• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
ESPACE - майстор
Защитата е от наводнение при спукване на входящия маркуч, а не от сипване в съдомиялната на хлорни и всякакви други препарати водещи до свръхпенливост.
Това все едно да сипеш на дизел бензин и после да викаш, че е голям боклук този двигател. Стана шумен и малко се поразцепи.
kozl - майстор
Като се разпени водата в зумпфа и пяната ще прокапе през вратата. По този начин ще заобиколи тавата с поплавъка с защита от преливане. Т.е. защита от разпенване не е предвидена. Все пак производителите са предвидили да се ползват препарати по предназначение и в инструкцията за експлоатация това е записано.
Само че половин кофа за средностатистическа кофа от 8 литра е 4 литра, а почити толкоз е обема на цялата вода при нормално ниво в съдомиялната. И тука нещо ми се не връзва с изтеклото количество от няколко литра :?: При многобройните ми занимания с AEG-то установих, че ако водата намалее по време на миенето не се включва допълване. Т.е. след цикъла за уравняване на нивото, миялната не допълва вода. Интересното е че тази при мен работеше с понижено ниво при отворени контакти на пресостата ниско ниво без да извежда грешка за това :? Съответно водата не се нагрява, но програмата си тече до завършек без със студена вода. Също и при нормално ниво и друга причина да не се включва нагревателя за водата на AEG -то не извеждаше грешка.
Което означава, че миялната ще мие със студена вода без да предупреди за това и съдовете няма да са добре измити.
Та това обяснение:
octopus написа:
Изтече, защото на моето боклучиво AEG му сипвам и доместос, понеже не мие добре и отделно си дава грешка i20 .. та доместоса му помага, ама тоя път сипнах повечко и се разпеняви и от там почна да шурти.. съвсем спокойно си изтекоха няколко литра вода безбда сработи никаква защита.. спрях водата от при водомера. На вх.маркуч уж има едно удебеление, мислрх че е клапа.. но е явно някакъв фейк, само да лъжат клиентите
е толково повърхностно, че не стаа за гадаене на причината за грешката i20. Но пък авторът "блестящо се е справил с грешката" като даже е разширил функциите на машината да мие и пода :-D
И разбира се по законите на диалектиката с увеличаване на количеството на миене е намаляло и качеството и за това съдовете не са достатъчно чисти. :lachtot:
А при наше АЕГ в края на маркуча в уширението се намира клапана за пълнене със студена вода. Клапана се управлява от платката през симистор, като веригата минава през нормално затворените контакти на ключа при поплавъка в тавата на дъното на машината. Да ама като изтеклата вода е минала през вратата, то тавата на дъното си остава празна и няма как да сработи защитата от преливане.

А м-у другото ако си купувам нова съдомиялна, вероятно няма да е АЕГ, но не защото не понасям марката, а защото "гроздето е кисело оти ми е на височко" :wink:
Да, трябва до лепенката на Finish-a (който също е боклук) да сложат една на доместос ;)
мойта след известна пауза почна да дава проблеми пак, сега жената звъня да пита как да я ресетне, че и пищял зумера и грешка i30 .. btw това със зумера най го обичам, пускам шибаното AEG да мие чинии към 10-11 вечерта, естествено на най-дългата програма от 3 часа, барем измие поне половината съдове и някъде към 1 през нощта почва да свири зумера .. въртя се половин час, накрая ставам, ресетвам , пускам наново да мие и лягам.. Таман задрема и пак зумера , айде пак ресет и пускане :mrgreen:
Ама тъгнал съм на море след бачкане, ще я заеба с помията вътре и след една седмица кат се прибера ще я пусна с целия микрокосмос който е станал.
Най-доброто от всичко е, че тази миялна тури кръст на марката аег, сигурно като при хладилниците някой като беко е купил правото да си слага емблеми на бош, аег и хотпоинт и яко наводнява пазара с джънк.
Някой ден май трябва да седна да програмирам един пик, всичко на макс - помпи, нагреватели, водата също не знам какво толкова я пестят, това което съм виждал да остава по съдовете е някаква сивкава течност, поне още 2-3 изплаквания ще добавя и те така газ до дупка на тоя боклук :-D :-D
чет дек 30, 2021 9:34 pmkrasi92 написа:
Тия са много прости да не предвидят доместос
ср ное 03, 2021 11:02 pmIvan62 написа:
ср сеп 29, 2021 4:13 pmkrasi92 написа:
горката съдомиална няма да я оставиш да умре спокоино :rock: :rock: :rock:
Проблема е в тахогенератора. на циркулационната помпа .При студен мотор показва нормално съпротивление 220 ом.
Когато мотора загрее прекъсва и машината влиза в авариен режим.Това е типова повреда характерна за машините на AEG.
нещо не разбирам .. какъв е този тахогенератор и защо се мери съпротивление, не се ли ползва енкодер и процесора да брои импулси за оборотите??
zz_stefanov - майстор
Е то и на тахогенератора му броят импулси след като ги формират, но пък когато го завъртиш излиза напрежение по което съди че функционира.

Проблемът на сегашната техника според мен е, че са зарязали тестовете. Тези повтарящи се проблеми е трябвало да бъдат изчистени с тестове, а не само с компютърни симулации.

За пример: вече втори безчетков мотор ми минава през ръцете на който куплунгчето за връзката с управлението се откача само и управлението му прекъсва. Куплунгчето е като тези по масовата битова електроника и видимо не издържа на вибрациите които са нормални при работа на тази 'маркова' машинка.
MamaMy - майстор
пет юни 17, 2022 12:07 pmoctopus написа:
нещо не разбирам .. какъв е този тахогенератор и защо се мери съпротивление, не се ли ползва енкодер и процесора да брои импулси за оборотите??
Тук тахото е магнит въртящ се в намотка. Получава се динамо като на велосипед.
kozl - майстор
Миялната пак се повреди.
Тоя път изключва АП 50А крива В - главен в ап.табло. Преди него е АП 32А крива С и този с С кривата не изключва.
Това, че някой път работи, друг път не и закъснението на изключване след започване на програмата ме усъмни, че нещо става с нагревателя.
Една бърза проверка обаче от клемите на платката показа 26 ома за нагревателя, което е пък нормално :? .
Въпреки това я преборих на пода:

Прикачен файл:
АЕГ полегнала на пода_1.jpg

И такава случка открих:

Прикачен файл:
AEG heater_1.jpg
AEG heater_1.jpg (84.95 KиБ) Видяна 861 пъти
Прикачен файл:
AEG heater_3.JPG
AEG heater_3.JPG (50.52 KиБ) Видяна 861 пъти

Буксата се опроводила и явно не съвсем оти късото е било "по-дълго късо", предполагам и за това не е падал АП 32А.

И за сега ще има преправка на букса в сила на форума като първоначално изчистих около пиновете всичко нагоряло:

Прикачен файл:
AEG heater_2.jpg
AEG heater_2.jpg (90.66 KиБ) Видяна 861 пъти

после кербовка на клеми.
kozl - майстор
Да ама пак същата греда като предния път :wallbash:
вт сеп 07, 2021 10:37 amkozl написа:
1. Загуби се регулирането на нивото и миялната работи с малко вода. Какво точно стана - почва да пълни и в момента в който пресостат НН включи контакта, пълненето спира и повече не ще, а се включва цирк.помпа, нивото спада и пресостата изключва контакта, но реакция няма. Върти си цирк.помпа в началото около минута с по-малки обороти и под 160V измерено напрежение. Като изтече минутата ускорява като напрежението на помпата е почити мрежовото.

2. Изчезна подгрева, ама напълно. Пробвах с долята вода, за да се гарантира затвореното положение на контактите на пресостат НН, защото веригата на подгрева минава и тя през този контакт, но уви, изобщо няма команда от процесора към транзистора за релето на нагревателя.
За да се смени нагревателя разкачих и циркулационната помпа. След сглобката направих тест през куплунга по схемата:

Прикачен файл:
У-ние АЕГ проверка_r.jpg

И така с ниското ниво си изкарва интервала на програмата без да грее и на практика без да облива огторе защото вода до горната перка не се качва.
ср сеп 29, 2021 12:36 pmkozl написа:
Преди да замине към скрапа попътьом я оставих в сервиз - последен шанс.

След няколко дни ми звънят - "Ела да си вземеш съдомиялната нищо и няма работи перфектно, от 6 часа я тестваме.
:shock: :shock: :shock:
Дотътрах я в къщи и начално я пробвах в банята, че не мога да повервам. Та аз преди да я закарм в сервиза я тествах и ни водата си напълни до нормално ниво, нито грееше, дори с долята вода.

Както и да е изкара 2 пъти от най кратката програма и сега ще я монтирам в мястото и.

И все пак за мен си остава загадка по случката.

Дали друсането по превоза, що ли :?
Миналия път така се поправи.

Та дали няма някакъв лесен начин за чистене на грешки или рестарт :?
krasi92 - майстор
Евала ти за упоритоста.
atom3 - специалист
Автора на темата все още ли ремонтира същата съдомиялна заради която е пуснал темата преди 8 години?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Съдомиялна AEG favorit 65411 vi грешка 30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: