, като резултат ще усетиш как движението на оста чувствително ще олекне и тя вече ще има инерция като я завъртиш.
ZEDYCUS - майстор
=D> Точно така правих на моя шмиргел навремето. Разплете се мистерията. А ся можеше да го купим на безценица, щот прецаква лагерите. :-D
pif4o - специалист
чет сеп 28, 2023 11:24 pmkoveslav написа:
чет сеп 28, 2023 11:05 pmpif4o написа:

.
.... след това сложих едната черупка и заедно с нея надянах оста в статора, после от другата страна сложих другата черупка, на ръка колкото мога притиснах черупката да се надяне на лагера, хванах 3 те винта и равномерно един по един стягах докато черупката се прибере, реално от това повече нямам как да обера аксиалното напрежение към тях.
Точно тук е заровено кучето. Като прибираш черупката с болтовете накрая тя ляга на повърхноста и те се притягат, но лагера набиван в нея остава под аксиално напрежение, защото външната му гривна трябва още малко да приплъзне в черупката. Ако след глобката на мотора, с някакава мека подложка почукнеш оста аксиално в едната и в другата посока, или свършиш същото внимателно на пресата, като резултат ще усетиш как движението на оста чувствително ще олекне и тя вече ще има инерция като я завъртиш.
[/quote]
Още утре ще пробвам, Благодаря :) Значи да го сложа на пресата и първо от едната после от другата страна леко да напъна оста?
п.п.Настина след монтажа по горе описания начин я врътнах на ръка и ми се стори не нормално по тежка но отхлаби след завъртането. Но имаш право, лагерите в момента са под напрежение.
pif4o - специалист
чет сеп 28, 2023 11:44 pmZEDYCUS написа:
=D> Точно така правих на моя шмиргел навремето. Разплете се мистерията. А ся можеше да го купим на безценица, щот прецаква лагерите. :-D
:-D :-D :-D :-D :partyman: късно е, ще седи :mrgreen:
pif4o - специалист
чет сеп 28, 2023 11:24 pmkoveslav написа:
чет сеп 28, 2023 11:05 pmpif4o написа:

.
.... след това сложих едната черупка и заедно с нея надянах оста в статора, после от другата страна сложих другата черупка, на ръка колкото мога притиснах черупката да се надяне на лагера, хванах 3 те винта и равномерно един по един стягах докато черупката се прибере, реално от това повече нямам как да обера аксиалното напрежение към тях.
Точно тук е заровено кучето. Като прибираш черупката с болтовете накрая тя ляга на повърхноста ....
[/quote]
Мисля че така е по добре, малко с гумения чук от двете страни :)
https://youtube.com/shorts/S5ma9Cdxkag? ... 3-EqaeMjfB
koveslav - майстор
чет сеп 28, 2023 11:44 pmZEDYCUS написа:
=D> Точно така правих на моя шмиргел навремето. Разплете се мистерията. А ся можеше да го купим на безценица, щот прецаква лагерите. :-D
:D :D Просто не сме такива хора. Най-готиното чувство е да помогнеш някому, знаеш.... освен, ако той зорлем не си е заслужил прецакване, де... :partyman:
pif4o - специалист
Другата седмица ще купя такова за пилене на дискове и да видим ще се кротне ли, или съм си дал парите за буклочави камъни, дето даже и да са прави пак имат дисбаланс от различно тегло, видя ги на клипа как се клатят към наи тежката част :)
MamaMy - майстор
Аз преди години намерих камъни в Практикер. Няма на света такива боклуци. Ронят се на ръка и мокри все едно сега ми ги вадят от реката за да ми ги продават на кг. Монтирах ги и шмиргела побегна. Не можах да свърша нищо. Като се завъртяха от тях пръскаше вода. Свалих ги и ги оставих на парното да съхнат почти седмица. След това при монтажа пак подскачаха леко въпреки хартията навита на оста и картонените шайби от страни. С помощта на старите камъни, без да натискам много навътре, подравних новите поне да не подскачат. Странично биене почти нямат. От тогава са минали 10 години и все още ползвам шмиргела без да е закрепен никъде. седи в кашон и когато ми потрябва го слагам на масата. Не мърда, а мърка като коте. :roll:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Няколко въпроса за стар БГ шмиргел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: