• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
lov - майстор
Имам такова хладилниче и то конструктивно е били подготвено за работа с горелка. Там където е нагревателя е тръба която даже в долната част е разширена за да има къде да се монтира горелката. Не е като на другите хладилници заталена и в нея да се слага само нагревателя . Тя е като коминче на горелката а ел. нагревателя е външен. Даже бях намерил и от къде точно са го копирали румънците и там беше оборудвано само с горелка. Ако не ме лъже паметта беше на данфус модела.
Пробвал съм го да работи само с поставянето на една спиртна лампа от долу. То даже не са и проби ами много време е ползван така по язовирите. Само дето спирта свъшва бързо и трябва някой да следи. И на практика не си е работа ама като си на зор. става. Хваща точно фаталното число 13 бири и за една нощ почти са пред замръзване.
За съжаление тъкмо му стъкнах една горелка и агрегата запуши. Ползвах дюза от тези ветроупорните запалки. За съжаление не съм я запазил. Но не е нещо сложно финна стругарска работа и едно парче медна капилярна тръба от бутилката до дюзата. Даже бях намерил и една руска газова бутилка от някакви примуси и тя се хваща точно от дясната стана на агрегата. Бе мераците ми бяха големи ама нямам късмет.

Ако някой каже къде може да ми се презареди агрегата ще се захвана и аз отново по темата сгорелките. Все още го паза и тая надежда че някъде някой все още ремонтира такива. Така че свиркайте колеги ако някой знае. Почвам и аз да следя темата
klambrev - специалист
Моята идея е по-скоро охлаждане на малко помощение с тази технология, но вместо горелка или нагревател да се ползва слънчев колектор който да изпарява сместа
В гугъл се разтърсих, има подобни с-ми дори за цели сгради.
Основната идея е без никакво вложено електричество да се охлажда, както във хладилниците, с изключение на нагревателя с-мата работи на самотек.
klambrev, и аз искам да направя това за охлаждането от слънцето, но все не достигам до нещо интересно в нета. Наистина в гугъл намерих информация, че има такива системи, и явно това е вече бъдещето, защото така ще се намали потреблението на ток в пиковете часове на деня, а от там вредното въздействие на ел централите на земята. Инсталациите които намерих са все за хотели и цели сгради. Намерих една фирма която прави такива , но използват и термопомпа. Т.е. пак има климатик но и външен изпарител сложен на слънцето, като така казват че се спестява доста от електроенергия - но и цената си я биваше, т.е. пак не е като за нас българина. Нека ако някой намери нещо интересно да пише или да дава линкове. Аз бях намерил един интересен и го загубих, сега го диря наново.
ето нещо ... http://tech-dom.com/statii.aspx?id=1216 http://atlantissolar-bg.com/
http://tllmedia.com/engineering-statii. ... 265&id=658
dj_marti79 - специалист
Много моля да ме извините за тъпия въпрос, но щом му подаваш топлина и получаваш студ, може ли да използваме системата обратно - подаваш студ и получаваш топлина? :?
Здравейте. Докато си преработвах Мраз-120 на пропан, попаднах на тази тема, та се регистрирах. dj marti79, разбира се, че може. Коя ще е полезната и коя отпадната енергия в една топлинна машина, решаваш сам. Както и при термопомпите и при реверсивните сплит-системи, така и абсорбционния хладилник може да се ползва за отопление. Е, за да работи, пак ще подаваш топлинна енергия. Тя не се губи, при всички случаи я получаваш като топлинна. Ще има и "преместена" от изпарителя към кондензатора. Естествено, поради по-ниската ефективност отношението консумирана/"преместена" ще е по-лошо. Та, ако монтираш изпарителя извън сградата, а топлината от кондензатора и абсорбера ги ползваш за отопление, ще получиш повече топлоенергия, отколкото с директно нагряване. А ниската ефективност всъщност е мит. Такава абсорбционна термопомпа би имала същата ефективност като комбинацията "метанов двигател върти компресора на фреонова термопомпа". Ниската ефективност е привидна и важи само за частния случай, наречен електронагревател - някой е произвел ток от топлоенергия с к.п.д.30%, ти го хабиш да правиш отново топлоенергия.
Много готина тема ! Поздравления. Аз нищо не се сещам от тези неща, но имам един въпрос. Четох за един тип Телие, който явно има голям принос за разработването на хладилната техника. Та същия този е бил разработил помпа за вода, която използва принципа който се дискутира тук, нагрява се от слънцето амоняка или някаква смес със амоняк, която задвижва помпата и по този начин се получава помпа работеща без електричество и изпомпва вода. Дали е възможно да се направи такова нещо според вас. В нета търсих нещо по въпроса, но нищо не успях да намеря. По отношение на Телие излизат какви ли не неща, обаче за разработката му по помпата за вода нищо не се споменава, много странно.
ben84 - специалист
"Направи си сам" 05.1985г.

Прикачен файл

Picture.jpg
Благодаря ти много Ben84 !!! Идеята е много добра, това лято ще пробвам да я направя да видим какво ще стане. Мисля че такива неща ще са много полезни да всички, които искат да са независими от електроразпределителните компании - дето само искат да повишават цени, те друго не знаят. Ако могат да се направят и други такива неща ще е много хубаво.
Имам такъв хладилник и наистина проблем се оказа нагревателя.Наложи се да си изработя такъв, който го поставих в тръбичката, пригодена за газов пламък, за разлика от оригиналния, който се слагаше отвън. Работи перфектно, ако се изключи разхода - приблизително по 2 киловатчаса за 24 часа (!) Нагревател се изработва много лесно - трябва да е към 70 вата /с по-малък не тръгва/. Много голям плюс е компактния му размер. Идеален за съхраняван ена постоянно студена бира :partyman:
djorch - напреднал
Здравейте! Моля, за съвет.Поръчах втора употреба Абсорбционен хладилник dometic rc2200egp роботи на газ , но не изстудява.Какъв може да е проблема?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Абсорбционен хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: