Нека намерим най-тънките цени.
schuldiner - майстор
Поздравления за muhala,
както и Шоп каза, ако не си готов сам да я свършиш, има вероятност наетите да ти извиват ръцете. Сега вече са спестени половината пари, а се знае колко е усилието - свободен е да се договаря. Там е истината, свободно договаряне, няма справедливо-несправедливо. Затова и не съм писал как се ценообразува, щото е пожелателно.
Иначе "нормата" е 1 тон на 1 етаж за 1 час, като определящи са часовата ставка /кой ли я ползва още/, както и коефициентът на трудност - достъпно стълбище или габарити на товара, а също заетостта - повече от половин ден си е цял ден. Указанията ги има в Сметни Норми - норма Труд, но да призная, поне 25 г. не съм ги гледал. Ползвал съм ги да защитя пазарната цена на труда пред възложител и много ясно, че я натъкмявах да ми е изгодна, но и приемлива за тоя, дето плаща.
Ето пример:
42 бр. = 1 тон х 5 етажа = 5 човекочаса х коефициент за трудност /включва както габаритите на листите, така и етажността над 4, ширината на стълбището и т.н. почти произволни параметри, като коефициентът рядко надвишава 2,00/.
Най-просто е да се приеме, че носачите ще са двама, за да отпаднат усложненията, т.е. 10 чч х 12 лв. = 120 лв. Това приблизително е реалната цена, но въпрос на договорка е останалите 3 часа от работния ден /5 ч е непълно натоварване/ как се заплащат. Аз бих платил 200 лв. с уговорката след вдигането на картона да качат и малко профили, торби с материал, да изметат... да се намират на работа 2-3 часа.


miroki, зависи от гледната точка. Тези, които не умеят, влагат повече усилия. А трудът струва пари, следователно който се затруднява в работата, трябва да получава повече.
muhala - майстор
ср апр 14, 2021 8:12 amkozl написа:
И така измерил си собствената си норма време за 20 листа = 4 ч.ч.
Но имаш неква грешка в постановката, защото пишеш, че за 4 часа си качил половината, но същевременно ако са били всичките ще се справиш за 2 дни. ...
20 листа мога да пренеса за 4 часа и после не мога да правя нищо следващите 24 чаас.
Да. трябват ми два дни , за да кача 40 листа. 20 листа днес, 20 листа утре.
muhala - майстор
Написах справедлива цена, защото си мислех, че ще се навият много хора за тази работа и ще искат малко пари, но се оказа, че не е така.
Изглежда, никой не иска да изкарва под 200 лв на ден за половин ден работа.
muhala - майстор
ср апр 14, 2021 10:41 amschuldiner написа:
...Аз бих платил 200 лв. с уговорката след вдигането на картона да качат и малко профили, торби с материал, да изметат... да се намират на работа 2-3 часа...
200 лв бях готов да платя.
kozl - майстор
ср апр 14, 2021 10:41 amschuldiner написа:
Иначе "нормата" е 1 тон на 1 етаж за 1 час, като определящи са часовата ставка /кой ли я ползва още/, както и коефициентът на трудност - достъпно стълбище или габарити на товара, а също заетостта - повече от половин ден си е цял ден. Указанията ги има в Сметни Норми - норма Труд, но да призная, поне 25 г. не съм ги гледал. Ползвал съм ги да защитя пазарната цена на труда пред възложител и много ясно, че я натъкмявах да ми е изгодна, но и приемлива за тоя, дето плаща.
Има норми от соц време, но в днешно време ората станаме по-неиздръжливи и днешния изкопчия едва ли ще покрие нормата от ония години по едни книжки ЕТН.
В общи линии и аз минах под мотото - учи да не работиш, та нещата са некви таквиз ...
Димитър Димов - специалист
ср апр 14, 2021 1:55 pmmuhala написа:
Написах справедлива цена, защото си мислех, че ще се навият много хора за тази работа и ще искат малко пари, но се оказа, че не е така.
Изглежда, никой не иска да изкарва под 200 лв на ден за половин ден работа.
Нещо не ми излизат сметките ти.Даваш 200 лв. за 40 листа,а по твоя експеримент ще са нужни двама човека за да ги качат за 4 ч. и тогава парите се делят на две.Така че те не искат да изкарат 100 лв. за половин ден след които няма да са адекватни през останалата част от деня.Ако някой ти предложи 100 лв. за му свършиш тази работа би ли се съгласил?
muhala - майстор
Ако сме двама човека и двойно повече работа, няма да я усетя така, както сам, защото едно е да си изправен и да държите листа изправен на късата страна, друго е сам на 1,20 да го държиш и да маневрираш без да виждаш.
Димитър Димов - специалист
След като двама ще носите един лист означава че времето за което ще се качат се увеличава на 6-8 ч. за 100 лв. на човек.Би ли извършил тази работа за 100 лв.?
ESPACE - майстор
Ако са двама ще носят по 2 листа наведнъж.
krasi92 - майстор
Без гипса дори 20 пъти до петия етаж си е героиство. Направил си едно добро кардио както му викат сега.

Тема "Справедлива цена за труд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: