• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
neron777 - напреднал
аналогично и на клапана за високо ниво

Прикачен файл

34.jpg
показанията преди да се доле вода
34.jpg (12.5 KиБ) Видяна 1122 пъти

Прикачен файл

35.jpg
след доливане на около 4литра и малко приблизително
35.jpg (13.33 KиБ) Видяна 1122 пъти
neron777 - напреднал
След извършените проби почвам да се замислям че е възможно и другия с модул който поставих с клапаните който ми бяха дадени за напълно работещи че клапана за високо ниво също не работи коректно следователно ще се опитам да намеря само него и закупя чисто нов за да е гарантирано на 100% че работи коректно .....не намирам никъква друга причина за този проблем .Незная какво количество вода трябва да има в машината но по това което си посочил за прлиблизително ниво при мен е много повече в пъти тоест ако расъждаваме от установените неща най вероятно и този клапана за високо не работи коректно .....
kozl - майстор
Не брзай с купуване на нови. Може да пробваш цялата планка с двата пресостата да монтираш по-ниско, примерно с 1 - 2 см вадолу. Тогава пресостатите ще включват при по-ниско ниво в зумпфа. Би трябвало нивото да спадне.
То планката има фиксирано положение към металния корпус, но не помня дали е възможно да се закрепи по ниско.
neron777 - напреднал
добър вечер хитра е идеята да я сваля по надолу и да пробвам ще се опитам тя е фиксирана с един винт и две пласмасови зъбчета към една метална странична планка но мисля че мога да опитам да я приспособя и ще видиме какво ще покаже ......
Направих и втората проба с повече от половината намален кран на входящата вода но за мое съжаление както предположи и се оказа напълно прав няма време реле за пълненето всичко се управлява от пресостатите на същото ниво я запълни и пак започна да я изтласква под вратичката при импулсното завъртане на водата
kozl - майстор
Аз па премерих обема в моята миялна. Нивото на снимката, което съм посочил отговаря на към 3 литра налята вода, на 4-тия литър нивото се качи над прагчето. Това са към 5 мм премерени на око. Т.е. не сваляй пресостатите с повече от 10 мм.
И сега ми идва нещо на акъла:
Миялната нивелирана ли е? Щото при мен е нивелирана, вградена миялна и имам подложки на вратата към ПДЧ панела, за да се изравни повърхността с другите врати. А гледах как мебелисти с краката на миялната си изравниха вратата и изобщо не ползваха нивелир.
И другото рредположение е при местене нещо да се покривил корпуса и от това пресостатите да са се вдигнали с към 5 мм.
Това ми влезе в мислите.
Освен това сега си огледах уплътненията към вратата. Долното уплътнение има 2 отвора, вероятно за изтичане на водата преминала зад него. Зад него има още един праг към 10 мм висок и вероятно това уплътнение само спира пръските. Т.е. то не осигурява пълна херметичност, а се разчита на прага под вратата и да не прелива нивото над него. Обаче вертикалните уплътнения трябва да осигуряват водоплътност иначе пропуските ще се стечат по стените на вратата и от там покрай пантите на пода.
Ако сложиш хартия под миялната дали няма да те насочи дали прокапва от прага или в двата края при пантите.

И още нещо ми изрови мозъка. Беше лето към 1980-то кога тате в къщи се прибра с пералня Candy. Пералнята не тръгна от раз, въпреки нашата мераклийска дейност по инсталацията. Оказа се повреден програматор, който гаранционния сервиз замени с нов и пералнята работи и до сега, разбира се след мои намеси и пригаждане на части. А как съм лепил маншоните с лепенки за вътрешни гуми #-o
Та първото пране си беше наводнение с тази пералня. Тогава ни се изясни, че требе да ползваме прахове за миялни машини, защото тоя прах де беше за първото пране направи такава пяна, че тя излезе от пералнята и тръгна по коридора. Наводнение с пяна :roll:
Е предполагам, че използваш стандартни мехчета или таблетки, защото пяната ще е способна да прескочи водните прегради и да ти направи локвичка под вратата.
neron777 - напреднал
Привет колега днес бях на работа та не съм имал време да пробвам нищо по машината но съм решил да започна с максималното ниво което казваш и да
видя как ще работи ако е много водата ще опитам отново но с по малко ниво на пресостатите.....
Относно нивалирането не е имало за няколко години никъкви проблеми при началния монтаж беше нивелирана сега когато правих експериментите я нивелирах с подложки на мястото където са крачетата на капаците а относно пресостатния модул е стабилно закрепен към вътрешната конструкция на цялата машина и мисля че трябва много усилие за да се изкриви а внимателно съм действал с нея поради тази причина защото после и монтажа на капаците няма да може да се докарат точно на местата за винтовете и ще изглежда покривена и тн
така свалил съм предния капак и се вижда точно в този 10мм праг как водата в един момент почва да се навдига точно от отворите който са в уплътнението и когато почва да подава водата на импулси и перките да въртят от завихрянето явно на самите перки симулира морския прилив .....изтичането е само от там наблюдавах го внимателно в продължение на няколко дни защото одолу машината има пласмасов капак на дъното и поплавак за спиране от клапана на чистата вода.....по принцип ползвам таблетки но проверките ги правя без добавяне на никъкви препарати даже видях че и солта се е изчерпала .......
имам едно друго предположение дали е възможно да има някъв проблем и с помпата която захранва перките и в един определен момент да подава с много високо налягане водата и от там да се получава цялата суматоха с вълнението :? това е само предположение но може въобще да няма връзка с цялата работа :)
kozl - майстор
Мисля за това, че писа, че се включва дренажната помпа след пълнене. Поне аз не съм установил такова действие. Когато пълни чиста вода и датчика за ниско ниво включи контакт тръгва помпата за миене. След това понеже доста проби правих и се получават пресекулки на работата на помпата за миене придружени с доливане на вода през клапана. Обаче случва се след като завърти помпата повече да не прекъсва и да не се долива вода, т.е. нивото се е получило от раз.
След отваряне на врата по време на работа се задейства ф-ята по проверка на нивото. За това промивната помпа прави няколко цикъла работа/престой.
Поне моето схващане е, че нивото се регулира само от пресостата за ниско ниво, а другия е за осигуровка.
В този ред на мисли мога да допусна, че е възможно да има проблем в контролера и той да не спира клапана за свежа вода при подаден контакт от пресостат НН, зумпфа продължава да се пълни докато се намеси датчика за високо ниво (ВН) и той започне да регулира нивото.
neron777 - напреднал
привет приятелю направо съм вече в размисел ....наново нивелирах и свалях на различно ниво пресостатите и всичко си е по старому много вода прилив на морето и пак отначало ..... :shock: Н апълно съм и аз на същото мнение че клапана за високо си е само когато стигне критично ниво да включи помпата за да не стане по сериозен проблем..... това е спира водата точно когато стигне критично ниво на клапана за високо проверих го и поне така си показа при мен ....
да попитам само контролера имаш впредвид платката тоест компютъра който управлява всички процеси и цикъли в машината ако съм те разбрал правилно или се бъркам нещо .......Благодаря ти за това че ми помагаш с знания и съвети както и за оделеното време :partyman:
kozl - майстор
На първа страница има 3 снимки, една на платката, която наричам контролер и две са за ел.схема на съдомиялната.
Това, че свалянето на пресостатите на по-долно ниво не е довело до понижаване на нивото в зумпфа е необяснимо. Дори и пресостат ВН да регулира нивото но с понижаването му трябва да регулира понижено ниво.
Тука намерих инфо за Eлектролукс, в което потвърждават, че пресостата НН регулира нивото, а този за ВН е за осигуровка.
Проверката ти с наливане на вода и измерване контактите на пресостатите, показва, че те са изправни.
Пресостат НН прекъсва или разрешава работата на нагревателя. По схема към пресостата има 3 проводника. 2 са заедно в една клема. Един е самостоятелен в клемата. Самостоятелния (по схема кафяв) отива в бутона on/off и щом нагревателя грее следва, че е изправен. От двойката в една клема единия проводник (по схема сив) отива в нагревателя, другия (по схема син) отива към платката в конектор С5.
Последният, синият проводник преминава в сгъвката на вратата към платката и там може да е прекъснат. Провери го за верига, но го откачи от клемата и от платката. Имам съмнение, че е прекъснат и платката, която аз наричам контролер не получава сигнал от пресостат НН, при което той не регулира нивото и нивото се регулира от другия пресостат.
Само да предупредя при мен имаше известни несъвпадения на цвета на проводниците, та не разчитай на цвета. Проследи от двойката кой е към нагревателя, той не минава през сгъвката на вратата и проверявай друтия. И дано тва е проблема, че ако е в платката немам идея, немам и схема.

Да намерих и снимка на пресостатите, на която е видно, че сивият проводник е виолетов.

Прикачен файл:
Пресостати AEG.jpg
Пресостати AEG.jpg (36.2 KиБ) Видяна 1018 пъти

А ето и снимка на куплунзите към платката:

Прикачен файл:
Куплунзи платка.JPG
neron777 - напреднал
мерси за подробния и изчерпателен отговор и за новата идея за проверка на системата ще се захвана да видим и там какво ще излезе .....дано имам късмет с кабела че иначе ще трябва нов контролер ....Ще пиша когато имам някъкви данни и подробности след проверката на съответния възел ... :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Съдомиялна AEG favorit 65411 vi грешка 30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: