• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
preslav - майстор
Точно кобалтовото свредло е за неръждавейка, но се губи някак си идеята неръждавейката да е с ръждясващи винтове - продават се неръждаеми болтове с гайка, а там където гайката не може да се придържа на ръка са ми прихващали гайки в предварително разпробит елемент. Първоначално търсих кой да се захване с поръчката сред производителите на хладилни витрини и кухненско оборудване, но се оказа, че тенекеджийска работилница за улуци се справи без проблем. В зависимост от предназначението и отговорността на връзките, гайките могат да се запоят - има флюсове за неръждавейка.
kozl - майстор
Имам масло некакво за шевни машини. Стругарите ползваха мас или сланина за неръждавейката и тука съм неподготвен с такива смазки..
Пробивам на бавни с винтоверта и бургиите не загряват, но се изтъпяват при върховете. С разпробиване на отвор ми е значително по-лесно. Проблема е с първия отвор с малък диаметър, примерно 3 мм. До сега ползвах некви Бош купувани от стр.супермаркети.
Мое и да са скъпи ментета.
Вчера купих от ИТТ на двойна цена друга марка кобалтови да пробвам и с тях.
А имам и некви Райдерски, купени преоценени, които едва ли са кобалтови. И те изкарват една до 2 дупки и след това требе се заострят.
Пък вече съм недоскив и требе ги заточвам с големите лупи на спокойствие в работния кът.
Та извода е повече бургии по броя на отворите и после + едан дан за заточване :-D
MamaMy - майстор
ср авг 16, 2023 7:06 ampreslav написа:
Точно кобалтовото свредло е за неръждавейка, но се губи някак си идеята неръждавейката да е с ръждясващи винтове - продават се неръждаеми болтове с гайка, а там където гайката не може да се придържа на ръка са ми прихващали гайки в предварително разпробит елемент. Първоначално търсих кой да се захване с поръчката сред производителите на хладилни витрини и кухненско оборудване, но се оказа, че тенекеджийска работилница за улуци се справи без проблем. В зависимост от предназначението и отговорността на връзките, гайките могат да се запоят - има флюсове за неръждавейка.
Вече има всичко по магазините. Ако го няма налично, има в интернет. За твоята цел се ползва нит-гайка.

Изображение
ср авг 16, 2023 7:21 amkozl написа:
Имам масло некакво за шевни машини. Стругарите ползваха мас или сланина за неръждавейката и тука съм неподготвен с такива смазки...
Няма по-добра високотехнологична и лесно достъпна смазка за пробиване на отвори и навиване на резби от добрата стара свинска мас. Всяка уважаваща себе си работилница трябва да има такава.
brum - майстор
Маз, газ, сланина - аз плюнча. Върши идеална работа. Трябва на ниски обороти с добър натиск да се пробива. Ако излиза стружката цяла и на спирала значи техниката е наред. Ако се наситнява на каша от смазката и малки парченца не е достатъчен натиска или са високи оборотите, а така свредлото ще даде фира.

Ползвам жълти свредла с TiN покритие. Дали от Лидл, дали на Бош - все еднакво работят. Ако не се лъжа кобалтовото беше подходящо за стомана, но не и за алуминий.

Та тук е по-важно каква е техниката отколкото смазката.
ср авг 16, 2023 12:54 pmbrum написа:
Маз, газ, сланина - аз плюнча. Върши идеална работа.
.......
Та тук е по-важно каква е техниката отколкото смазката.
Вече се съмнявам кой наддава повече- Пентхаус или .........
Притеснявам се и за пътеката, по която ти поддържат слюнните жлези, но ако наистина с техниката си на Ти, просто ги смазваш.
brum - майстор
На ти съм, защото се наложи. Като монтирах фотоволтаиците трябваще да дупча в 5мм алуминий дупки. Къде 64 броя. И ядох дървото, щото техника нямаше. И 3те свредла дето бях взел дадоха фира и от един момент нататък се пробиваше с много зор.

Вторият път гледах в тубата, четох и после къде с оборот на секунда и голям натиск излизаха по две стружки на всеки отвор, обаче ставаше по-бързо и приключих всичко преди да се е износило и първото свредло.
gogo7777 - майстор
За алуминий не трябва смазка, а охлаждаща капилярна течност......спирта е класика
:wink:
.....може и с плюнка ама да съдържа алкохол :mrgreen:
  • 1
  • 2

Тема "Самопробивни винтове за неръждавейка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: