• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Днес проверка по платката:


Изображение


Ма какво да и проверявам :? Кондензаторите отпоени измерени - ОК. Измерването им потвърди надписите. Даже не помислих да ги сменям, щото явно са по-убави от тези де имам. Поиграх си с транзистори, диоди и симистори - нищо подозрително.
После проверих всички проводници за прекъсване със откачане и прозвъняване с мултицет на звуков сигнал и пак нищо подозрително.
Свързах всичко и в поразглобен вид

Прикачен файл:
рем 2020-08-26.jpg

я пуснах за проба на 36 мин. И перфектно изкара програмата. Никакво зацикляне на помпата. Даже сега чак забелязах, че при избор на програма индикатора мига, а когато е сърдита миялната не мига.
Първо изпомпва, после веднага почва да пълни, след като пресостата даде на контакт пак не засекох колко но още пълнеше и се включи помпата без никакво прекъсване заработи. След като заработи, пресостата отпусна контакт, но пълненето продължаваше и то без прекъсване този път и спря малко след като при работеща помпа пресостата направи контакт. Пкмпата продължи без прекъсване и след 4-5 сек се вклщчи нагревателя и задържа докато явно заработи по инфо от температурния датчик.
Проверих захранващото напрежение 5,3V за логиката и 12,7V за релето на нагревателя.

Пак проработи миялната без да открия кво я мъчи. Мое би некой куплунг не прави убава връзка и като го размърдам и опа - ма не съм сигурен.
Но щом работи - аре обратно на место. Дбре че маркучите дълги та ги не откачах, само кабела местих, че по-къс от тех.
kozl - майстор
Не мога да хвана закономерност кога миялната ще работи безупречно и кога ще зацикли.
Ако не цикли всякакво намерение за проби и вадене на миялната у мен угасва. Така настроен за ново изследване и търсене на причината първо пробвам и после като работи се отказвам от вадене и разглобяване.
Примерно сряда зацикли и цикли часове наред дорде я спрях. Четвъртък сутрин на пробата изкара няколко цикъла и заработи безупречно. Втори път я пуснах за проба празна и пак безупречно изкара програмата без нито едно зацикляне. И отказах се от експерименти.
Почивка до понеделник вечер и изкара си програмата без зацикляне.
Та не мога да схвана някаква закономерност свързана с престой без напрежение към платката (изключен бутон на захранването).
На следващотопзацикляне ще сменям само елекролитните кондензатори, въпреки че се съмнявам в тях да е причината.
Повече ми бърка в очите транзистора на при входа на ОВ от тахогенератора.
А може би да сменя проводниците от тахогенератора до платката :?
Нямам идея как да "симулирам" тахогенератор.
Мога да следя напрежението на тахогенератора но не мога да разбера дали напрежението на тахогенератора е причина да спре помпата, защото не мога да установя кое е първото срив на напрежението на тахогенератора или спад поради спряла захранване към помпата.
Друга идея е да направя ключ, с който да шунтирам симистора към помпата. Така като се получи зацикляне да включвам ключа и примерно да следя напрежението от тахогенератора на платката и ако няма прекъсване значи проблема е в платката :?:

Докато си правех разни проверки и забелязах, че помпата се върти с различни обороти и съответно напрежението на тахогенератора е пропорционално на оборотите. Но пак не схванах закономерност в необходимостта от високи и ниски обороти. Кога са необходими високи обороти=по-голям дебит и кога по-ниски :?
А и след като помпата се комутира от симистор, то бех предположил, че има фазово управление към двигателя или ШИМ. Иначе как да се променят оборотите :?
kozl - майстор
Към средата на септември 2020 съм подменил кондензаторите и до 21.01.2021 работи безупречно и па почна да цикли :?

Та темата е с продължение....
krasi92 - майстор
Упорит си. Интересно кои ще се предаде пръв.
kozl - майстор
Част от схемата на захранването

Прикачен файл:
част схема_1.JPG

Реших да почна със замяна на С31 4,7мкф/400V. Сменян е септември 2020 г. Па смених и диод D8, че имах BY133 наличен.
Понеже пазя и оригиналния кондензатор С31, то вече имам ESR метър и показанията са:
1. Оригинала KMG - 4,88 мкф ESR - 2,6 ома
2. Този от първата смяна nichicon - 4,88 мкф ESR - 7,3 ома
3. И този който запоих сега Rubicor 4,43 мкф ESR - 4,0 ома
тва по един таков уред
Па се загледах и в С30 0,026 мкф/250V и го разпоих. Вместо 22 нанофарада изкара 2,4 нано фарада. Е тва вече е първия кондензатор де откривам, че си е редуцирал капацитета. Разстърсих в запасите излезе 1 брой 22 нанофарада на 400V стирофлексен, син на цвят и го забодох на мястото на редуциралия се.
С30 и С31 (№2 nichicon):

Прикачен файл:
C30 & C31.JPG


И С31 оригинала:

Прикачен файл:
KMG 4-7_400V.JPG
KMG 4-7_400V.JPG (53.79 KиБ) Видяна 1266 пъти


След подмяната на платката в миялната и изкарах едно тестово миене без зацикляне. Дали се оправи :?

И една снимка с нивото на водата при отворена врата по време на цикъл и изчакване да се стече водата от стените:


Прикачен файл:
Ниво зумпф.JPG


Нивото е към 5 мм под обозначения със стрелки ръб.
neron777 - напреднал
Добър ден на всички колеги от форума искам да изразя мойте поздрави за kozl за добре разработената тема за неговата всеодайност към това да има това безгранично търпение да обясни всичко точно и ясно за конкретния проблем в неговата машина.....
Реших и аз да се включа и ако можем да решим заедно един подобен проблем и в моята съдомиялна .Нека започна от там марката е Електролукс модела е ESF45030 ...... забелязъх че има изтичане в предната част под машината вода реших да сваля предния капак и да видя какво се случва но в процеса на разглабяне беше удобно да сваля и един от страничните капаци след включването и видях че не тече от гумените съединения и маркучи и се насочих към вратата тогава забелязах че излиза от долния край на вратата .....след като почетох из различни саитове и форуми първо реших че е от гумения уплътнител от долната врата закупих нов и го смених но разлика нямаше никъв ефект .Втория съвет който беше даден е проверка на ниворегулатора проверих за запушвания на тръбичките към него той е както при колегата с два броя пресостати за нивото горно и долно ниво имах възможност да намеря същия и да опитам с него въпреки че и мойте бяха здрави след проверка за запушване и здрави контактни пластини....след тестването положението остана същото .Помпата си работи коректно изхвърла си водата и тн .Извърших старателно няколко пъти почистване на филтри перки за водата и маркуча за мръсната вода промяна нямаше....направими впечатление че когато отворя по време на програма да проверя докъде е напълнила вода и затворя вратата помпата се включва и изхвърля някъкво количество вода след което програмата си продължава но когато завърти водата пак включва водата и я напълва отново прекалено много и започва пак да изтича поради завихрянето от перката ........
ще съм благодарен на всички който могат да се включат с мнения и съвети за да се опитаме да преборим тази сложна ситуация в тази машина защото аз се изчерпах с всички възможности който открих и прочетох в всички форуми и сайтови......

Прикачен файл

15.jpg
нивото достига почти до ръба и когато го завихри перката почва да изхвърля в страни
15.jpg (47.41 KиБ) Видяна 1229 пъти

Прикачен файл

32.jpg
водата достига това ниво и по нагоре
32.jpg (51.96 KиБ) Видяна 1229 пъти

Прикачен файл

29.jpg
така изглежда от преднат част машината почти идентична с машината на колегата
29.jpg (41.79 KиБ) Видяна 1229 пъти
kozl - майстор
Кой термостат сменя? Те са надписани отстрани, но не помня надписите колко за долно и колко за горно ниво. Па нещо съм си затрил и записките.
neron777 написа:
направими впечатление че когато отворя по време на програма да проверя докъде е напълнила вода и затворя вратата помпата се включва и изхвърля някъкво количество вода след което програмата си продължава но когато завърти водата пак включва водата и я напълва отново прекалено много и започва пак да изтича поради завихрянето от перката
Съмненията са ми в пресостата за ниско ниво. Той определя кога да спре пълненето. Щом затвори контакта пълненето трябва да спре. После като се включи промивната помпа тя праща част от водата по тръбите, стените и тавана. Нивото в зумпфа спада и пресостата за долно ниво прекъсва веригата, при което се включва соленоида, който отваря клапана за пълнене докато пресостата даде на контакт и клапана за пълнене затваря като му се спре тока.
За да се включи дренажната помпа и да изхвърли вода то трябва да се е включил пресостата за горно ниво. Именно той при контакт пускадиректно дренажната помпа.
Т.е. твоята миялна се препълва с вода и пресостата за горно ниво ти контролира горното ниво. Възможно ли е след като се е повредил пресостата за долно ниво да си купил пресостат за горно ниво и сега миялната да е с два пресостата за горно ниво :?
Това предположение може да обясни защо нивото в миялнатат ти е там. Може да провериш пресостата за ниско ниво при изключена миялна като му следиш съпротивлението на контактите и пълниш вода през вратата до нивото, което съм означил. Трябва да даде контакт на по-ниско ниво от това което съм посочил.

Сега съжалявам, че не съм направил снимки на надписите на пресостатите с означенията за ниво и вече не помня какви бяха.

Освен това не знам дали може да се монтира завъртяно планката с термостатите. Ако са неправилно монтирани, дори изправни няма да работят правилно, защото ще им се промени отстоянието до необходимото водно ниво.

Относно таймера за пълнене, според мен няма такъв таймер, а контролера следи нивото по пресостатите. Но мога да предложа начин за проверка, а предполагам имаш кран към миялната, та да го притвориш, с което да се намали дебита на пълнене и ако има таймер, той да изключи пълненето при по ниско ниво.
neron777 - напреднал
Привет благодаря за съветиете който си ми дал за ниворегулаторите ......относно подмяната за пресостатите несъм сбъркал поне според мен защото взех целия модул с двата и за горно и долно ниво фиксирани са и няма как да се объркат почти не се е налагало да правя никъкви корекции освен да откача маркучите и буксите и да поставя другия модул с регулаторите .Надписите и на двата са напълно еднакви прегледано и сравнено .......
идеята ти за начина да ги проверя като измеря съпротивлението е много добра и ще го направя при първия удобен момент и ще видя какво ще покаже разбирасе ще го отразим веднага в форума .Ще се напрви и проверката с крана да видим дали ще даде някъв резултат .... :)

Прикачен файл

20210129_015426.jpg другите са с еднакви и идентични надписи без разминавания

Прикачен файл

20210129_014706.jpg ето го и другия

Прикачен файл

20210129_014623.jpg ето ги надписите на единия но нз горно или долно ниво

Прикачен файл

20210129_014455.jpg това е целия модул с двата пресостата който подмених
neron777 - напреднал
извърших проверката с доливането на вода ръчно и установих кой е за ниско и за високо ниво пресостат

Прикачен файл

31.jpg
установените клапани за ниско и високо ниво
31.jpg (109.49 KиБ) Видяна 1183 пъти
neron777 - напреднал
ето и показанията на мултицета при измерване на ниско ниво на водата

Прикачен файл

33.jpg
след доливане на около 2 литра вода
33.jpg (9.1 KиБ) Видяна 1182 пъти

Прикачен файл

32.jpg
показания на пресостат ниско ниво преди да се долива вода на празна машина
32.jpg (17.49 KиБ) Видяна 1182 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Съдомиялна AEG favorit 65411 vi грешка 30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: