Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
wpw - специалист
Привет на всички колеги.
Първо искам да спомена, че вече си купих помпа Вида 4 от колега от друг форум и тя си работи, а тази за която питам е потапяща руска помпа (някъде им викат БИБО) на 25 години :) , която изгоря това лято. Целта ми е ако успея - да я пренавия, ако не успея - тя така или иначе вече е изгоряла :cool:
Основния ми проблем към момента е как да извадя намотката от горната половина на помпата? От вътрешната страна се вижда нещо като смола, която след леко загряване с пистолет за горещ въздух започна да се рони и в момента се вижда пластмасовия пакет на намотката, но явно е залепен (пакета) и към корпуса, което за момента не мога да преценя как да го разлепя. Молбата ми е - ако някой знае сигурен начин и иска да сподели - как да извадя пакета на намотката от корпуса на помпата? :?: Ясно е, че няма да се пази намотката, а само пакета и алуминиевия корпус на помпата.
Благодаря на всички.
Работната намотка на помпата е залята с епоксидна смола. Режи захранващия кабел и хвърляй в огъня горната част на помпата. След изгарянето на смолата пакета изпада от алуминиевото тяло (При това горене се получава много неприятен черен и мазен пушек). Следва отстраняване на остатъците от макарите и бобинките, направа на нови макари от текстолит, навиване на проводника , правилно съединяване на двете бобинки , свързване на захранващия кабел, регулиране на височината на електромагнита, заливане с епоксидна смола и събиране на помпата. (вестник „Направи си сам“ не си спомням годината). Не е трудно, но е досдна работа.
mldm - специалист
Каква е помпата-къкъв цолаж е маркуча 1/2 или 3/4?Изваждането на старите намотки става чрез нагряване с горелка но се внимава да не се стопи алуминиевия корпус-нагрява се внимателно като се мести пламъка от едно място на друго.Нагрява се външно след което с почукване върху дъска и омекналата смола се отделя от корпуса и пада заедно с котвата и макарите.Навиването се прави върху готови макъри които ги има готови.Аз се занимавам с това от доста години.Ако имаш въпроси пиши на ЛС.
sian - специалист
mldm написа:
Каква е помпата-къкъв цолаж е маркуча 1/2 или 3/4?Изваждането на старите намотки става чрез нагряване с горелка но се внимава да не се стопи алуминиевия корпус-нагрява се внимателно като се мести пламъка от едно място на друго.Нагрява се външно след което с почукване върху дъска и омекналата смола се отделя от корпуса и пада заедно с котвата и макарите.Навиването се прави върху готови макъри които ги има готови.Аз се занимавам с това от доста години.Ако имаш въпроси пиши на ЛС.
Колега моля да обясниш има ли специфично центроване на този вид помпи. Нормално ли е на такава помпа да има следи от удар на подвижната котва в неподвижната. На какво се дължи намален дебит на такава помпа. Благодаря.
wpw - специалист
Помпата е с изход 3/4. Към момента се замислих, дали да започвам упражнението :? , но след като получих подкрепата на mldm, се навивам да "навивам". За сега нямам технологичното време, но при първа възможност ще напиша, какво съм направил, а и снимки ще кача. Само, моля колегата да сподели, от къде мога да си купя готови макари? Аз съм в Шумен, но и Варна не е проблем. :cool: Пиша тук, поради може би интерес и на други колеги, както и в бъдеще при ремонт от някой колега - ще намери всичко накуп. Колкото до центрирането на новата намотка - има голямо значение как ще се разположи, ако не е точно срещу магнита ще са по-слаби вибрациите и от там ще е по-малко количеството вода за мин. Така, че колкото по добре се обясни и по-тоно от колегата mldm, толкова по-добре. :-D
А колкото до въпроса на колегата sian, защо е намалял дебита на помпата - според мен причината е в гумичката, която се намира най-отдолуи изпълнява ролята хем на смукателен клапан, хем на възвратен - или е закъсана или не уплътнява добре поради друга причина и част от водата се връща в кладенеца. Такъв резервен комлплект си закупих миналата гонина и струваше около 5-7 лева. Имаше общо 3 бр. гумени клапани и уплътнения.
Хубави празници на всички.
wpw - специалист
Такааааа, за съжаление няма го фотото и нямам снимки. :? Какво направих до тук - с газовата горелка нагрях корпуса на помпата, като я въртях равномерно от всички страни и с една ръкавица я удрях върху дърво. Извадих магнитопровода и двата пакета с намотките. :-D После на менгемето избих двата пакета, като единия се счупи, а другия излезе цял. Връзките бяха така: долния край на двете намотки в една точка и към нея е зануляващия проводник, а фазата и нулата съответно към началния край на двете намотки. От счупения пакет развих проводника, като изброих 445 намотки. По мое мерене (с шублер) проводника е 0,6 мм. с изолацията, :roll: но сматам да запитам в магазина дали нямамт микрометър. Сега остана да намеря точените пакети и да пренавия. Имам следните три въпроса и ако има знаещи - моля за помощ:
1. Знае ли някой точното сечение на медната тел за пренавиването на намотките? (просто така ще е по-лесно ;) )
2. Как да се определи най-правилно и точно положението на бобината преди заливането?
3. С какво да се залее готовата помпа? (Предполагам, че ще кажете експосидна смола, но може да има и други мнения.
Най проблемен ми е въпрос 2. :evil:
Честито Рождество Христово на всички и весело посрещане на Новата 2011г. Желая много здраве и късмет.
mldm - специалист
Намогките са 450нав.с Ф 0.63мм.Макарите лягат плътно на магнетопровода.Преди заливането се регулира разтоянието от ръба на камерат/ в която се слага магнитопровода/ до магнитопровода е 40мм и сигурно ще ти се наложи да подложиш под магнитопровода тънка подложка около 1-2мм /око има нужда/ за да докараш това разтояние.Залива се с епоксидна смола АП-1 в такава помпа влиза около 120гр.
А колкото до въпроса на колегата sian, защо е намалял дебита на помпата - според мен причината е в гумичката, която се намира най-отдолуи изпълнява ролята хем на смукателен клапан, хем на възвратен - или е закъсана или не уплътнява добре поради друга причина и част от водата се връща в кладенеца. Такъв резервен комлплект си закупих миналата гонина и струваше около 5-7 лева. Имаше общо 3 бр. гумени клапани и уплътнения.
Хубави празници на всички.[/quote]


Колега да питам, от коя фирма си купил комплекта гумени клапани и уплътнения ?
pipilica - майстор
Много яко става като се пусне отговор в тема от преди 4 години
nikolson - майстор
Това не е отговор, а въпрос. Това, маркирано в синьо. Просто е видял темата, пробвал е да цитира и не се е получило.

Тема "Ремонт на потопяема водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: