• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
neron777 - напреднал
Направих на бързо проследяване и проверка на конкретния кабел оказва се че е здрав и няма прекъсвания както и нарушения по целостамо от пресостата НН до контролера . Виждам една разлика при мен на клапана НН има не три а четри проводника които са куплирани две по две

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (74.45 KиБ) Видяна 1319 пъти

Прикачен файл

56.jpg
кабелът към куплунг С5
56.jpg (28.96 KиБ) Видяна 1319 пъти
neron777 - напреднал
и още едно питане ако по невнимание и разсеяност съм разменил двата кабела на клапана НН вместо както е в момента на снимката са наобратно възможно ли е да идва и грешката от там ....какво мислиш ако ги разместя дали ще бъде пагубно за някоя част или контролера на машината
Съмненията ми идват от там че при смяната на пресостатния модул понеже мъркучетата бяха залепнали понеже не са сваляни никога преди това при издръпването точно на клапана за НН се откачиха и двете букси и ги сложих както съм запомнил но е възможно и да съм ги обърнал и от това да оказва въздействие но знам ли това е само предположение ......

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (65.89 KиБ) Видяна 1319 пъти
kozl - майстор
Първо аз на твоите снимки виждам 3 проводника: кафяв, син и виолетов. Кой е четвъртия?
Цветовете отговарят като при АЕГ-то и свързването към пресостата също.
Кафевия проводник е сам и трябва да отива през сгъвката под вратата в бутона on/off. Виолетовия в нагревателя. Кафевия и виолетовия са силови проводници и за това са с по-голямо сечение (по-дебели) от синия. Синия, тънкия е с информационно предназначение и трябва да е заедно с проводника към нагревателя.
Ако разместиш кабелните обувки и събереш кафевия и виолетовия заедно, а синия сам в другата клема, то ще игнорираш защитата на нагревателя да работи с недостатъчно вода.
Така че направи проверка къде отива кафевия и къде виолетовия проводник и ако са по описанието - правилно е свързан пресостата.
Въпрос:
След избор на програма за миене, тя стартира след затваряне на вратата на миялната, като започва с изпразване, после изпомване през дренажната помпа за около 20-30 сек. После почва пълненето. При мен доста отчетливо се чува пълненето, и промивната помпа тръгва след като пресостат НН затвори контакти. Т.е. нивото за него е достигнато. За това аз смятам, че промивната помпа тръгва след като пресостат НН е затворил контакта и на пин С5 се е появило напрежението на проводник от бутона.

Та кога тръгва промивната помпа при теб и колко след колко време след това спира пълненето?
Има някакъв таймер за спиране на клапана за пълнене след като пресостата НН е затворил контакта. При мен се получава не всеки път, но става тъй, че след като заработи промивната помпа изобщо не работи на пресекулки пълненето продължава за известно време, след което спира и след време пр.помпа се ускорява. Отначало помпата работи с по-ниски обороти, после ускорява. Случва се обаче промивната помпа да работи на пресекулки, също както като се отвори вратата по време на програмата и пак се затвори. Този режим според мен е точно за определяне на нивото. След като вратата е отваряна контролера прави проверка на нивото. А нивото трябва да е такова, че при работеща помпа контактите на пресостат НН да са затворени и съответно на другия пресостат за ВН отворени.
И тука разликата му твоя и моя миялна, е че при теб в регулацията на нивото участва и пресостат ВН, а при мен не.
Да таймер има за пълнене и той действа след сигнал затворени контакти на пресостат НН.
Поиграх си с хронометъра да засеча циклите след старт програма.
Начало програма затваряне врата - 0 сек.
Изпомпване през дрен.помпа до 30 сек.
Пълнене от 30 до 65 сек
Старт на пр.помпа на ниски обороти на 53 сек.
Помпата стартира, но пълненето продължава до 65 сек. и спира.
Пр.помпа не спиря, дренажната не се включи.
Промивната помпа ускори оборотите на 75 сек, при което предполагам се е включил и нагревателя. Не се получиха пресекулки в работата на пр.помпа този път.
Та таймера показва към 10 сек продължение в пълненето след като пр.помпа се е завъртяла.
Ако този таймер се е проточил, то нивото ще се качи по-високо и ще влезе в ретулацията на пресостат ВН.
За това дадох примера с отчетите при мен. То нивото освен от таймера зависи и от дебита. А дебита зависи от налягането и от пропусните способности на миялната, които напълно възможно е да не са еднакви при теб и мен и за това не е смислено да се позоваваме на тях.
Таймера за стоп пълнене може и да е самообучаващ се :? Т.е. контролера да го променя в зависимост от това как е минал процеса по проверка на нивото предния път. Но това са само предположения. За да се уверя ще трябва да променям принудително дебита на пълнене, примерно чрез кранчето от водопровода и да засичам пак времената.
Тука пак предполагам, че след като спре пълненето, 10 сек. пр.помпа е на ниски обороти и ако пресостат НН през това време отвори контакти ще има отново пълнене по таймер и пак работа на пр.помпа на ниски обороти, пак проверка на контактите. Ако отворят - повторение на предния цикъл, ако не отворят след 10 сек пр.помпа ускорява. И тогава ако контактите на пресостат НН отворят, пак цикъл с допълване и те така се получават пресекулките, с които всъщност контролера проверява и контролира нивото.
kozl - майстор
вт яну 26, 2021 3:16 pmkozl написа:
След подмяна на платката в миялната и изкарах едно тестово миене без зацикляне. Дали се оправи :?
До нощеска. В 22:00 старт и към 2:00 съпружката я спряля, че се събудила. На най-малката програма от 36 минути , зациклила на 24 минута и така неколко часа. Нема показания за грешки.
Има само некво гадно съвпадение, че вчера отворих форума за ремонт на битова техника и праснах един пост за неква съдомиялна Електролукс с проблем в нагряването.
Та тва AEG не знаех, че има такива възможности в нета да ме следи и после да изпада във сръдни #-o
kozl - майстор
Малко развитие по проблема. Вчера 09.03.2021 няколко проби и помпата започна да цикли още с напълване на водата. Като закикли и отворя вратата след около минута включва грешка 30, но като затворя вратата и пак почва да цикли помпата, а грешката изчезва и се появява около минута след отваряне на вратата.
Докато се чудех какво следва да правя този път и реших да я пробвам с доливане при по-високо ниво. Така установих, че 5 мм под прага на вратат се включва дренажхата помпа и след това нивото е 5 мм под прагчето до цедката с филтъра. Според мен нормално си регулира нивото.
Обаче въпроса ми е какво трябва да се очаква ако нивото спадне по време на изпълнение на програмата - ще се включи ли клапана за допълване с чиста вода?
Защото направих и този експеримент, клапана за допълване не се включи и помпата тръгна без пресекулки :shock: Ко стана, че не разбрах :rolleyes:
След това 2 проби изкара безупречно най-късата програма, а после изми и посудата. Та проработи, но не се знае до кога. А и не мога да открия причината за това зацикляне. А ту я има, ту я нема. #-o
Та сега си мисля, че не съм проверявал кондензатора към ел.двигателя на помпата. Ако му е намалял капацитета дали това може да е причина за зацикляне на помпата? Намялял въртящ момент, тахогенератора подава по-ниско напрежение, софтуера рестартира помпата и започва цикъла. Да ама софтуера дали "мисли" така? Единствено в подкрепа на тази ми мисъл, е че помпата се отпуши след като тръгна без пресекулки при прекалено ниско ниво в зумпфа.
kozl - майстор
Пак зацикли и вчере намерих време та:
Кондензатора на ел.двигателя на промивната помпа показа 2,8 мкФ, а надписът му е 3. Така че изключих го от проблема.
Напрaвих си пробници с карфици да бъркам в буксите към платката. Как не съм сторил това предишните пъти #-o Плюс едно приспособление да държи платката, така че да ми е удобно да проверявам.
И така помпата цикли. На някой от циклте се включва и нагревателя но за кратък интервал. От тахогенератора постъпва напрежение, но поради краткотрайността на цикъла на помпата не мога да го фиксирам.
И ме удари неква идея да откача тахогенератора от платката и помпата "пропя", пърдон проработи без циклене. Закачам тахогенератора докато помпата пее, помпата зацикли веднага. И така оставих миялната да работи без тахогенератор. Изкара си безупречно програмата по отношение време, процедури и работа на помпата с изключение на нагряването. Нагревателя не се включи изобщо, което го очаквах, но не очаквах извода, че
Тахогенератора не влияе на работата на промивната помпа, а само служи за включване на натревателя.
М-у другото докато работеше нормално промивната помпа напрежението на тахогенератора в откачената букса беше АС 12,5V.
И понеже при предните ми намеси в захранването на платката имаше значителни интервали на нормална работа, направих още един експеримент с цел да елиминирам товара на релето, като махнах диода към вторичната намотка за добавка на напрежението за релето. И това беше провал, защото импулсното захранване изобщо не заработи и дори напреженито 5V не се появи.
Та за това запоих отново диода и реших да прекъсна писта към релето за нагревателя. И така без товара на бобината на релето миялната работи без да цикли помпата, при включен тахогенератор към платката.
Предположих, че при включване на релето захранването кляка под неговия товар и нарочих ИС за импулсното захранване.
След подмяна на ИС не остана време за пълен тест, но помпата "запя" и нагревателя грееше. Та днес довечера ще я тествам с посуда.
И дано в тва да е бил проблема, че се изтъркаха куплунзите на платката :roll:

Остана ми неква въпросителна относно това, че след като миялната "изпра" със студена вода, нямаше инфо за грешка :?
Също и при откачения тахогенератор пак нямаше грешки :?
Последна промяна от kozl на съб мар 20, 2021 12:55 pm, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
Съпругата ти не те ли ревнува вече от този уред.
kozl - майстор
Ми не съм сигурен щот си мисла, че неудобството засенчва ревността :?


Прикачен файл:
На место миялна_1.jpg
На место миялна_1.jpg (35.03 KиБ) Видяна 1175 пъти
krasi92 - майстор
Ха ха ти си миална докат не и купиш нова.Гадно наказание.Ако има как смени и реленцето на нагревателя
kozl - майстор
Сменено е, но съм забравил да пиша. Оригинала беше 12V-10А, смених го с 12v-20 А. Съпротивлението на намотките абсолютно еднакво.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Съдомиялна AEG favorit 65411 vi грешка 30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: