Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
emosms - специалист
алуминиевите части на първо време ще ги полирам само, после ще ги мисля.

Проблемни са никелираните стоманени елементи - този протектор на венеца, с избили ръжди, и още две тръби.
Искам да им сваля никела/ ръждата, и да се каквото там - оксидират/ анодират, не ги знам. Въпроса е, доколко ще избива ръжда през оксидация/ анодация
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Когато имах ръце, такова кръгло си полирах и после с лак
emosms - специалист
Чудя се, хром никела дали мога да го сваля с концентрирана азотна киселина? (такова имам)

Още не съм търсил и обикалял фирми, но дотук нямам еднозначно инфо - колко трайна е оксидацията и ще хваща ли ръжда.

Ако мога сам да си сваля покритието, без галвано, ще ги пръсна черен мат.
(или евентуално оксидация, ако не пуска ръжда и си струва цената).

вт авг 02, 2022 10:19 amn_a написа:
Когато имах ръце, такова кръгло си полирах и после с лак

Лак какъв да ползвам?
Правил съм си кутии от черна стомана - лъсната, после лак на спрей.
Но това е за домашна употреба.
За велосипед и за навън, на тоя лак (някакви well, dupli color, т.н.) не разчитам грам.
nikolson - майстор
Аз ти дадох няколко подсказки, но май не разбра. Има фирма, която никелира за класически коли. Едва ли щеше да работят още, ако не вършат работа. За боя, трайно покритие става с двукомпонентни лакове и бои.
emosms - специалист
Не може ли да си го сваля хромникела сам с киселина, после ще видя какъв ще е финиша. Може просто спрей черен мат и нататък.
Това галвано, оксидации, т.н. вече ми е все по-назад в приоритетите, дори може да сменя частите с нови.

Имам сериозен проблем с рамката на колелото, от другата тема, и ще отнеме огромно време (и мотивация) за сметка на другите екстри.
- viewtopic.php?f=56&t=68782
Втори ден стържа с една ножовка, резултата е нещо като нищо :(
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 04, 2022 1:32 pmemosms написа:

За велосипед и за навън, на тоя лак (някакви well, dupli color, т.н.) не разчитам грам.
Какво имаш да му разчиташ? :-D


Аз когато съм правила такива неща, имаше лакове само Оргахим... Аз си поддържах Лак за обща употреба, за всичко. Последно бои и лакове съм купувала преди 15г., не мога да препоръчам, но колкото по-гадно мирише, толкова е по-добър
gogo7777 - майстор
чет авг 04, 2022 1:32 pmemosms написа:
Чудя се, хром никела дали мога да го сваля с концентрирана азотна киселина? (такова имам)......
Да, може.....
fantom - специалист
пон авг 01, 2022 1:20 pmemosms написа:
Проблемни са никелираните стоманени елементи - този протектор на венеца, с избили ръжди, и още две тръби.
Искам да им сваля никела/ ръждата, и да се каквото там - оксидират/ анодират, не ги знам. Въпроса е, доколко ще избива ръжда през оксидация/ анодация
Шкурка/и, и лак, както предложи кака.
Пък дали ще бляска или мат, определя шкурката.

МиенЕ - със алкохол/ацетон/разтворители/други, след което антикорозиона обработка (ръждопреобразувател), МиенЕ и лак.
emosms - специалист
Дори и да няма ръжда - ръждопреобразувател, като някаква подготовка преди финиш (боя/ лак) ????

Предполагам след като приключи всякаква механична обработка (шкурене), или може една финална ръка скочбрайт, ако е омазано неравномерно от ръждопреобразувателя?
fantom - специалист
чет авг 04, 2022 5:51 pmemosms написа:
Дори и да няма ръжда - ръждопреобразувател, като някаква подготовка преди финиш (боя/ лак) ????

Предполагам след като приключи всякаква механична обработка (шкурене), или може една финална ръка скочбрайт, ако е омазано неравномерно от ръждопреобразувателя?
Етапите са 3: механична обработка, химично третиране, запечатване.
Ръждопреобразувателя и/или друг инхибитор на корозията е химичното третиране.
Ръжда има.
Скочбрайт не ми говори нищо.

Тема "Оксидация никелирани елементи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: