• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
emosms - специалист
Беше нещо от рода на 10 гр. лимонена киселина, двойно повече (но като обем) меден сулфат пентахидрат и ок. 150-200 мл дестилирана вода.
Сол малко, не съм я мерил.
Но започна да прави супер дебел червено кафяв налеп, който не беше истинско помедняване, и после доста разреждах.

С наситен разтвор, мисля че консумацията стигаше до 0.2А, обаче не съм смятал повърхността на детайлите.
После май не го мерих, като започна да помеднава, но и да кородира.
След като разредих разтвора е паднал ампеража.

Трябва да октрия решение за проводимо лепило/боя, купешките не ми харесват (10 мл 20лв видях ннякаква измишльотина).
Хората забъркват графит с разни неща. По принцип цианоакрилатните навсякъде пише че не са проводими, но в някакъв руски сайт го бъркат с графит :D :D
И между другото, хексана, който е втърдител за тези лепила, май е доста добър обезмаслител (имам флакон).
Но дали е ок. за галвано процедури?
И други клипчета гледах, където помедняват неметални предмети с някакъв графитен бъркоч, но е по-скоро като мастило.

Ако реша въпроса с електропроводимото лепило/ боя, мога да продължа в посока галваничен финиш, като врътката която стана.
Иначе ще трябва да боядисвам :(
hidrazin - майстор
1.Графитните бъркочи стават само за декоративна цел. Почти невъзможни за изработка в домашни условия.
2.Качествено покритие върху неметали става след сензибилизация с калаен хлорид + солна киселина и последващо тънко сребро.
После мед и после следващите слоеве…
3.Метален слой върху неметали който е основа за нататъшни покрития става и с вакуумно разпрашаване на метали.
Пак не много достъпно в домашни условия.
4.За всички етапи/процедури е достатъчно използването на химикали ЧЗА - чисти за анализ.
Чак ХЧ (химически чисти) не е необходимо.
5.За да получиш каквото и да е покритие ГОДНО за използване, спираш да гледаш простотиите от тубата.
Купуваш си книжки по ГАЛЕАНОТЕХНИКА (или от библиотека/Интернет) и ги ЧЕТЕШ.
КУПУВАШ необходимите реактиви и напред…
Е, пак ще има неудачи но има въобще някакъв шанс да получиш нещо читаво.
С тубата и твоите бъркочи намаш никакъв шанс!
Успех!
:partyman:
emosms - специалист
Проблема е с цинковите сплави, за които се ползва цианидно алкално помедняване, макар че не ми е ясно защо медния сулфат предизвика корозия и на стоманената гайка.
Така че, ако не беше тука основно лаладжийство, едва ли някой щеше да ми предлага меден сулфат върху цам, и да си поразя детайлите ;)

Вчера пак пробвах само меден сулфат, без нищо друго и без ток - може и да помеднява, но пак има проблем с корозия на цама - посивява и почернява и кородира.
Ако оставим настрана стоманената гайка, само за цинкови сплави, цам:
https://www.finishing.com/592/10.shtml
Тук има някаква рецепта, която не е цианидно базирана:
Copper sulphate 35-40 gms,
Potassium sodium tartrate 180-190 gms,
sodium hydroxide 50-60gms,
20 °C temp.
0,3-1,5 A/dm2

Aко основата е подходяща, може да никелирам, както си никелирах врътките, и се получи добре.

Последни търсения за някакво нецианидно третиране за помедняване на цам, иначе съм си харесал спрей.
С помедняването ще мога и да калайдисам добре язвите от медния сулфат, което ще свърши работа и ако боядисвам.

Прикачен файл

finished_knob.jpg
emosms - специалист
Тук си помедняват в домашни условия върху цам:
-
Разтвора се продава като комплект, струва само 50 долара, съдържа меден сулфат и още нещо, неясно какво .... :-D :-D
Но няма да е отровно.

п.п. повече от 50 долара е, разтвор за цам и стомана (пак имаше проблем с корозия...)
https://www.micromark.com/Copper-Platin ... -And-Steel
gogo7777 - майстор
вт мар 21, 2023 9:31 amemosms написа:
Проблема е с цинковите сплави, за които се ползва цианидно алкално помедняване, макар че не ми е ясно защо медния сулфат предизвика корозия и на стоманената гайка.
Така че, ако не беше тука основно лаладжийство, едва ли някой щеше да ми предлага меден сулфат върху цам, и да си поразя детайлите ;)
Кой ти е предлагал да нанасяш мед върху цинк? Кой ти е казал да нанасяш мед директно на желязо? Нали всичко беше хром/никел.......Я си оправи кашата в главата.....

.... или продължавай опитите ти с органичната киселина, два метални катиона в електролита и два отделящи се газа водород и кислород......може и да стане ама друг път :cool:

ПП......виждам, че протягаш ръчички и към цианидите....явно са ти ясни нещата. :-D
emosms - специалист
Никакви цианиди, има решения за домашна употреба за стомана и цинк, а помедняването беше за да създам по-добра основа, където не искаше да хваща никела.
Където хваща - стана и вече забравих дори.

Може би 1962 година е нямало нецианидни решения, сега ги продават на любители, но не откривам състава.
gogo7777 - майстор
Дай да уточним на кое казваш стомана.
emosms - специалист
Не знам каква е стоманата, предполагам нисковъглеродна за обща употреба..

Тук има някакво алкално решение за помедняване на 'стомана'.
https://www.jstage.jst.go.jp/article/is ... 9-747/_pdf
The optimum condition of the Cu electroplating bath composition was found:
0.1 mol dm3 CuSO4,
0.5 mol dm3 citric acid (C6 H8 О7)
at pH = 10.

Because the limiting current density with this bath is smaller than that of acidicCu electroplating bath, it is reasonable to deposit a thin Culayer with an alkaline citrate bath,
then deposit thick Cuwith conventional 0.75 mol dm3 CuSO4 and 0.3 mol dm3 H2SO4. (two-layer Cu electroplating)
Съставките са в мол/литър (куб. дм). В грамове тр. да е ~25 гр. меден сулфат и ~100 гр. лимонена киселина за литър вода.
Като съотношение по тегло, грамове - 1:4 (меден сулфат : лимонена киселина). Като обеми (лъжица... :-D ) около 1:3.

Не ми е ясно как става pH 10 (и двете съставки са киселинни), освен с добавка на алкално съединение, което не е дадено.
Ще тр. да се добавя натриева основа/ сода за бъчви и да се мери с лакмус ?
Търсих с формули как се смята pH на разтвор от различни съставки, но става по-сложно.

По-нататък обясняват, че цитратния разтвор има ограничена плътност на тока, и за по-плътно покритие, да се направи второ галванизиране, с киселинен разтвор (меден сулфат и сярна киселина)

Идеята ми е, с алкалния разтвор да направя помедняване на частите които не хващат (гайката и ръкохватката), но да избегна корозията от медния сулфат върху оголената стомана и цам.
emosms - специалист
вт мар 21, 2023 11:19 amgogo7777 написа:
.... или продължавай опитите ти с органичната киселина, два метални катиона в електролита и два отделящи се газа водород и кислород......може и да стане ама друг път :cool:
Какво означава газовете, че е много разреден електролита ли?
В тоя малък буркан, с наситен електролит (като направих с меден сулфат), прави супер много налеп.

Излизат изследвания за заместител на алкален електролит, без цианиди, с разни органични киселини и добавки.
Горните линкове са за това, като някъде ползват винена киселина и др. органични (с лимонена има по-голям диапазон на ампераж, в който може да става електродепозита).

Но добавят, че това е подходящо само за първоначален, тънък слой, като основа за никелиране/ други метали, или второ помедняване, в киселинен електролит.

Съвсем случайно се захванах с лимонтозуто (чисто, неопасно и мн. достъпно), а те експериментират точно с такова, и винена киселина, освен оцет.
gogo7777 - майстор
Ако са ти останали само железни врътки, насочи се към никелиране и после мед и отново никел.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Материал никел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: