• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Здравейте,

чисто нов съм във форума. Надявам се тук да получа съвет за конструкция и избор на стоманени профили за товароразтоварна рампа към складово помещение.

Искам да подменя съществуващата рампа, която поддава. Тя е изпълнена с две двойки кръгли тръби за колони с по един П-профил върху тях и няколко диагонала от арматурно желязо. Отгоре са наредени дървени траверси.

На снимката съм опитал да онагледя за какво става въпрос долу-горе. Не е казано, че конструкцията трябва да е точно тази. Рампата е разположена в края на подхода (пътя) към сградата. Тя един вид премоства към бетонна рампа отдясно (широка 1 м), която върви по дължина на сградата.

Рампата ще е с размери 3 м (дълга) и 2,40 м (широка). Височината зависи от изпълнението на горната част. Да кажем, че височината е около 80-90 см. Рампата трябва да издържа около тон и половина непостоянен товар (товарене и разтоварване), освен собственото си тегло.

Може ли някой да ме посъветва:
1) Какви профили да ползвам за колоните, съответно колко колони да направя?
2) С какви профили да изпълня горната част на рампата?
3) Колко дебела да е ламарината отгоре? По нея ще се движи транспалетна количка.
4) Изцяло със заварки ли да изпълня конструкцията или да се мъча да има разглобяеми части, прихванати с болтове?

Мерси предварително.
Прикачен файл:
deck_descr.png
preslav - майстор
Да те свържа с конструктор?
пет ное 24, 2023 6:32 ampreslav написа:
Да те свържа с конструктор?
Да, мисля, че е добра идея. Ще ме одере ли много? Извинявам се за тъпия въпрос - знам, че няма безплатен обяд...
gogo7777 - майстор
Ще те одере и ще ти каже да купиш яки железа за да си сигурен ти и той.
Преслав иронично ти подсказа, че начинанието е елементарно.
Всичко зависи от това, каква ламарина смяташ да купиш.....щото това е скъпото в конструкцията. От нея зависи от какви профили ще се прави "гръбнака".

Вариянти бол... :axe:
пет ное 24, 2023 2:41 pmgogo7777 написа:
Ще те одере и ще ти каже да купиш яки железа за да си сигурен ти и той.
Преслав иронично ти подсказа, че начинанието е елементарно.
Всичко зависи от това, каква ламарина смяташ да купиш.....щото това е скъпото в конструкцията. От нея зависи от какви профили ще се прави "гръбнака".

Вариянти бол... :axe:
Доста рових в интернет. Търсих и на английски и немски. От това, което видях, си съставих здрав вариант:
- колони: двойно-Т профили HEA/HEB 100
- греди върху колоните: IPE 100
- напречни връзки между гредите: UPN 80
- покритие: ламарина 8 мм

Но дали е необходимо чак толкова яки железа да се ползват? Mатериалите отиват на 2000 лв.

Гледах едни поставки за европалети, 1200 х 800 мм, изпълнени с кухи квадратни профили 60х60х3 мм. Според производителя, товароносимостта е 1200 кг. Гледах и едни маси за заваряване 2000 мм х 1000 мм. Краката им са изпълнени с кухи квадратни профили 90х90х3 мм и според производителя, всеки крак издържа натоварване от 2000 кг. Значи би могло да избегна скъпите двойно-Т профили, но ми се иска да получа потвърждение от някой, който разбира.

Сигурно не е необходимо и ламарината да е 8 мм? Под колко мм не трябва да падам?
gogo7777 - майстор
:rolleyes:
пет ное 24, 2023 3:00 pmgliganD написа:

Доста рових в интернет. Търсих и на английски и немски. От това, което видях, си съставих здрав вариант:
- колони: двойно-Т профили HEA/HEB 100
- греди върху колоните: IPE 100
- напречни връзки между гредите: UPN 80
- покритие: ламарина 8 мм

Но дали е необходимо чак толкова яки железа да се ползват? Mатериалите отиват на 2000 лв. .......

.....Сигурно не е необходимо и ламарината да е 8 мм? Под колко мм не трябва да падам?
За това говорех......инженерна мисъл = яката работа. Добре е ако мислиш някога да замениш палетната количка с мотокарче.

Ламарината 5мм е стига.....може и 4мм, но ще пренесе кинти в профилите. Кажи каква смяташ да купиш?
пет ное 24, 2023 3:20 pmgogo7777 написа:
:rolleyes:
пет ное 24, 2023 3:00 pmgliganD написа:

Доста рових в интернет. Търсих и на английски и немски. От това, което видях, си съставих здрав вариант:
- колони: двойно-Т профили HEA/HEB 100
- греди върху колоните: IPE 100
- напречни връзки между гредите: UPN 80
- покритие: ламарина 8 мм

Но дали е необходимо чак толкова яки железа да се ползват? Mатериалите отиват на 2000 лв. .......

.....Сигурно не е необходимо и ламарината да е 8 мм? Под колко мм не трябва да падам?
За това говорех......инженерна мисъл = яката работа. Добре е ако мислиш някога да замениш палетната количка с мотокарче.

Ламарината 5мм е стига.....може и 4мм, но ще пренесе кинти в профилите. Кажи каква смяташ да купиш?
Да кажем 5 мм рифелова, да не се пребия като е мокро.
gogo7777 - майстор
Ами тогава подпорите 30х30х3, а останалата част от конструкцията 50х30х3. Подпорите отвесирани и спънати с триъгълни планки. Двата листа ламарина точковани за профилите с по 6 прихватки всяка.
:drinkers:
пет ное 24, 2023 3:43 pmgogo7777 написа:
Ами тогава подпорите 30х30х3, а останалата част от конструкцията 50х30х3. Подпорите отвесирани и спънати с триъгълни планки. Двата листа ламарина точковани за профилите с по 6 прихватки всяка.
:drinkers:
Сериозно само 30х30х3 за подпорите (краката)? Ти би ли стъпил на това нещо?
gogo7777 - майстор
Да....на 4 такива етаж вдигам :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Стоманени профили за рампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: