• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Lutchezar - майстор
Автора казва само за домашни цели, не че и аз не си мисля за копчета.
Обаче повече се чудя че иска да получи някакъв характерен жълт цвят на никел.
hidrazin - майстор
пон яну 30, 2023 9:29 pmLutchezar написа:
Автора казва само за домашни цели, не че и аз не си мисля за копчета.
Недей да ме пунктираш! Автора казва:
съб яну 28, 2023 9:14 amemosms написа:
...разни врътки и копчета...
Така че смени домашната шкльоковица с водка.
В момента и най-скапаната водка на пазара е в пъти по-добра от домашните ичкии.
А от нея се и ослепява... :-D
:partyman:
Lutchezar - майстор
Хи хи. Спя по-скоро, уж го търсих.
Виж за другото е идея, ама не съм пил капка поне 5-6 години, иначе само по празници, защото няма кой да ми върши работата, та завиждам на който може😂.

Да се бори тогава с копчетата колкото и както иска!
bigdragon - майстор
За протокола, оксидирането на алумини или анодирането се нарича елоксиране
gogo7777 - майстор
пон яну 30, 2023 9:15 pmhidrazin написа:

На мен лично най ми харесва родирането (не за копчета де).
За съжаление то е недостъпно за 99,99% от хората - и като технология и най-вече като цена.
В момента 1 грам Родий е на цена около 600-700 лева на борсата.
На дребно - много повече.
Ползва се Калиев роданит, но и той е доволно скъп, а и неможе всеки да си го купи. Добре, че имам запаси от него :drinkers:
пон яну 30, 2023 9:29 pmLutchezar написа:
Обаче повече се чудя че иска да получи някакъв характерен жълт цвят на никел.
Жълтеникавият отенък е присъщ за никела. Това всъщност не е баш цвят, а свойство да отразява светлината според структурата на покритието. Получава се когато в електролита се добави захарин. :drinkers:
emosms - специалист
Базик ли е за захарина ?? А ако има и цикламат ??

- Това да ми е зора, как ще сваля никела !! Голям зор, голямо нещо, и най-верния показател, че покритието е неуспешно :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ми ще го полирам, това да му е зора. Примерно цинка не ми хващаше върху хромирано (пробвах варианти за матово тъмно покритие), и го свалях с парцал - при такъв резултат просто няма смисъл.
Медта обаче хващаше.

Ето ги детайлите, и така ми харесват, но искам леко да жлътне - да е в тон с дървесния цвят на една китара (конкретно тези врътки са от такова).
Тези неща фабрично БЯХА циганско огледално хромирано, като китайски копчета за кас'тофон, и ги сатенирах.

Прикачен файл

viber_image_2023-01-25_08-16-05-132.jpg
Последна промяна от emosms на вт яну 31, 2023 12:00 pm, променено общо 1 път.
emosms - специалист
пон яну 30, 2023 9:15 pmhidrazin написа:
Що бре, нека се пробва. Проба-грешка, проба-грешка, проба-грешка...
Дано има достатъчно копчета за пробите че не знам как ще сваля само никела след поредния опит.
Успех!
:partyman:
P.S.
чет яну 26, 2023 2:20 pmemosms написа:
да алуминизирам неща от черна стомана, и после да се анодират, както си се действа с алуминий.
То че няма да ги алуминизираш е ясно но пътя е правилен.
За копчета на разна апаратура, Hi-Fi audio и каквото се се сетиш най-доброто е това.
Анодиране, елекосиране, оксидиране ... като и да го наречеш.
Покритието е изключително здраво и неподатливо на износване.
Практически може да се оцветява в каквито си цветове искаш.
Никелиране на врътки за потенциометри веднага ми навява образи на евтини китайски касетофони с никелирани пластмасови копчета... :-D
Копчета 1.jpgКопчета-2.png
Как да ги алуминизирам, защото това ми беше идеята за черен матов финиш - не искам да боядисвам такива неща с гнусни спрейове, които едва ли ще държат добре
За други проекти го мисля.
Алумин при електролиза не може да се полага във воден разтвор, по-сложно било.
gogo7777 - майстор
вт яну 31, 2023 11:53 amemosms написа:
Базик ли е за захарина ?? А ако има и цикламат ??

Не е бъзик, но той се добавя в "истински електролит" , където се следи pH. Наименованието му е Захарин Натрий C7H4NNaO3S
За цикламата не ми е известно......Виж сега.....електролитите в галванопластиката се базират на химически принципи, а не на вкусови :-D Няма как с оцет, готварска сол, лимони, сода, подсладители и чубрица от Кауфланд да направиш електролит за никелиране. :-D

ПП.....сега разбрах идеята ти като видях врътките и за какво са. Съществува вариант химически да патинираш никела. Нещо като питинговане. Ама съм забравил как се процедираше с никела и хрома. Матиране устройва ли те?
gogo7777 - майстор
вт яну 31, 2023 11:58 amemosms написа:

Как да ги алуминизирам, защото това ми беше идеята за черен матов финиш - не искам да боядисвам такива неща с гнусни спрейове, които едва ли ще държат добре
За други проекти го мисля.
Алумин при електролиза не може да се полага във воден разтвор, по-сложно било.
Ами сложно е, да.
В дълбоки води нагазваш :-D
fantom - специалист
набързо...
в случая май ще е най-лесно химическо никелиране.
мога да ти пратя и никелова лента и никелова пяна и някой други екзотики, ама с това дето ще го хвърлиш после в канала не ми се харесва...
виж има достатъчно фирми които никелират в пловдив, може да ти свърши работа (друг въпрос е като ти кажат цената дали няма да поръчаш спрей). според мен са за барабан тези детайли.
ама ако вече си ги обработвал химически, може и да не се получи добре.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Материал никел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: