• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
gnt69 - майстор
чет сеп 20, 2018 9:32 amn_a написа:
Ако не е евфемисъм, отде взимаш лимонтозуто, че експериментирам с едни бои и ми трябва, а в суперите ми идва различно скъпо
Аз го вземам от един магазин за химии, на гърба на земеделския колеж, миналата седмица гледах на кауфланд продаваха по 100 грама. :partyman:
gnt69 - майстор
ср сеп 19, 2018 11:24 pmradius написа:
Снощи сложих 100гр. лимонтозу на 90С. Резултатът е:
Моля следващия съвет да заповяда.
Имам к.HNO3 , дали да не пробвам :evil:
Следващата стъпка е белина 1л и пак на 90 градуса.
lov - майстор
С белината не е така. Тя не се ползва при високи температури даже много жени бъркат това и викат после тя разредена и не знам какво си. Причината е много проста не че не старее белината ако не е добре затворена. Самата белина е разтвор на натриева основа или както му казва сода за сапун само че в много ниска концентрация. Това е така за да може газообразния хлор да се разтвори и задържи във водата. Като самия процес е точно същия както се прави газирана вода. И също се прави при максимално ниски температури. Вкарва се газ под налягане и вътре го бъркат едни бъркалки за да се разтвори хлора.
Та с повишаването на температурата разтворимоста му рязко пада и той се отделя във вид на газ много бързо. Тоест при 90 градуса в пералнята ще си остане само миризмата на хлор и каквото има от натриевата основа.
Повярвай ми от белина ми е побеляла главата ма не в прекия смисъл на думата. 52 тона парцали на седмица избелвахме докато се разправях с една голяма пералня кат началник цех. И това беше несвойствено и тепърва трябваше да го правим и учим.
Та щом от таблетките за съдомиялна нямаше ефект съм почти убеден че няма да има и от белината. Щото практически дори и при ниска температура хлора няма да помогне а основата е алкална каквито са всъщност са таблетките че даже се получава и алкален разтвор с по голяма концентрация.
iliya_i - майстор
чет сеп 20, 2018 6:34 pmlov написа:
Самата белина е разтвор на натриева основа или както му казва сода за сапун само че в много ниска концентрация. Това е така за да може газообразния хлор да се разтвори и задържи във водата.
Тук май стана малка обърквация:
Белина = 40% разтвор на Натриев хипохлорид (NaClO);
Натриева основа (NaOH) за сапун = сода каустик.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Лов, нещо яаако се обърка :-) В сода каустик изобщо няма хлор, ма да си жив и здрав
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Действието на белината се увеличава и забързва във гореща вода и това всяка ДОМАКИНЯ го знае :-D
lov - майстор
чет сеп 20, 2018 6:45 pmiliya_i написа:
чет сеп 20, 2018 6:34 pmlov написа:
Самата белина е разтвор на натриева основа или както му казва сода за сапун само че в много ниска концентрация. Това е така за да може газообразния хлор да се разтвори и задържи във водата.
Тук май стана малка обърквация:
Белина = 40% разтвор на Натриев хипохлорид (NaClO);
Натриева основа (NaOH) за сапун = сода каустик.

Понеже си тома неверни да беше си направил справка поне в нета
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0 ... 0%B8%D1%82
Нищо че пише лабораторни условия разлика в промишленото производство няма освен с обемите. Не един път съм ходил до Габрово за да оправям доставките че и лично съм товарил и доставял кат ми го нямаше шофьора. Нали се сещаш че не съм ходил с канче или манерка. Отделно обясних с какво се сблъсках та всичко ми беше важно от производството до начините на прилагане за да се получи максималния ефект. Такова беше времето и ако не питаш или да се ровиш няма кой да ти помогне. Интернет тогава оше нямаше а и тая работа ми я натресоха малко по приятелска линия и нямаше как да откажа. Отделно ако нямаше работа повече от 30 човека трябваше да заминат на борсата и да се затвори цеха. Мога смело да каже че не само оживяхме в кризавите години че и доста на горе с тази поръчка.
n_a написа:
Действието на белината се увеличава и забързва във гореща вода и това всяка ДОМАКИНЯ го знае :-D
Тя и моята жИнЪ мислеше че много знае. :lol: Не бъркай двете понятия между бързо и качествено. Разхода не го вкарвам щото няма жена дето да е пестелива на тема препарати. :-D
Всъщност самия химичен процес на избелване е доста по сложен но смятам че не е нужно аз самия да си припомням неща от преди повече от четвърт век че да ги и обяснявам.. :-D
iliya_i - майстор
Е кът не вярваш на жена си, вземи бутилкате и прочити съдържанието. В содата няма хлор. Тя е основа.

Поне да беше направил справка в нета: https://bg.wikipedia.org/wiki/Натриев_хидроксид
lov - майстор
Ква сода кви пет лева са ти в главата говоря за белината. Я тургай дзъркелите и виж две думи по на пред какво пише. Опитвам се по най простия начин да обясня без формули какви са им основните съставки как се получава и какво остава след като се отдели хлора.
Какво искаш да си мерим академичните познания ли. Нямам такова намерение но така се обяснява на хора които не разбират от химия и химични формули ако искаш да те разберат. Ако и сега не си разбрал жалко.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не пиши толко късно вечер
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Почистване на пералня без разглобяване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: