• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте Майстори! Може ли някой да ми обясни принципа на действие на абсорбционния хладилник и да ми изпрати принципна схема. Принципа на действие на компресорния хладилник ми е ясен. Цикълът на Карно също ми е ясен, но не схващам, как абсорбера заменя компресора. Благодаря ви предварително.
stefan_gb - специалист
Не съм изобщо хладилен техник но каквото върши компресора същото върши и нагревателя :) нали целата е да се загрее фреона .....
sek.1 - специалист
Абсорбционните ( поне българските мразчета) не са с фреон а с амоняк и нагревател 650 вата което както и да го погледнеш е много голям разход на ток за толкова малък хладилник. От поне 30 години никъде в света не се произвеждат такива битови хладилници освен комбинирани с компресор и нагревателна камера на газ за каравани. Основен недостатаък на наще беше бързото запушване на тръбите по които циркулира амоняка и "ремонта" се състоеше в обръщане на хладилника за около 12 часа и почукване на серпентината отзад с чамово трупче :-D
bobykafe - специалист
sek.1 написа:
... нагревател 650 вата
Груба лъжа! Нагревателя е 90 вата и имам такъв все още работещ на село.
Търси амонячен хладилник из гуглето :lol:
sek.1 - специалист
Аз го изхвърлих преди 15 години.
Благодаря на всички, които се отзоваха на запитването ми. Но за съжаление нещата не ми се изясниха. :? Самият процес "абсорбция" не го схващам... как се връзва с хладилника... До колкото ми е известно абсорбцията е поглъщане на газове от течности или абсорбенти. Или не ми е ясен процеса... или наистина съм голям тупан :? Как абсорбцията замества компресора... как се повишава налягането и температурата на парите, които впоследсвие отиват в кандензатора да отдадат топлината в околната реда и да кондензират.
shotik - майстор
При затопляне на втечнения газ ,той започва да се изпарява и разширява,при което се получава изстудяване.Най - простия пример е сифона за газиране на напитки-като го сложиш и продупчиш,той се разширява и истудява и газира напитката .Тук е същото,после в кондензатора газа отново се втечнява и пада налу към нагревателя и т.н.
Това е принципно,вече конструктивно може да има разлика в частите.
При автомобилните газови уредби също се получава понякога замръзване и тръбите и изпарителя се покриват със скреж.
bobykafe - специалист
Имам някакъв спомен, че беше смес амоняк и вода, амоняка се разтваря много добре във водата и намаля многократно обема си. Понеже обема е постоянен, пада температурата.
Нагревателя нагрява и изпарява амонячно- водната смес, като амоняк и вода се втечняват поотделно.
вътре в камерата се смесва амонячния газ с водата и се получава абсорбцията.
В цялата работа само не ми се връзва водата с отрицателните температури. :? Това го говоря по спомен, нямам претенциите да е вярно.
velsi - Почетен майстор
Akulachkin написа:
Благодаря на всички, които се отзоваха на запитването ми. Но за съжаление нещата не ми се изясниха. :? Самият процес "абсорбция" не го схващам... как се връзва с хладилника... До колкото ми е известно абсорбцията е поглъщане на газове от течности или абсорбенти. Или не ми е ясен процеса... или наистина съм голям тупан :? Как абсорбцията замества компресора... как се повишава налягането и температурата на парите, които впоследсвие отиват в кандензатора да отдадат топлината в околната реда и да кондензират.
Не мога да ти го обясня, но намерих това:

"Този номер се прилагаше при старите хладилници с водно-солево-амонячен разтвор като хладилен агент. Тези машини бяха без компресор, а охлаждането идваше от разтварянето на свободния амоняк в солевия разтвор в камерата. За да се разделят амоняка и разтвора за следващ цикъл на задната стена на хладилника имаше нагревателен патрон който разпадаше отново разтвора затопляше го и го пращаше през радиатора за охлаждане в камерата за следващото разтваряне с амоняка - той се издигаше по отделна тръбичка. При продължителен престой солите се утаяваха на дъното на системата и отгоре оставше чиста вода която не работеше, затова и тези хладилници ги обръщаха за да хомогенизират сместа."
vreden - специалист
Абсорбционния хладилник работи с водо-водородо-амонячна смес.Като хладилен агент действа амоняка.Другите съставки спомагат за предвижването му в системата и образуването на налягане.Ако имам време ще си разровя учбниците и ще пусна малко материал.Всичко се случва благодарение на подгряване в долния край на системата,което може да бъде направено от 12 или 220в.нагревател или газов пламък.Мразовете се обръщат,защото са направени със стоманени тръби и шлаката от заварките се отлюспва с времето и запушва тръбите.Това са практически вечни хладилници.Няма механически движещи се елементи-няма износване.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Абсорбционен хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: