Нека намерим най-тънките цени.
smokee - специалист
Здравейте колеги.Знаете ли от къде в Бургас могат да ми отрежат парче от водоустойчивия шперплат ? Правя си работна маса и ми трябва да работен плот,но нямам нужда от цял лист 2440/1220 а и няма с какво да го превозя (в колата не се събира).Проверих на Бриколаж- нямат .Имат само МДФ и различни ПДЧ.На Баумакс не им работела машината за рязане.В Мастерхаус и Практикер го нямат.Благодаря ако някой помогне.
smokee - специалист
Има ли нещо по-добро от този шперплат за работна маса? Какво друго може да се сложи? Всякакви идеи са добре дошли.Ламарина не ми се слага ,а и е много скъп вариант (4-5мм ламарина )..
brick - специалист
Съдейки по размерите 2440 x 1220, говориш за евтин китайски шперплат (защото качественият европейски като правило е 2500 х 1250). По мой опит китайският не е особено износоустойчив. Сравнително лесно се наранява и не е импрегниран в дълбочина, а е само боядисан отгоре. Да не говорим, че най-евтиният от него всъщност е рециклиран и съставен от слепени челно парчета стар употребяван шперплат, облепени отвън с по два слоя цял фурнир - съответно няма и достатъчна механична якост във всички направления (е, ако лежи върху подложка по цялата площ, това няма значение).

Възможно е да ти е достатъчен като качество - зависи какво ще правиш върху масата.

Хубавият европейски импрегниран шперплат е издръжлив (ползват го за подове на товарни бусове и фургони), но се продава само на цели листове, с пъти по-скъп е от китайския и ще ти излезе сравнимо с 5-6 мм ламарина.

Относно превоза. Шперплатът се продава в складове за строителни материали и ако си занесеш зеге или циркуляр (желателно акумулаторен), може сам да си го разкроиш грубо на място, за да влезе в колата, а после да го обрежеш прецизно.

За работна маса аз бих избрал слепен масивен плот, но от тези, които са съставени от шахматно подредени малки ламели, защото слепените от няколко дъски по дължина се изкорубват вълнообразно с изсъхването (на 2-3 мм, но за работна маса е критично). Евентуално със защитно покритие от тънка ламарина върху плота, ако той е от меко дърво и се ползва за по-груби операции.
smokee - специалист
Благодаря за отговора колега.Не знам дали е китайски.Пише,че е руски или украински (не помня точно) и цената на лист 2440/1220 е около 50лв .Колко по-скъп ще е европейския? На работа имахме маси с такъв шперплат.Заваряне и мятане на железа по цял ден върху тях,стояха си под открито небе целогодишно.Нито се раздуват от дъждовете,нито се нараняват от заварянето и триенето на тежки железа върху тях.Не знам какво производство бяха - но е уникален материал! Моята маса ще е за общо ползване в работилница- разглобяване на някоя друга дрелка,флекс,инструменти и др.Няма да се чука или блъска по нея.Ето това представлява
Прикачен файл:
IMAG0243.jpg
torbalan - Дървен философ
Китайския е от топола и не става за плот. Ще го унищожиш много бързо. Освен това е влагоустойчив... За една зима стана на паздерки на открито. Бях направил табло за кош за баскетбол на хлапетата...

Замисли се за вариант плот от греди. Вземаш няколко греди примерно 6х8 режеш ги с подходяща дължина, пробиваш от край до край, мажеш с някакво хубаво лепило, стягаш на поне 3 места с шпилки и готово. Може да вкопаеш гайката, че да не стърчи и да остане за винаги там... Може и дупката, където пъхаш шпилката да намажеш с епоксидна смола :)

Няколко пъти се каня да си правя такъв плот... И все изникват по-важни неща.

Другия вариант е едно парче дебела ламарина за плот и една по-голяма дъска, която се ползва при необходимост.
nikolson - майстор
Кофражно платно. Аз взех такова (дадоха ми го, де). На многошпинделна пробивна машина ми направиха отвори. Засега съм до там. Размерът му е 2.00х0.50.
smokee - специалист
torbalan - тези греди ако са чамови се нараняват за 0 време.Имам такава масичка у нас - с чамов плот (слепен) .Разглобих и сглобих една риболовна макара и целия плот се изпонадраска и нарани от ръбовете на корпуса на машинката.Това въобще не може да е работен плот.Работния плот трябва да е устойчив на драскане и наряняване и да е здрав.Чамовата масичка става за си пиеш ракията на нея или децата да си пишат домашните :)

nikolson - до колкото знам именно водоустойчивия шперплат му викат "кофражно платно".Точно за такова питам и аз ,но въшроса е къде в Бургас могат да ми отрежат колкото ми е необходимо,защото този чаршаф 2440/1220 няма какво да го правя и с какво да го пренасям.
nikolson - майстор
Тц, твоето му казват кофражен шперплат, а аз говоря за такива
http://www.stenor-bg.com/magazin/%D0%BA ... ufmann-k1/
https://www.olx.bg/ad/trisloyni-kofrazh ... 0;promoted
Кофлажният шперплат също се драска, ама какво от това? Когато аз търсих, питах строителни фирми. След две-три ползвания става негоден за строителството.
torbalan - Дървен философ
https://www.nika.bg/kofrajni-izdelia/ko ... rplat.html

Това е кофражен шперплат и се драска и наранява далеч по-лесно от чамовите греди.

Освен това не е водо, а влагоустойчив :) Изработен е от топола.

Виждал съм един твърд шперплат, който преди време се ползваше за кофраж, той ще стане за плот. Но такъв по складовете не съм виждал да продават. По горе някой спомена, че често го ползват за подове на бусове.
nikolson - майстор
Да, за подове. Води се шперплат със ситопечат и е по-скъп. И пак няма общо с "истинския". Навремето го внасяха от Швеция, филмът беше много износоустойчив. Имам парчетии от него. Много е тежък и водоустойчив, но мисля че тогава лепилата са били други, а сега с тия норми..."Има норма, няма форма" :lol:

Тема "Водоустойчив шперплат - Бургас" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: