• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Закупена 1 май 2008. 2011 сдаде процесора ей на тая платка. И почна мъката с ремонтите, вече не помня дали съм се жалвал в този форум, но в други ДА. И имаше успех, но след като обиколих сервизите и то с безуспешна мъка. Та платки не ремонтират, а и доста пари поискаха за ремонт. Свързах се със специалист по Електролукс техника, по точно той ме потърси. Та именно той подмени процесора и паметта, програмиране, стартиране, превоз, инсталиране и равносметката до момента.
Разваля се по коледа и през 3 години :shock: Дали не и е дошло времето за скрап :?
Някакви идеи какво да проверя с моите възможности :?
Малко снимки
Изображение
Изображение
Изображение

Проверих нагреателя 25 ома м-у двата края и не показа съпротивление м-у нагревател и корпус.
Проверих и двата пресостата за ниво. И двата с нормално отворени контакти. Изображение
Проверих и датчика за преливане.
Прикачен файл:
Overflow senzor_AEG vaforit 65411.png
Явно идеята му е като се понапълни ваничката на дъното (то аз доста се чудех защо е тази кора на дъното ), та като се понапълни стиропорения поплавък да прекъсне веригата на превключвателя. При замер на превключвателя мултицета показа съпротивление, та го позачистих с контактен спрей. Направих проба с мост на клемите за сензора против преливане и машината тръгна за пробата. Поставих почистения сензор и пак грешка 30. Сложих моста и пак грешка 30.
Пробвах и с откачен нагревател и все същото:
- първо тръгва изхвърлящата помпа
- след няколко секунди изписва грешка 30 съпроводено с накъсан звуков сигнал
- клапана за входяща вода не се включва
kozl - майстор
Миялната вече работи, след престой малко над 24 часа в сервиз.
Относно повредата - загадка :?
Обаче времето на програмите набъбна. Примерно програмата, която най-много ползвахме от 30 мин стана 36 минути.
Това е датчик за температура и вероятно още нещо.
Заинтересуваха ме двата сезора (кубчета) на платката насочени един срещу друг. Температурния сензор явно е под бялата паста.
Прикачен файл:
T sensor_1.jpg
Прикачен файл:
T sensor_2.jpg
T sensor_2.jpg (101.21 KиБ) Видяна 11463 пъти
Прикачен файл:
T sensor_3.jpg
Прикачен файл:
T sensor_4.jpg
kozl - майстор
Привет.
Миялната пак се сецна и пак грешка 30.
Да ама като рекох да я вадя и туп изпадна една пластмаса, която ме заведе в проблемния възел.
Нагорели, вдървени жици и прекъсване на проводниците в учасътка на сгъване при оста на вратата. Е предния път не се сетих там да погледна, но пък сега разбрах какво са творили майсторите в предишния ремонт. Ами локално запоили прекъсванията, вероятно без да разглобяват тенекиите и за туй са счупили пластмасовата шина в прехода на кабелите. И пак доста изкара след този закърпващ ремонт. Изрязах всички одървени кабели и ги снадих със спойка нов/стар кабел и изолация термосвиваем шлаух.
Чудно ми е колко са се нагрявали проводниците, че чак стопили термоизолацията на корпуса :?
Прикачен файл:
AEG favorit_2016-05-08.jpg
И все пак предния ремонт не мога да приема за качествен :wallbash:
al4o - специалист
Е за тази грешка 30,нищо ли не може да се намери? Поне да знаеш къде да търсиш :?
ESPACE - майстор
Грешка 30 е, че е сработила защитата от наводняване
kozl - майстор
Явно и ред други неща, защото в случая беше сухо. След подмяната на нагорелите кабели, миялната работи.
Кабелите общо са около 30. Подмених парчета от силовите.
Pavkata_svt - специалист
Много полезна тема,благодаря на автора.На Електролукс защитата от наводнение е подобна.Поправено благодарение на тази тема.
kozl - майстор
Мерси.
Сега видях, че в първия пост връзката към другия форум не става. За това добавям снимки от платката с процесора.
Прикачен файл:
Platka.jpg
Схема
Прикачен файл:
Shema AEG fav.jpg
Легенда
Прикачен файл:
Legenda AEG fav.jpg
kozl - майстор
Изображение
Виновника за първата повреда бе тази полиетиленова препазна пола, която на снимката съм запретнал нагоре. Тя не бе поставена правилно. Ролята и е да защитава куплунга под връзката на двата шлауха - сивия и синия. От която връзка всъщност е прокапало и право върху куплунга и късо м-у намотката на тахогенератора и захранването на мотора.
kozl - майстор
Отново неволи с миялната.
Помпата работи на пресекулки, като звука го докарва като от морски вълни.
И така минути, минути, минути... с мечти за морето и не съм засичал колко, защото Ах морето! :prayer: ...
Но по некое време миялната влиза в цикъл и изкарва програмата.
Така 2 пъти, като първия път блокира управлението и дисплея, а втория път - грешка 30.
За сега това.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Съдомиялна AEG favorit 65411 vi грешка 30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: