• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
emosms - специалист
Здравейте,

Не е баш за тук, но откъде може да се намери материал никел?

Предложиха ми да търся ленти, с които се сглобяват пакети батерии, но масово продават стоманени никелирани ленти (преди е имало чисто никелови ленти).

На мен ми трябва за домашно електролизно никелиране - разни дребни детайлчета по хоби проекти.
nikolson - майстор
Че то се ползва никелов сулфат. И е силно отровно.
emosms - специалист
чет яну 26, 2023 2:01 pmnikolson написа:
Че то се ползва никелов сулфат. И е силно отровно.
По галвано промишлена технология ползват специални разтвори на соли, които не винаги са достъпни, още по-малко на дребно.
По практически домашни методи се ползва киселина (става с оцет и кислол за чистене), готварска сол за увеличаване на проводимостта, и електрод от съответния метал (мед, цинк, никел).

Ето го тука, полага никел върху стомана, даже без предварително помедняване, и после си я полира като пич:



Пробвал съм помедняване и поцинковне, никел нямам.
brum - майстор
Никеловите ленти за батерия вършат работа. Ползвал съм ги. По-голяма драма ми беше на мен с калая. Че чист калай не намирах на смислени пари и накрая си поръчах 50 грама блокче от Aliexpress.

Относно разтворите - и без киселина става. Трябва добре да се почистят повърхностите само. Само калай и сол ползвам. Повече сол, че по-бързо да върви процеса. На 2-3 ампера ток за час медните детайли са готови. Вадя от разтвора, бърша, полирам със сода за хляб и е готово.
emosms - специалист
Със стоманена лента, никелирана става ??????
При пробите за поцинковане, ползвах разни поцинковани шайби, но по-добре стана с изкаран цинк от батерии... (също не знам откъде може да се купи цинк)

Калай пробвах с някакъв гнусен оловно калаен припой, китайски, който не става за хубаво запояване.
Имаше известен успех, но бяха бързи и доста мърляви опити (не работих чисто).
Иначе, доколкото знам оловото предодвратява поява на кристализирани мустачки от калая, което е проблем при калайдисване на платки с тънки пътечки.

Ако си открил начин и за полагане на алуминий (доколкото знам не става във воден разтвор) - евала !!
Идеята ми е да алуминизирам неща от черна стомана, и после да се анодират, както си се действа с алуминий.
brum - майстор
Цинковите ленти дето вземам уж са чист цинк. С поцинкован детайл също ще стане докато не падне цинка. Ако основата не е податлива на електролиза процеса просто ще спре. Ако е податлива ще почне тя да се отлага.

С алуминий не съм пробвал. Полагал съм цинк и калай върху мед за да я предпазя от оксидиране. За електрически връзки ми трябваше.

С пропой за запояване не става. Калая трябва да е чист.
MamaMy - майстор
Чист калай се продава на пръчки като циганския припой за олуци. Разпознава се по характерното пукане при огъване. Аз купих 5 бр. на едро от ОЛХ, продадох 3бр, а с двата си направих композиция. Имах доста голямо количество припой свален от платки. Добавям малко олово и малко калай и втората употреба припой. Получи се чудесен материал.
fantom - специалист
чет яну 26, 2023 1:54 pmemosms написа:
Здравейте,

Не е баш за тук, но откъде може да се намери материал никел?

Предложиха ми да търся ленти, с които се сглобяват пакети батерии, но масово продават стоманени никелирани ленти (преди е имало чисто никелови ленти).

На мен ми трябва за домашно електролизно никелиране - разни дребни детайлчета по хоби проекти.
Продават се никелови аноди, различна чистота.
По-важна е рецептата, каква ще ползвате?
emosms - специалист
Къде ги продават тези аноди??

В случая анода е и източника на материал.
С 'анода' и 'катода' се подготвя електролита преди обработка на детайла.
2 парчета от нужния метал на + и минус.
После, на катода се закача детайла, а двете парчета около него - като анод.

Рецепти има по-горе, в клипа и в нета.

П.п. Благодаря за ключовата дума, излизат резултати в нета, но по-скоро цинк видях изгодно.
Никел - засега мернах 'аноди' по ок. 2 кг, нещо огромно и прескъпо за дребни детайли.
emosms - специалист
Някъде дали не се продава като лабораторен реактив, малки количества?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Материал никел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: