Нека намерим най-тънките цени.
Здравейте!.Искам да си изкопая кладенец,но ме интересува ако някои знае как да си направя кофраж за бетоновите пръстени.
Kokar - специалист
Най-лесно, ако намериш PVC парчета тръби с различен диаметър. Има такива за канализация, водостоци, шахти и т.н. Армирането в зависимост от условията на полагане и експлоатация!

Виж и тази тема:
Търся евтини бетонови пръстени за кладенец !
и още от форума.
Благодаря за информацията Kokar :)
Чираче - майстор
И аз отдавна, поне от 6-7 г., го мисля това нещо. Не съм го започнал, защото не знам на колко метра има вода. А няма и кой да ми каже. Иначе идеята съм я премислял хиляди пъти. А тя е следната:
Прави се сглобяем кофраж/ да има възможност за лесно демонтиране/ от ламарина и винкели с височина 50 см. и дебелина на бетона 10 см. Поставя се на определеното място, слага се армировъчна мрежа с око 20 см./която да стърчи поне 10 см нагоре от кофража/, и се отлива бетона. След 2 дни се декофрира, и се подкопава отвътре до пропадане на бетона до повърхността на земята. Следва ново кофриране, отливане на бетон, и след два дни същата процедура. Разбира се, се прави и вертикално ориентиране. Само трябва на първите 10 пръстена да се поставят пластмасови тръбички с диаметър поне 40 мм във всяко око на мрежата/може и повече бройки/. И така до достигане на вода. След това се продължава по същата процедура, но с изпомпване на влизащата вода поне на 3 метра.

Сега очаквам великия машинен инженер Лазар Ганев да каже къде греша?
MamaMy - майстор
Не е точно така рецептата. Пръстените трябва да се направят поне месец преди да започне копането. Трябва да са набрали здравина защото при пропадането ще се пукат. Правя го това упражнение от две години насам в един съсед. Отляхме 11 пръстена по 50 см височина. Идеята беше да може да се преместват лесно от двама човека. Иначе стават много тежки. Исках да направя кофража перфектен със заключване на пръстен в пръстен, с половинки ръб и разни други, но съседа отказа. Сумата била много голяма. Направихме два кръга от поцинкована ламарина. Единия 90см другия 100см. Краищата на ламарината на големия завършват с две парчета винкел които се хващат с две болчета 6мм отвън. На малкия кръг винкела се захваща от вътре. Паянтова работа. Направихме и 20-тина летви 90см.
Процедира се по следния начин: Слагаме малкия кръг върху найлон. Вътре заклинваме долу на земята 4 летви на звезда да опъват ламарината под формата на кръг. Същото правим и в горния ръб на ламарината. После мажем ламарината със масло отвън. Навиваме отстрани и голямата ламарина . Мажем я от вътре с масло и както е събрана на кръг я нанизваме около по-малката. Образува се кофража, но с доста неправилна външна форма. Започваме да редим 10 см -ви пластмасови тръбички като дистанционери между двете ламарини. Те са на два реда. Първия ред е 10 см над земята. За всяка тръбичка има предварително пробити дупки в двете ламарини. Слага се тръбичката и се нанизва метално шишче за скара през нея. Като се нареди първия ред се слага арматура навита на кръг с диаметър 95 см. Слага се да легне върху тръбичките. Започва се наливане на бетона като се стремим да влезе навсякъде. Почуква се и се натъпква надолу с летва. Когато се доближи на 15 см под горния ръб на кофража започват да се редят втория ред тръбички. Върху тях пак се слага кръг арматура и се налива бетона до горе. После в бетона се набучват вертикални прави парчета арматура през 10-15 см. След няколко часа се вадят шишчетата, а на другия ден се маха ламарината. До една седмица пръстена не се пипа. След това вече може дори да се търкаля по двора за да се направи място за следващия. Колкото по-нивелирана и подравнена е площадката където се отлива, толкова по-прави са пръстените. За пластмасови тръбички нарязах няколко метра черна найлонова тръба и няколко метра бяла с алуминиева вложка. Естествено стари и непотребни такива. Става и с други стига да е евтино. Оказа се, че вадене после е почти невъзможно, но е желателно всечи тръби де се прекарат с бургия за бетон за да се изчистят от влезлия в тях. Поне на първите пръстени за да има от къде да влиза водата. Не, че няма да влезе и между пръстените, но да не се губи от дебита.
Чираче - майстор
Колега MamaMy,
Почти повтаряш моята идея, с леки изменения. Казвам, че идея, защото още не съм я реализирал. Но иначе всичко съм премислил. :?
MamaMy - майстор
Щеше да е супер ако само се копаеше и отливаше нагоре като пълзящ кофраж. За съжаление иска поне няколко месеца подготовка. Ако нямаш помпа за мръсна вода, трябва също да предвидиш за купуване. Желателно е да е някой евтин смъртник. Трябва да намериш и къде да изнасяш изкопаната пръст. Не става да я изсипваш в двора. В нея няма хумус, а има много камъни. Става само за пълнеж. Трябва ти и стълба. Аз пак исках стъпалата да са направени на пръстените, но собственика отказа. Той вече беше правил един кладенец и част от инвентара седеше от него. Триногата, макарата, въжето и кофата бяха моя грижа.Стълбата уж негова. Тя трябва хем да не пречи при копането защото е голяма теснотия, хем да е стабилно закачена отгоре да не пада. Няма да ти продавам патента за нашата. Доста мъки ни отне да направим крайният резултат. Пак аз финализирах всичко.
Отделно, по време на копаенето си иска много вода. Пръстените засядат и много трудно тръгват на сухо. Иска доста поливане. Ако нямаш вода на близо трябва да прекарваш с водоноска. Доста е чанча, но после се кефиш на резултата. Аз не съм копнал и една лопата. Прекалено съм дълъг и широк да се сгъна в 90 см. Учасвал съм в останалите 90% от работата.
Също съм навит направо пвц тръби да пусна ф900 ф1000 ако има.
kr1100 - майстор
Чираче написа:
След 2 дни се декофрира, и се подкопава отвътре до пропадане на бетона до повърхността на земята. Следва ново кофриране, отливане на бетон, и след два дни същата процедура. Разбира се, се прави и вертикално ориентиране. Само трябва на първите 10 пръстена След това се продължава по същата процедура, но с изпомпване на влизащата вода поне на 3 метра.
Сега очаквам .. да каже къде греша?
Mного дълго е времето за изкопаване, докато се чака по 2 дена на пръстен и пак копаене. Като се слезе на 3-4-5 м пръстените ще се заклинят / било дъждове, било свличане на почвата.
Доброто решение е да се излеят предварително пръстените наоколо мястото на копаене, да престоят поне 1 седмица / при горещо време дас се поливат с вода/.
Навремето когато ги ляхме пръстените на всеки заливахме по 2 ---u--- уши диаметрално в бетона. После 1 лост през ушите и пръстена се пренася в/у мястото на сондажа и се поставя на изкопаното място .
fbr - майстор
Наскоро гледах как пускаха предварително перфорирана етернитова, около фи 400, отрязана на по метър, и около нея пълнят с камъни.

Тема "Кофраж за бетонови пръстени за кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: