Нека намерим най-тънките цени.
viktorbozhikov - напреднал
съб ное 12, 2022 4:20 pmКиррил написа:
Най добре си купи оборудвана каравана. Има всичко - само я вдигаш на трупчета и при желание и правиш навес. Има всякакви по размери и удобства. Ще ти излезе на цената на бунгало с оборудването. Бунгала и къщи от термопанел на цени от330- 900лв/кв.м според степента на завършеност.
https://сглобяемикъщи.бг/модели/
https://www.cars.bg/caravanlist.php
Спал съм в каравана и не ми харесва. Тънки са стените. Студено е.
Lutchezar - майстор
Повечето са правени за употреба над 20 градуса. Летни ваканционни. Обобщаваш много лесно.
schuldiner - майстор
съб ное 12, 2022 6:25 pmgogyto написа:
Къде е този линк в темата?
В първия отговор - поста на Andri01.

viktorbozhikov
Пак там си пише - дебелина на стените 45 мм, т.е. дюшеме /поне е здраво/. Гледам таваните са с обшивка и отвътре, т.е. прегряването отгоре е намалено... ама дали правилно е вентилирано... Не си казал за какво ти е. За къща, за уикендите, за един-двама или за компания... От "бунгало" до "бунгало" разликата може да е двойна и тройна.
Металните фургони са по-подходящи за офис или работилница, но принципно стават. Караваните бяха актуални преди 20 години. Единственият им плюс остана, че са мобилни, ама който е имал, знае с какви досади е свързано местенето... и съмнителният комфорт при повече от една нощувка. На практика те са първият етап, временен, докато човек усети намясто от какво конкретно се нуждае. Хубавото е, че бързо се продават, макар и със загуба...
gogyto - специалист
нед ное 13, 2022 3:57 amschuldiner написа:
съб ное 12, 2022 6:25 pmgogyto написа:
Къде е този линк в темата?
В първия отговор - поста на Andri01.

Не бих казал...че е това.
viktorbozhikov - напреднал
нед ное 13, 2022 3:57 amschuldiner написа:
съб ное 12, 2022 6:25 pmgogyto написа:
Къде е този линк в темата?
В първия отговор - поста на Andri01.

viktorbozhikov
Пак там си пише - дебелина на стените 45 мм, т.е. дюшеме /поне е здраво/. Гледам таваните са с обшивка и отвътре, т.е. прегряването отгоре е намалено... ама дали правилно е вентилирано... Не си казал за какво ти е. За къща, за уикендите, за един-двама или за компания... От "бунгало" до "бунгало" разликата може да е двойна и тройна.
Металните фургони са по-подходящи за офис или работилница, но принципно стават. Караваните бяха актуални преди 20 години. Единственият им плюс остана, че са мобилни, ама който е имал, знае с какви досади е свързано местенето... и съмнителният комфорт при повече от една нощувка. На практика те са първият етап, временен, докато човек усети намясто от какво конкретно се нуждае. Хубавото е, че бързо се продават, макар и със загуба...
Освен това от мястото до Ихтиман ни откраднаха една каравана.
Киррил - специалист
съб ное 12, 2022 8:51 pmviktorbozhikov написа:


Спал съм в каравана и не ми харесва. Тънки са стените. Студено е.
Мислиш ли, че стена от 45 мм, каквито са на бунгалата, дори да са с 50-60 мм. са топло защитени. Може би ако са с 150-200 мм, изолация ще може да се разчита на нещо. Родителите ми имаха подобно бунгало с 80мм. вътрешна изолация и зимата вътре при -10 не можеше да се живее без постоянно включена печка. В повечето години зимата не се ползваше.
Първо си определи колко време ще посещаваш мястото, в кои годишни времена. Дървено бунгало зимата (при под +10 гр) едва ли ще е комфортно без отопление.
Има каравани с дължина 7 метра с 4 спални и т.н.т. на сносна цена, които са напълно оборудвани. - спалня, хол, кухня, мебели, баня, панели, вода, газ... и т.н.т. Пресметни каква сума ще ти трябва за всичко това. Обикновено качественото оборудване на едно бунгало ( с качеството на което е в караваните) е с цената на бунгалото, ако искаш да е добро, а в случая получаваш всичко в комплект, без хамалогия.
Едва ли зимата ще посещаваш често мястото, а зимите вече при нас са меки. Имах подобна каравана и я ползвах много години и не бих я заменил за подобно бунгало. Ако нямаш прекаран ток - проблемът го решаващ с малък генератор, водата е в резервоари......
Ако те е страх от кражба на караваната - постави я вградена на бетонен фундамент.
Все пак ти си решаваш, аз само си казвам мнението. Безкрайно щастие няма и винаги трябва да се правят компромиси за да се съобразим с финансовите си възможности.
hidrazin - майстор
съб ное 12, 2022 8:49 pmviktorbozhikov написа:
За турските фургони какво е мнението? Някой купувал ли е? Освен, че мирише вътре?
Не знам точно за кои говориш но миналата година купихме такъв турски за работно място/офис при строеж.
Говоря за фургон от типа: бял, врата, два прозореца, две лампи, два контакта, максимално евтин климатик.
Е няма такова недоразумение. Да бяха сковали една барака от кофражни платна и да я налепим с XPS щеше да е на светлинни години.
-Пода се гъне като резен кашкавал.
-Ел инсталацията няма външен вход. Наложи се да дупча фургона за да вкарам кабел.
-Едната лампа гръмна след месец.
-При първия дъжд тавана протече на няколко места. Наложи се да се силиконира обилно.
-Още при доставката защитното фолио на сандвич панелите (против надраскване) няма белене. Така и си го оставихме "рошав". :-D
-И в момента вътре е студено а лятото си беше жега.
Толкоз. Който иска нека купува.
:partyman:
P.S. За протокола - преди сме използвали под наем контейнери на containex. Е нямат нищо общо с турските.
viktorbozhikov - напреднал
нед ное 13, 2022 9:19 pmhidrazin написа:
съб ное 12, 2022 8:49 pmviktorbozhikov написа:
За турските фургони какво е мнението? Някой купувал ли е? Освен, че мирише вътре?
Не знам точно за кои говориш но миналата година купихме такъв турски за работно място/офис при строеж.
Говоря за фургон от типа: бял, врата, два прозореца, две лампи, два контакта, максимално евтин климатик.
Е няма такова недоразумение. Да бяха сковали една барака от кофражни платна и да я налепим с XPS щеше да е на светлинни години.
-Пода се гъне като резен кашкавал.
-Ел инсталацията няма външен вход. Наложи се да дупча фургона за да вкарам кабел.
-Едната лампа гръмна след месец.
-При първия дъжд тавана протече на няколко места. Наложи се да се силиконира обилно.
-Още при доставката защитното фолио на сандвич панелите (против надраскване) няма белене. Така и си го оставихме "рошав". :-D
-И в момента вътре е студено а лятото си беше жега.
Толкоз. Който иска нека купува.
:partyman:
P.S. За протокола - преди сме използвали под наем контейнери на containex. Е нямат нищо общо с турските.
Ясно. Единственният полезен ми коментар.
lektora - специалист
пон ное 14, 2022 12:36 amviktorbozhikov написа:
нед ное 13, 2022 9:19 pmhidrazin написа:
съб ное 12, 2022 8:49 pmviktorbozhikov написа:
За турските фургони какво е мнението? Някой купувал ли е? Освен, че мирише вътре?
Не знам точно за кои говориш но миналата година купихме такъв турски за работно място/офис при строеж.
Говоря за фургон от типа: бял, врата, два прозореца, две лампи, два контакта, максимално евтин климатик.
Е няма такова недоразумение. Да бяха сковали една барака от кофражни платна и да я налепим с XPS щеше да е на светлинни години.
-Пода се гъне като резен кашкавал.
-Ел инсталацията няма външен вход. Наложи се да дупча фургона за да вкарам кабел.
-Едната лампа гръмна след месец.
-При първия дъжд тавана протече на няколко места. Наложи се да се силиконира обилно.
-Още при доставката защитното фолио на сандвич панелите (против надраскване) няма белене. Така и си го оставихме "рошав". :-D
-И в момента вътре е студено а лятото си беше жега.
Толкоз. Който иска нека купува.
:partyman:
P.S. За протокола - преди сме използвали под наем контейнери на containex. Е нямат нищо общо с турските.
Ясно. Единственният полезен ми коментар.
Да споделя и аз мнение, което не толкова апокалиптично, като горното, но в голяма част се припокрива.
Та, от пролетта съм собственик на подобен фургон от АС Контейнер. Пода определено играе като се ходи върху него, въпреки че е на 3 пъти повече стъпки, отколкото (минималната) препоръка на производителя (не е на фундамент). Относно изолацията: пролетта, 28 Май, вечер е хладно, а сутрин имаше доста конденз вътре. Лятото след 9:30 пребиваването вътре е изпитание, защото е като в сауна. Какво се чува при дъжд не искам да кажа. През Октомври не може да се приспива без да се ползва отопление, дори и през деня да е било 25 градуса и фургона се е нагрял през дена. Като цяло конрейнера е в село близо до морето и климата е доста мек.
Освен това имаше "фабрични" дефекти по ВиК и Ел инсталациите. След уж отстраняване на дефектите от производителя се наложи да си оправям всичко сам, защото е доста по лесно от куп уговорки за ден, час...трансорт до мястото и т.н.
В заключение мога да кажа, да сравнително бюджетно и с някои уговорки...бързо решение, но с куп компромиси дори и за ползване само през уикендите. Друг е въпроса, че за да го изолирам с цел да бъде по-дълго обитаем ще глътне мин 50% от покупната цена.
cadmaster - напреднал
пон ное 14, 2022 10:27 amlektora написа:
пон ное 14, 2022 12:36 amviktorbozhikov написа:
нед ное 13, 2022 9:19 pmhidrazin написа:

Не знам точно за кои говориш но миналата година купихме такъв турски за работно място/офис при строеж.
Говоря за фургон от типа: бял, врата, два прозореца, две лампи, два контакта, максимално евтин климатик.
Е няма такова недоразумение. Да бяха сковали една барака от кофражни платна и да я налепим с XPS щеше да е на светлинни години.
-Пода се гъне като резен кашкавал.
-Ел инсталацията няма външен вход. Наложи се да дупча фургона за да вкарам кабел.
-Едната лампа гръмна след месец.
-При първия дъжд тавана протече на няколко места. Наложи се да се силиконира обилно.
-Още при доставката защитното фолио на сандвич панелите (против надраскване) няма белене. Така и си го оставихме "рошав". :-D
-И в момента вътре е студено а лятото си беше жега.
Толкоз. Който иска нека купува.
:partyman:
P.S. За протокола - преди сме използвали под наем контейнери на containex. Е нямат нищо общо с турските.
Ясно. Единственният полезен ми коментар.
Да споделя и аз мнение, което не толкова апокалиптично, като горното, но в голяма част се припокрива.
Та, от пролетта съм собственик на подобен фургон от АС Контейнер. Пода определено играе като се ходи върху него, въпреки че е на 3 пъти повече стъпки, отколкото (минималната) препоръка на производителя (не е на фундамент). Относно изолацията: пролетта, 28 Май, вечер е хладно, а сутрин имаше доста конденз вътре. Лятото след 9:30 пребиваването вътре е изпитание, защото е като в сауна. Какво се чува при дъжд не искам да кажа. През Октомври не може да се приспива без да се ползва отопление, дори и през деня да е било 25 градуса и фургона се е нагрял през дена. Като цяло конрейнера е в село близо до морето и климата е доста мек.
Освен това имаше "фабрични" дефекти по ВиК и Ел инсталациите. След уж отстраняване на дефектите от производителя се наложи да си оправям всичко сам, защото е доста по лесно от куп уговорки за ден, час...трансорт до мястото и т.н.
В заключение мога да кажа, да сравнително бюджетно и с някои уговорки...бързо решение, но с куп компромиси дори и за ползване само през уикендите. Друг е въпроса, че за да го изолирам с цел да бъде по-дълго обитаем ще глътне мин 50% от покупната цена.
А с какви термопанели е фургона? Обикновено са 40мм стиропор, че е най-евтино. Да не говорим, че изобщо не спазват никакви технологии за монтаж на термопанелите - термомостове отвсякъде, пода 22мм кофражен шпертплат. Ако се направи както трябва с поне 100мм стенни качествени термопанели вата, PUR или PIR, под и таван поне 150мм, скатен вентилируем покрив пак от покривни термопанели поне 80мм се получава супер ефективна къщичка. Аз имам Контейнекс 20', но складов и съм доволен. На Контейнекс офисните са с техни панели - ламарина, вата и вътрешна ламперия.

Тема "бунгала-цени-качество" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: