• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
agj - майстор
ktamen написа:
А стъклата къде са правени?
Зет ми има един много уместен лаф - "Ако не е китайско, значи е менте.
Китайското производство също може да е висококачествено, друг е въпроса, че в стремежа за ниска цена до нас често стигат пълни боклуци.
На тези на панела пише че са правени в Швеция :
Изображение
Това пък е новия модел :Изображение
Цента му е около 280лв. Не мисля че са китайски, или пък лъжат с надписа !
Със Speedglas 100, работя вече повече от четири години и на ММА и на МИГ и ВИГ маската не ми създавала проблеми никакви , с никой от методите.
ktamen написа:
pansim написа:
Ktamen, маски има много и различни. Евтините не са добър избор и ще ти кажа защо.
Времето за затъмняване е по-голямо, /независимо какво е написал китаеца/ а и зависи от околната осветеност. Тествано с две маски.
При относително по-тъмно помещение реагира доста бавно и определено дразни очите. При по-висок клас маска, това забавяне го няма независимо на тъмно или светло работиш. Та...не зная какво е твоето мнение, но моите очи не струват 70-80лв. РАЗЛИКА между добра и калпава маска.
Няма да давам конкретен пример, за да не ме обвинят отново в реклама.
Току що се прибрах вкъщи, заварях докато можех да виждам нещо навън, маската се държи отлично, дори да не е съвсем светло.
На електрожен рядко може да има проблеми с по скъпичките китайки !
Имал съм проблеми с две от най- евтините -60лв. ,едната изобщо не работеше а другата пък само примигваше, но явно е било фабричен дефект!
П.П. Иначе и аз не харесвам автоматичните маски,не за друго, но виждането през обикновеното стъкло и през автоматичния панел е доста различно.И ако не трябва да гоня производителност ще ползвам само класическо стъкло и то по възможност "златно" !
pansim - майстор
В крайна сметка, всеки си има глава на раменете, и свобода какво да купи.
Споделил съм проблеми които са ми направили неприятно впечатление.
Имам китайска маска от доста години...но определено има разлика с по-нови също китайски, ама не за 60лв. Отделно имам достъп до друга - купувана над 400лв преди време.
Аз усещам разлика. Това е.
Успех на всички при избора, и не забравяйте, че резервни очи за съжаление няма. :idea:

Да допълня - всичко написано от мен важи за работа с обмазани електроди.
koveslav - майстор
Да си споделя и аз впечатленията-особено към начинаещите заварчици.Поиграх си и сравних моята фотосоларна китайска маска,модел от най-похвалените по форумите,с четири сензора и три потенциометъра,с конвенционалния шлем със стъкла Esab,за който имам стъкла 9,10 и 11.Автоматичната маска не ме уморява,нито на ММА нито с телоподаващото,слава богу,но сравнена с обикновеното стъкло,според мен дава почти 2 единици отклонение.Ако трябва да работиш примерно със затъмнение като на обикновено стъкло 11,потенциометъра на автоматичната трябва да е почти на степен 13. При по-светлите стъкла,като че ли разликата е малко по-малка.Т.е.-при по-интензивна работа и особено при по-високи амперажи, трябва да се внимава.Като заключение китаеца трябва да се държи на възможния максимум затъмненост ,която позволява съответната работа и обстановка,без много-много да се съобразяваме и подвеждаме по стойностите отбелязани на потенциометрите.Ако пък на някого му е нужно затъмнение над 11,според мен е по-добре да направи прихватките за удобство с китайчето,а шевовете да изпълни с гарантирано обикновенно стъкло.Това естествено е според чувствителността на моите очи и моята предпазливост,естествено.Всеки да си преценя сам,но здравето е на първо място.
Да благодаря и на търговеца от когото я купих миналата година.Препоръча ми да взема светло сивата пред тъмните цветове и наистина има ефект-при работа на слънце,температурата в светлия шлем е значително по-ниска,особено сравнено с другия ми чисто черен на цвят шлем.
fox_vt - майстор
Затъмнението се коригира според конкретните очи,вземам маска от колега и той кара на макс затъмнение като при това се вижда само дъгата.Аз ми е по добре да виждам освен дъгата и поне малко шлаката и самия детайл.Но и външната осветеност има значение.Забелязвал съм че ме заболява главата и очите ако карам на много затъмнена маска поради което инстинктивно присвивам очи за да фиксирам добре дъгата и околноста около нея.При по намалена затъмненост не си напрягам очите толкова и проблеми няма.Това основно с електрожен и обмазани електроди.

пп иначе от по модерните маски със бутоните и автоизключване по време за пестене на енергия се е получавало комично.Започвам заварки....абе светло ми е след 5 мин се усещам че трябва да натисна бутон за да се активира,дотогава съм карал само на зеленото стъкло :lol: След обедната почивка пак така докато се усетя че пак се е изключила #-o
koveslav - майстор
Допускат се грешки и след ползване в режим ъглошлайф.Вдигаш шлема да подготвиш нещо след шлайфа и по стар навик кимваш шлема да падне и веднага започваш шева.....и разбираш със закъснение,че четворката е наистина много ниска стойност ма.....а му.......
profesionalist_wood - майстор
dragozow написа:
Елементите по електрониката на маската със сигурност не се правят в Европа. Особено ако маската е под 400 лв. Фирмата от която пазарувам маски в Китай също прави електрониката за много големи производители. Има маски и за по 10 долара, но са боклучиви.
То не е задължително 10 долара да са боклучави,имам югославска обикновена заваръчна маска с затъмнено стъкло за 5 динара и върши добра работа,ама не сегашна,а от времето на Тито. Дори няма пръски по повърхността на стъклото марката е някаква ЮгоЗара
gogo7777 - майстор
.Забелязвал съм че ме заболява главата и очите ако карам на много затъмнена маска поради което инстинктивно присвивам очи за да фиксирам добре дъгата и околноста около нея.При по намалена затъмненост не си напрягам очите толкова и проблеми няма.
Аз от кога им ги разправям тия работи, ама не верват....... :lol: И сега ще се изцепя пак.....по-светлото стъкло, по-добре предпазва очите и главата....т.е., колкото по-добре виждаш, токова по-добре за здравето. :wink:
agj - майстор
Тия работи съм ги писал в темата за маските - viewtopic.php?f=56&t=44159 и на който му се чете да чете !Има си таблици с предписания на какъв ампереж в какъв режим да се използват различните стъкла и затъмнения на маските, иначе и в двата случая - и с по светло и с по тъмно стъкло ,може да има и главоболие и очеболие!!
А по твоята логика -трябва да бачкаме само с 9-ка ,щото през нея се вижда най -добре! :lol:


П.П.Ето ви една малка но добра табличка на затъмненията :
Изображение
Да опресним информацията защото сега видях че незнайно по какви причини в темата за маските, някой картинки са изчезнали!
gogo7777 - майстор
А по твоята логика -трябва да бачкаме само с 9-ка ,щото през нея се вижда най -добре!
Не, това не следва от логиката.
Трябва възможно по-светло стъкло, през което фокусирането да е най-добро съобразено с околната светлина. Зеницата да е възможно толкова отворена, колкото и докато се заварява. Цвета на очите също е от значение........таблици за ампери и вид на заваряване са само условни помощници, индивидуалността на организма тук е определящ.
ktamen - специалист
Поне аз досега заварях със стъкло 7ца. Всякакви токове и електроди. Помня, че баща ми ми го препоръча, че светлото стъкло било по-хубаво. И да го пазя стъклото щото е невъзможно за намиране (поне бай Тошово време).
Проблеми съм имал само с когато заварявам тънки ламарини и често надничам зад маската.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Фотосоларна маска за електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: