• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
emosms - специалист
Продават соли, но не в агроптека а в специализирани магазини, големи торби. И са отровни.
п.п. Дори да намеря никелов хлорид, никелов сулфат - ПАК ще ми трябва поне едно парче никел за електрод.
А с две парчета никел, в зависимост от разтвора, пак ще се образуват никелови соли в електролита

Ако тръкна още малко, ще сваля до мед - детайлите са помеднени, на места видях че избива леко.

Какво освен хром може да е това 'циганско огледално' ?
Последна промяна от emosms на съб яну 28, 2023 1:14 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
Може да е фолио.
Нищо отровно няма....нали няма да пиеш електролита :-D . В агро-аптеката продават далеч по-опасни химикали.
Е тука може да си купиш всичко необходимо аноди също. Имат разфасовки по килограм. https://alphachim.com/laboratory-chemicals
gogo7777 - майстор
съб яну 28, 2023 12:32 pmemosms написа:
п.п. Дори да намеря никелов хлорид, никелов сулфат - ПАК ще ми трябва поне едно парче никел за електрод.
А с две парчета никел, в зависимост от разтвора, пак ще се образуват никелови соли в електролита
Ще се образуват само йони, крайно недостатъчни за покритие.
Не става бе човек. Става веднъж или най-много 2-3 пъти. Веднъж напластен никела губи от разстваряемостта си....особено никела. Ще започнеш да получаваш много твърдо покритие, което само от стоене ще се напука. Частично се решава проблема с добавяне на умокрящи агенти в екектролита впоследствие водещо до задължително му подгряване......и накрая ще разбереш, че козата си сака пръч :-D
emosms - специалист
Не разбирам, как 2-3 пъти, значи става все пак.
Електролита го хвърлям в мивката след това, няма да си правя цех 😁

В тоя магазин (освен че декларират, че не продават на частни лица и нз пращат ли по куриер) има някакъв никел.
Не знам анод ли е (250гр), но 60 кинта за мини проект, вероятно еднократен (детайлите ги събирам в шепа)
не е работа.

Ако се получи, може и друг път да го правя епизодично - пак за малки детайли/ някакви реновации или др. по направи сам проекти.

Освен технологично, и чисто икономически, солите са доста по-евтини.
Но може ли само с тях, без никелов електрод ?
gogo7777 - майстор
Не може без никелов анод. За други покрития може с неразтворим анод, но за никел не ми е известно да има работещ такъв електролит.

За подробности относно магазина, свържи се с тях.
:drinkers:
hidrazin - майстор
Преди години и аз се бях запалил за такива ти ми работи.
Никел си набавих от голяма електролитна вана - колкото плувен басейн.
От там ми дадоха две уграки - използвани парчета електроди.
Размери 15см широчина, 1 см дебелина и дължина няма и 10-15 сантиметра.
По спомен новите бяха бяха дълги по над метър - почти колкото е дълбочината на басейна.
Става дума за вече несъществуващ БГ завод в който се правеха рефлектори за автобуси, камиони, леки автомобили, улични осветители...
Оказа се капризна работа и НЕ СТАВА само с един слой покритие.
Още повече пък покритието да е лъскаво (което при теб не е желателно).
Първо се полага млечен (матов) никел. После мед с цианиден разтвор.
Медта се полира (а тя се полира много добре). И накрая блестящия никел. За да е блестящ се добавят блясъкообразователи.
Това е като минимум. За качествени покрития се използват и подслоеве от хром.
За да не се получи отлепяне/лющене на никела, детайлите се обработват термично.
Няколко часа при няколкостотин градуса за да може никела да направи дифузия в основния материал.
При промяна на концентрацията на разтвора, температурата, тока ... много често се получават кофти дефекти и се налага сваляне на цялото покритие и наново.
:partyman:
P.S. Има и черно никелиране...
Lutchezar - майстор
А какво пречи да се използват спрейове с хром никел ефект? Особено за дреболии?
Иначе навремето има фирма която възстановяваше рефлектори на фарове, не помня къде, но не беше в София. Изпращаш си каквото ти трябва по куриер и ти го връщат обратно.
Ако е нещо декоративно тип хоби, моделизъм не виждам защо да не се използва спрей.
emosms - специалист
Поръчах от алиекспрес и оставям това на пауза.
Прекалено много време му отделих, благодаря за насоките.

Тр. да стане по-лесно и по-чисто от гнусни спрейове.
Имам спрей подобен - точно за НИЩО не става, бронз за печки, пълна пародия и пари на вятъра.
А и търся конкретно жълтеникавото на никела, не огледален хром ефект.

Ще си го шлайфам, препокривам с електролизата колкото е необходимо, като на клипчето с домашно никелиране от първа страница.
gogo7777 - майстор
Ами успех :drinkers:
Няма да те обезкуражавам, нито ще те окуражавам. Знам какво е тръпката.....тоя път съм го извървял пеша.
Сега има автобуси, таксита, влакове, дори авиокомпании като Google Air :supz:
hidrazin - майстор
Що бре, нека се пробва. Проба-грешка, проба-грешка, проба-грешка...
Дано има достатъчно копчета за пробите че не знам как ще сваля само никела след поредния опит.
Успех!
:partyman:
P.S.
чет яну 26, 2023 2:20 pmemosms написа:
да алуминизирам неща от черна стомана, и после да се анодират, както си се действа с алуминий.
То че няма да ги алуминизираш е ясно но пътя е правилен.
За копчета на разна апаратура, Hi-Fi audio и каквото се се сетиш най-доброто е това.
Анодиране, елекосиране, оксидиране ... като и да го наречеш.
Покритието е изключително здраво и неподатливо на износване.
Практически може да се оцветява в каквито си цветове искаш.
Никелиране на врътки за потенциометри веднага ми навява образи на евтини китайски касетофони с никелирани пластмасови копчета... :-D
P.S.2
На мен лично най ми харесва родирането (не за копчета де).
За съжаление то е недостъпно за 99,99% от хората - и като технология и най-вече като цена.
В момента 1 грам Родий е на цена около 600-700 лева на борсата.
На дребно - много повече.

Прикачен файл:
Копчета 1.jpg
Прикачен файл:
Копчета-2.png
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Материал никел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: