• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Нека намерим най-тънките цени.
hidrazin - майстор
Що бре, да не би маткапите да са с ключов патронник?
Имам ръчна дрелка точно като снимката по-долу.
Имам и маткап (и той с безключов патронник :-D ).
Ама маткапа ми е доста технологичен - реверсивен е.
Демек си има храповик/тресчотка. :shock:

Прикачен файл:
Ръчна дрелка.jpg
Ръчна дрелка.jpg (98.06 KиБ) Видяна 619 пъти

С тая ръчна дрелка що платки съм надупчил ... ама много чупех свредлата. :?
Не стигаха ръцете - с едната държиш дрелката, с другата въртиш,
с третата придържаш и местиш платката, с четвъртата махаш стружките за да видиш следващия център ... :-D
:partyman:
kr1100 - майстор
Teмата ще расте. След изпращането на желаещия модератора може да трие постове за изчерпани неща.

Ще пиша какво изравям и , ако има желаещи ще правя снимка / за да не товаря форума с излишни снимки/.
Правя глобално разчистване за преселение.
Днес мернах кантар антика - полуконосна тава и 4 вериги нагоре към "измервателя' измервателя е 1 квадратен профил и 1 тежест плъзгаща се по квадратния профил.
При желание снимка на маткапа и на антиката кантар.
Излязоха едни вази - утре ще смаля снимката и кача. Двигател за пералня и друг за центрофуга на Аурика / руска/
А сетих се стъклени дамаджани за ракия 22-25 л - 25 лв. 3 бр. са

Работещ 14" Панасоник с телетекст- кинескопен без дист./ скапано от падане./
За Варна казан за варене на компоти и подобни с нагревател и кабел / тежи и е обемист не е за куриер /
Ел печка Раховец за части .

С 1-117 последно преди 7-8 години бягане на лъча постоянно.
1л ферихлорид - стар около 10г. не е отварян.
Маса разтегателна правоъгълна лакирана
2 легла 1 персон с царги и пружина.
Малогабаритна акумулираща печка
Климатик Мидея 12 ка неиверторен
За дърводелци 2 рендета широко и тясно към 2 см. Дърводелски пили голяма и по-малка полуобли.
Нов лентов скоростомер за 125Р - антика е
Родилно отделение за малки рибки / плексиглас кутия с отвори и отделения .Отворите са малки за да невлизат едрите и похапват дребните.

Ще има още като се поразровя още.
За което няма мераклии - на скрап или контейнера.
kr1100 - майстор
пет мар 15, 2024 7:09 pmhidrazin написа:
...С тая ръчна дрелка що платки съм надупчил ... ама много чупех свредлата. :?
Не стигаха ръцете - с едната държиш дрелката, с другата въртиш,
с третата придържаш и местиш платката, с четвъртата махаш стружките за да видиш следващия център ... :-D
:partyman:
Ами защо моите са малко използвани. Освен това и патронника бие и не захапва свредла под 1мм. Ти си дупчил фолиран гетинакс :wink: , той е лесен , виж стъклотекстолита е проблем с ръчната.
80 година се родих у фабриката - високооборотна машина с кръгъл ремък и небиещ патронник и твърдосплавни средла с ъсширока опашка към 3-3,5 мм и различни диаметри доставени за Шеринга.
kr1100 - майстор
пет мар 15, 2024 1:41 pmn_a написа:
пет мар 15, 2024 11:10 amkr1100 написа:
пет мар 15, 2024 6:44 amn_a написа:
...Обожавам стари машинки и постоянно придърпвам някоя :-) Добре, че вече съвсем няма място :-)
Има стар маткап най-малко е от преди 1950г. Желание ??
Едвам ме нави! Какво друго старо имаш? По спомени 1 за дялане на кора на ствол дърво - нож с 2 огънати дръгки на 90 гр., но не съм го изровил още . Имах сарашки / за сбруя на коне, но ги махнах. Дядо ми се занимаваше с това, но почина 1965 г./. Оловна пл;очка около 12-15 х 2 см за подложка при замбиране. Месингови капси с вътр. ф около 10мм и други повече / не съм мерил ф/ голяма с конусна част и малка тип шайба.Някакви дърти електромери , много дърти
Медна пръскачла , но нея съм я пуснал в е-бей .
Всеки ден ровя и намирам нещо
Имах и стар много полюлен газеница с месингови верижки и се спускаше и вдигаше по височина и зелен много шик абажур , но замина.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 15, 2024 7:41 pmkr1100 написа:
пет мар 15, 2024 1:41 pmn_a написа:
пет мар 15, 2024 11:10 amkr1100 написа:

Има стар маткап най-малко е от преди 1950г. Желание ??
Едвам ме нави! Какво друго старо имаш? По спомени 1 за дялане на кора на ствол дърво - нож с 2 огънати дръгки на 90 гр., но не съм го изровил още ... Оловна пл;очка около 12-15 х 2 см за подложка при замбиране. Месингови капси...зелен много шик абажур , но замина.
и руканът и капсите ме вълнуват... и зеленият шик абажур, но ... :-)
hidrazin - майстор
Как успя в един пост да събереш толкова неверни неща? :?
пет мар 15, 2024 7:29 pmkr1100 написа:
Ами защо моите са малко използвани. Освен това и патронника бие...
На твоята полска дрелка може и да и бие патронника. На моята не биеше.
И да е имало някакво биене нито съм го забелязвал, нито ми е пречело.
Проблема беше че свредлото като пробие и "хлътне" рязко, понякога инстинктивно накланяш дрелката.
От това най-вече се чупеха свредлата. Бързо му намерих цаката.
Дрелката яко стисната с краката. С дясната въртиш, с лявата подаваш платката към свредлото а не обратното...
пет мар 15, 2024 7:29 pmkr1100 написа:
... и не захапва свредла под 1мм...
Захапва дори и 0,5 мм (по-тънки не са ми или необходими) ама не си знаел как.
Примерно имаш свредло 0,5 което не се хваща от патронника. Няма никакви проблеми!
Върху свредлото навиваш плътно, навивка до навивка емайлиран проводник за трансформатори - примерно някакъв ПЕЛ 0,42 - 0,50
Общия диаметър става над милиметър и при това свредлото остава добре центрирано. И се хваща от патронника без проблем.
Така че питай патило а не старило... :)
пет мар 15, 2024 7:29 pmkr1100 написа:
Ти си дупчил фолиран гетинакс :wink: , той е лесен , виж стъклотекстолита е проблем с ръчната.
Дупчил гетинакс, дупчил гетинакс ... колко да съм надупчил? Като ученик в основното?
Има-няма 5-6 платки. Бях купил две парчета гетинакс с размери някъде 200х300 мм или подобни.
Някъде на село вероятно още стои едното - непокътнато. Писах скоро, писал съм тук и отдавна за една от първите си платки от гетинакс - ЦЪЪЪК.
И от последните с тоя боклук.
Стъколтекстолита няма проблем с ръчната ако имаш добре заточени и качествени свредла.
А в завод Арсенал тогава имаше такива качествени ... :lol:
пет мар 15, 2024 7:29 pmkr1100 написа:
80 година се родих у фабриката - високооборотна машина с кръгъл ремък и небиещ патронник и твърдосплавни средла с ъсширока опашка към 3-3,5 мм и различни диаметри доставени за Шеринга.
Глезотии. Така и баба може.
Някъде около година след "раждането" ти във фабриката, минах на стъклотекстолит.
Проблема беше че си намирах само двустранен а на мен обикновено ми трябваше едностранен.
Какъв е проблема ли? Ми много разход на азотна киселина, която си беше кът.
И на това му намери цаката - белих го от едната страна. Трудно и много дърпане че чак пръстите боляха. :-D
Ама леко затопляне на котлона много помагаше.
:partyman:
P.S. Е, тогава бяха години когато имаше мерак, въображение и желание. От нищо се правеха чудеса.
Сега чакат всичко на готово и като им го осигуриш, пак успяват да ос...рат ситуацията.
Даже съм се чудил колко са "изобретателни" за да ос...рат" неща дето по презумпция не би трябвало да могат... :?
bigdragon - майстор
пет мар 15, 2024 9:12 pmhidrazin написа:

...
Проблема беше че свредлото като пробие и "хлътне" рязко, понякога инстинктивно накланяш дрелката.
От това най-вече се чупеха свредлата. Бързо му намерих цаката.
Дрелката яко стисната с краката. С дясната въртиш, с лявата подаваш платката към свредлото а не обратното...
Ръчната дрелка хваната в менгемето за опорната шпилка хоризонтално.
С лявата държиш и подаваш платката, с дясната въртиш манивелата
в хоризонталната равнина.

По късно хващах електрическата дрелка в мангемето...
hidrazin - майстор
пет мар 15, 2024 10:04 pmbigdragon написа:
Ръчната дрелка хваната в менгемето...
Менгемето го нямаше в конспекта.
По тези години дядо ми още не беше купил менгемето (което и досега използвам).
Така че седнал на една табуретка и с ръчната дрелка здраво стисната с краката... :-D
Ставаше, работеше и се получаваше. По-добре отколкото платката на някаква дъска и да се опитвам да я пробия с ръчна дрелка.
Понякога в самия край на пробиването свредлото "запецва" и завърта платката, колкото и да е малко свредлото.
Пак голям шанс да го счупиш...
:partyman:
P.S. Еб...ти, сега имат всичките инструменти на света.
Ама една кочина като хората не могат да "реализират"... :lol:
vlax - майстор
пет мар 15, 2024 7:21 pmkr1100 написа:
За Варна казан за варене на компоти и подобни с нагревател и кабел / тежи и е обемист не е за куриер /
Дай една снимка,казана е от поцинкована ламарина,здрав ли е?
kr1100 - майстор
съб мар 16, 2024 8:09 amvlax написа:
пет мар 15, 2024 7:21 pmkr1100 написа:
За Варна казан за варене на компоти и подобни с нагревател и кабел / тежи и е обемист не е за куриер /
Дай една снимка,казана е от поцинкована ламарина,здрав ли е?
Не съм писал. Не знам дали е от поцинкована ламарина. След обяд ще напр. снимка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Подарявам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: