Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
splitservice - специалист
Здравейте, нуждая се от съвет ( помощ) за ремонт на това чудо на техниката.
Това е втората такава машинка. Първата не тръгна още с закупуването и след рекламация и 40дни чакане продавача ми изпрати друг. При първите два-три електрода работеше добре и след два месеца ми се наложи да го използвам отново, но спря още на първия електрод. Сега с включването и свети защитата все едно че е прегрял.
Отворих го и му направих няколко снимки, но видимо няма повредени елементи. Единствено на един стабилизатор му пада захранването на входа 10-12V, а той на изхода трябва да е 15V. При разкачане на същия замервам около 50V на входа му. Самия стабилизатор НЕ грее, което ме навежда на мисълта че нищо след него не го "товари".
Не знам къде да търся проблема вече и прилагам снимки, ако някой може да помогне със схема или съвет за ремонт. А другия вариант с майстор от Варна за ремонт?
Ще съм благодарен на всякаква помощ .
Прикачен файл:
IMG_0016.JPG
Прикачен файл:
IMG_0017.JPG
Прикачен файл:
IMG_0018.JPG
Прикачен файл:
IMG_0022.JPG
vlax - майстор
splitservice написа:
Единствено на един стабилизатор му пада захранването на входа 10-12V, а той на изхода трябва да е 15V. При разкачане на същия замервам около 50V на входа му. Самия стабилизатор НЕ грее, което ме навежда на мисълта че нищо след него не го "товари".
Кажи какъв е стабилизатора/"за колко волта" и за колко ампера/ има си надписи на него.Това че не грее нищо не означава в този случай.Погледни какви елементи са свързани за товар след него и ги посочи.На входа има ли последователно свързан резистор.
splitservice - специалист
Стабилизатора е 7815, оградил съм го на 3-тата снимка, преди него има два последователни резистора по 22Ом на около 2 или 3W, след това в паралел два изправителни диода ( не съм ги разкачал ). А след него поне доколкото успях да проследя е 8-кракова SMD, която също се вижда на 3-тата снимка ( но нямам подходяща лупа) и за момента не я знам какво представлява.
vlax - майстор
splitservice написа:
Стабилизатора е 7815, оградил съм го на 3-тата снимка, преди него има два последователни резистора по 22Ом на около 2 или 3W, след това в паралел два изправителни диода ( не съм ги разкачал ). А след него поне доколкото успях да проследя е 8-кракова SMD, която също се вижда на 3-тата снимка ( но нямам подходяща лупа) и за момента не я знам какво представлява.
Колега не се мъчи повече.Без да се обиждаш/за знанията/ намери някой който да го поправи./Доказателство за това е че колегите не пишат/Мога да ти кажа някои работи но ме мързи да пиша и така дистанционно е умряла работа.То остава и по интернет да даваме указания как се правят бебета. :) Мисля че един читав телевизионен сервиз би ти свършил работа .
Успех.
splitservice - специалист
Първо искам да Благодаря на колегата vlax, за "Умните" и своевременни изказвания.
Ако още с първото прочитане на темата се беше вгледал къде и какво пише - нямаше да ме питаш за стабилизатора.
Второ темата ми е пусната в раздела - ремонтирай сам с молба за съдействие или схема
Трето : След като те мързи да пишеш, както сам си написал - Защо се включваш ? Аз нямам нужда от СПАМ, а от компетентни мнения! След като: Не ти се дават ИЛИ нямаш такива е по добре да подминеш темата.
Не видях в твоята тема за пералня CANDY да споменаваш за БЕБЕТА по интернет? Защо ли? :?
Поздрави
Аз ще продължа да търся начин за поправянето на това чудо .
pansim - майстор
За съжаление, трудно се ремонтира така през интернет...
Само като насока - има ли отделен източник на напрежение /захранване/ или всичко се взима от допълнителна намотка на основния силов траф?
Това е ВАЖНО, за да се продължи нататък...дай ми отговор, за да знам кой модел е това китайско чудо...
Трябва да пипаш много внимателно, че стават сериозни повреди /ако вече не е късно/ и после се оказва, че е нерентабилно да се отремонтира...
Subsa - специалист
Тия 50V идват от някъде, няма да е от силовия трансформатор.
***стабилизатора (нищо, че е китайски) няма да е изгорял, въпреки, че им дават до 40V входно.
Кажи с какво ниво на познаване на електрониката и различните компоненти си, да знам как да обеснявам :cool:

А за догатки ...вероятно имаш изгорял диод в изхода
splitservice - специалист
Subsa написа:
Тия 50V идват от някъде, няма да е от силовия трансформатор.
***стабилизатора (нищо, че е китайски) няма да е изгорял, въпреки, че им дават до 40V входно.
Кажи с какво ниво на познаване на електрониката и различните компоненти си, да знам как да обеснявам :cool:

А за догатки ...вероятно имаш изгорял диод в изхода
Здравей Subsa, Захранването на стабилизатора доколкото се сещам е директно от мрежовото, през два последователни резистора по 22 Ома по спомен ( днес ще видя със сигурност дали е така) .
... Е долу горе знам кое е диод и транзистор :partyman: , не разполагам с осцилоскоп но имам приличен уред.
Благодаря ти за отговора, днес наистина ще го разгледам по подробно и ще пиша пак.
pansim написа:
За съжаление, трудно се ремонтира така през интернет...
Само като насока - има ли отделен източник на напрежение /захранване/ или всичко се взима от допълнителна намотка на основния силов траф?
Това е ВАЖНО, за да се продължи нататък...дай ми отговор, за да знам кой модел е това китайско чудо...
Трябва да пипаш много внимателно, че стават сериозни повреди /ако вече не е късно/ и после се оказва, че е нерентабилно да се отремонтира...
Здравей pansim, Захранването си е мрежовото през тези два резистора и "купчинка" (в паралел) два диода. Мерил съм след тях при изваден стабилизатор и при поставен съответно 50 и 10-12V. Днес ще му направя хубави снимки, че предните са от телефон. Това което досега забравих да пиша е че имам 320V на силовия грец без да е включило релето.
Поздрави
pansim - майстор
Досега съм виждал два случая на захранване - с отделно мрежово /импулсно или с мрежов траф/ и другия вид е от силовия траф.
Обикновено през резистор от мрежата се захранва първоначално само ШИМ регулатора, и като влезе в режим захранването се поема от силовия траф през съответния стабилизатор. Това е бюджетно и недобро решение - но явно китаеца е цепил стотинката на две...Най вероятно от там се взима и захранването за вентилатора - ремонтирал съм такива инвертори.
Щом имаш 300 волта, а нямаш захранване то значи не ти работи ШИМ-а. Причини МНОГО.
Това че нямаш осцилоскоп, автоматично изключва възможноста за успешен ремонт, на инвертора.
Ако искаш да продължиш трябва да намериш осцилоскоп!!!

ПП Може би е добре, да кажеш какъв е точно инвертора, за да не се лъжат и други да купуват подобни нискокачествени произведения на китайската промишленост. Освен това по закон в България, не може да има по-малко от две години гаранция за промишлени стоки. Не е ли вариант да си търсиш правата???
Кой е търговеца?

Ако се наложи, пращай ми го със СПИДИ. Няма да ти "отрежа главата" с ремонта. Ще си платиш само елементите, по цени на ФАРНЕЛ.
Subsa - специалист
pansim, изгаряш от желание да видиш гения на китайския спестител, а ?
Трябва да се проследи, защо релето не включва.
Закъси го с една 100W крушка и виж какво става.
Измери ли "силовите" елементи. Ако целта е била ниска цена може да са ментета или без запас по ток или мощност.
Казваш, че спря да работи след като си го оставил на празен ход след като си заварял успешно, нали?
Може да е електролитен кондензатор - ментерляк :)

Тема "Помощ при ремонт на китайски инверторен електрожен ММА-200" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: