• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Сега след като я почистих - измих филтъра, на който имаше тук там закачени боклуци и поради съмнения клапаните в горната тръба:


Прикачен файл:
AEG клапани горна тава.jpg
Прикачен файл:
AEG горна тава-перка.jpg
Прикачен файл:
AEG тръба горна тава.jpg

Я пуснах пак да работи на прграма 36 минути.
Отначало тръгна добре. На деветата минута (27 оставащи) започна "вълнението", на 25-тата вълнението изчезна и пак помпата работи постоянно :?
На 16 мин (оставащи) изхвърли водата и започна да налива отново. Помпата заработи равномерно.
Изкара си програмата без да показва грешка :?

Да ама ново 20 :shock: Държачите на колелата на долната щайга се разпадат - требе нови. :roll:

Вече има от тук нови колела на долната кошница.
А тука са мале по-евтини.
kozl - майстор
Въпроса за прекъсването на помпата остава актуален.
Не мога да хвана закономерност, но започва да цикли (Помпата работи на пресекулки) кога си иска и времето на програмата докато цикли не тече. По некое време се оправя и изкарва програмата.
Какво спира помпата :?
kozl - майстор
След като пак зацикли и после грешка '30, днес я извадих свалих капаците и проба на най-късата програма. В началото изписа грешката, но после изхвърли водата и тръгна да пълни. След това се включи и помпата и пак почна да цикли, но към 5-6 пъти и заработи постоянно. Так към 13 мин. изхвърли водата, напълни, помпата изцикли 3 пъти и после си изкара програмата до края.
При втората проба изобщо не зацикли помпата. Вътре под казана сухо, нема нийде капчица вода. Тахогенератора изглежда изправен при работа измервам 3 напрежения (~5V; ~8V; ~12V). Напреженията явно са в зависимост от скоростта на помпата. Водата заграва всичко е точ.
Са кво да ровя :?
Ще направа още 2 проби с отваряне - затваряне на вратата, та ако има некоя джица попрекъсната да ми праии магарии дано си прояви характера :roll:
kozl - майстор
Съдомиялната работи допреди седмица без да зацикля и сега пак същото.
Някакви идеи какво може да спира помпата и да се получава цикъла тръгне, спре до безкрай :?
ESPACE - майстор
Кой елемент я управлява силово от платката? Изкарай една лампа вързана паралелно на помпата за да видиш когато почне да "цикли" дали е от самата помпа или от захранването.
lov - майстор
Аз залагам че помпата е пътник и тя прави всичките магарии.И ламбата на нея както казва колегата ще покаже.
kozl - майстор
Само нагревателя е през реле. Всичко друго вкл. и помпата е през симистори, командвани от процесора.
Ламби ще закачам и на помпата и на нагревателя, но не съм сигурен, че ще е днес.
Може и да е съвпадение, но предния път свалях и проверявах пресостатите с прозрачен маркуч пълен с вода и този за по-високо ниво не всеки път задействаше зумера на мултицета, та явно се влошило контактуването.
Но ако допусна, че датчика е виновен за спирането на помпата, то логиката не ми се връзва. Пресостатите са само с един контакт, който затваря при наличие на налягане. Ако този пресостат трябва да е включен, за да тръгне помпата, то когато тръгне помпата водното ниво в зумпфа спада и пресостата трябва ли да изключи или :?
А схемата която имам нещо не кореспондира с пресостата за по-високо налягане. На схемата пресостата откача захранването на клапана за пълнене, а наличния пресостат няма такъв контакт :?
kozl - майстор
Залаганията за сега се отлагат.
При теста миялната изкара безрроблемно програмата 2 пъти, а от зациклящите симптоми няма и следа.
Относно работата на помпата на тласъци - когато се отвори вратата на миялната по време на изпълнение на програма при работеща помпа, то след затваряне на вратата помпата заработва на цикли и след някакво време започва да работи постоянно.
kozl - майстор
Тестовете почнаха.
Свързах три лампи.
1. Към помпата
2. Към нагревателя
3. Към ключа на пресостата ниско ниво и към бутона, така че когато пресостата дава контакт лампата да свети.
И така 1 свети на импулси, демек като се подава напрежение на помпата тя върти. Т.е. изключвам причината да е в помпата.
И така обаче докато цикли помпата се оказва, че гасне лампа 3. Или като помпата прати вода по нагнетателните тръби то нивото пада и пресостата прекъсва контакта. Оставих я да цикли и по некое време миялната си доля вода и пресостата не прекъсваше светенето на лампата. Последваха няколко опита на стартиране с доливане на вода, при което установих, че 1/2 литър е достатъчен за да не прекъсва веригата пресостата пре включване на помпата.
Обаче с досипан 1 литър помпата пак работи на интервали.
Наново я рестартирах и я оставих да цикли. Първо допълни вода докато лампа 3 към пресостата престана да гасне, т.е. нивото е винаги над минимума. После пак зацикли и по някое време изхвърли таблетката.
Обаче нагревателя не се пуска, лампа 2 не свети. А докато циклеше 3 пъти щркна релето за таблетката :?
Е след доста кратки цикъла се случва някой продължителен при който па се случва да запали и лампа 2, демек нагревателя се включил.
Е не можах да разбера кое първо и кое второ, но няколко пъти лампата на помпата и на нагреватела угасват след кратък интервал на работа и помпата пак почва да цикли. Захранването на нагревателя ли спира помпата или спирането на помпата спира захранването на нагревателя :? Всичко става толкова бързо, че аз го възприемам като едновременно.
И така след няколко цикъла с различна продължителност на сработване на помпа+ нагревател и след това прекъсване и на двете все пак миялната заработи с постоянно работеща помпа. Нагревателят се включваше и изключваше, вероятно по у-не по Т, но помпата не е прекъсвала.
Моето заключение е, че причината е в програматора :?

Да първите 20 "миялни" минути изтекоха за повече от час, обаче на второ действие, вторите 16 "биялни"минути :shock: съвпаднаха с часовника. В началото помпата направи няколко цикъла докато допълни вода в зумфа и лампата на пресостата престана да мига, после се включи нагревателя от раз и всичко точно. Кво стаа :?
Това де и рречеше да заработи в първата част на програмата за 36 "миялни" минути във втората част не се прояви.
След края на следващия тест ще свалям платката за оглед на видими признаци.

Стана дълъг ръзказ за четене, но и аз доста време изхарчих по наблюдения.
Ползато до тук е, че рабрах как миялната дозира водата. След като се включи пресостата таймер отброява и ррекъсва пълненето. После при старт на помпата ако пресостата прекъсне веригата се включва допълване за кратък интервал и пак се пуска помпата докато нивото стане толкова, че при работеща помпа пресостата не прекъсва веригата. И тука струва ми се е нормално помпата да зацикли за няколко цикъла, ама при мен па прекали. Такова потвърждение, че е нормално в началото помпата да изпадне в цикъл, получих и от дрегия форум за ремонт на битова техника.
И така следва втори опит с програма на 36 минути. Сега е 15:30 старт.
kozl - майстор
Нов пост след последното тестване.
В 16:06 часа 36 "миялни" минути са равни на 36 по часовник.
Никакво зацикляне на помпата.
Тръгва с изпомпване на водата. После тръгна помпата без никакво прекъсване допълва на 2 пъти, докато пресостата задържа без прекъсване. След картък период, но не успях да засеча шракна релето за таблетката и напълно нормално изкара и двата етапа на програмата. Никакви наченки нещо да прекъсва помпата.
Този път установих друго. При изпомпване щом пресостата прекъсне веригата, помпата спира и след кратък интервал пак изпомва за някакво време, което не засякох.
Така моето заключение се свежда до това, че нещо смущава програматора и той зацикля.

Пристъпвам към следващо действие, но първо ще направя опис и в другия форум белким некой помогне, ако не - Неволята ме зове :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Съдомиялна AEG favorit 65411 vi грешка 30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: