Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,проблемът ми е следния,ролките на плъзгащата ми врата (като тази на снимката) са за смяна.Купих си нови механизми,но не съм сменял досега и се чудя ок къде да започна и какво да направя.Моля ако някой е правил тази операция да помага.
Извинявам се предварително на колегата за дето му ползвах снимката! :prost:

Прикачен файл

_2_~1.JPG
_2_~1.JPG (29.78 KиБ) Видяна 8358 пъти
EDI - майстор
Аз го правя номера през 4-5 години.Първо на плъзгащата врата трябва да има една алуминиева лайсна за филцовото уплътнение с две черни тапи горе и долу, дето ограничават да не се вдига и сваля вратата, трябва да е хваната с 3-4 видии.Разминаваш на обратно двете врати, сваляш я, повдигаш вратата и я вадиш от долната релса.Слагаш си вратата на маса, плот или нещо друго.Ще видиш телата на водачите и ролките.Притягат се с болтове отдолу.Водачите с ролките не излизат така направо поне при мен, понеже им пречат двата странични дълги профила на вратата, които са под 45% при сглобката.За целта развиваш с шестограма двата болта на ъгловите сглобки от долната страна и леко изтегляш късата страница.Така телата с ролките вече излизат.Махаш ги и слагаш новите, гледай реглажа на височина да е еднакъв.Пъхаш пак долната къса страница и притягаш болта на сглобката.Слагаш вратата и гледаш дали е нивелирана.Ако не е, с отверката и регулиращия болт я нивелираш.Като ти хареса, връщаш страничната лайсна и си готов.
Благодаря за информацията,аз вратата я свалих от релсата и ги видях тия болтове в ъглите ,обаче не знаех дали оттам да развивам.Утре ще ги поразвия да видя какво ще направя.
Здравейте,

Извинявам се, че се включвам в темата на "колегата" с въпрос, но не виждам смисъл да създавам нова...

Ситуацията е следната:

Не мога да развия с шестограма двата болта на ъгловите сглобки от долната страна. Горните се развиват и вратата горе се разглобява, но отдолу където са ролките (които искам да сменя) не могат. В следствие на по-големия натиск който упражних главите на болтовете отвътре станаха заоблени понеже метала е доста "мек"...

Въпроса ми е следния:

Как "най-безболезнено" да развия двата болта на ъгловите сглобки?

п.п. Ще може ли, ако се развие поне единия болт да се измъкнат двете метални двойни ролки за плъзгане на вратата? ................ понеже като разглобих отгоре вратата ми се стори, че е възможно ;)
miliad - майстор
Разпробиваш болта от другата страна и вадиш цялата ъглова сглобка.
После отиваш с нея в магазин за аксесоари за ПВЦ и алуминиева дограма и купуваш нови.
И като разглобявате рамката махайте първо гумата поне от едната страна.
Ако вратата е със стъкло желателно е да разместите страничния профил, не долния за да се извадят ролките.
tarlyo - специалист
Не си играй с разпробиване. Набий топчето навътре и ще извадиш сглобката. Търси MS04.
miliad написа:
Разпробиваш болта от другата страна и вадиш цялата ъглова сглобка.
"от другата страна" имате на предвид, че се разпробива не от към страната на главата на болта, а отдолу, така ли?
miliad написа:
После отиваш с нея в магазин за аксесоари за ПВЦ и алуминиева дограма и купуваш нови.
Знаете ли такъв магазин в Пловдив?
miliad написа:
И като разглобявате рамката махайте първо гумата поне от едната страна.
При мен не е със стъкло, а с поликарбонат и мога спокойно да изкарам листа от горната страна където сглобките се развиват.
miliad написа:
Ако вратата е със стъкло желателно е да разместите страничния профил, не долния за да се извадят ролките.
Благодаря за пояснението. Точно на това търсех отговор на въпроса който зададох в после писаното в предния пост...
Последна промяна от nikovit на пон ное 20, 2017 9:00 pm, променено общо 1 път.
tarlyo написа:
Не си играй с разпробиване. Набий топчето навътре и ще извадиш сглобката.
Мерси за съвета. Първо ще опитам да избия топчето и ако не успея ще мина на фаза разпробиване.
tarlyo написа:
Търси MS04.
Знаете ли къде в Пловдив може да се купи сглобка за алум.дограма с номер MS04?
Първо се извинявам за късното включване в темата, но сега ми остана време...

Много мразя когато някой пита по форумите за съвет и получи няколко мнения, накрая питащия да не сподели дали и как е разрешил проблема.
miliad написа:
http://lemotrade.com/
http://www.papagalsz.com/index.php?id=3
http://www.bultem.com/contacts.php
http://magazin-dograma.com/information/contact
Много благодаря за информацията. Беше ми изключително полезна. Посетих офис-склад-магазина от вторият сайт на фирма "Папагал-Стара Загора". Закупих ъглови сглобки MS04 и ролки за плъзгане на вратата. Продавач-консултантката беше впечатляваща -> препоръчвам да се убедите сами... =D>

След като се прибрах разглобих вратата от горната страна, махнах гумените уплътнения и извадих поликарбоната. На двете долни ъглови сглобки набих топчетата, но сглобките не можах да ги извадя от ребрата. Разпробих болтовете, после от едната страна разпробих топчетата които бях набил, а накрая разпробих дори и алуминиевата дограма, но тази сглобка не "пускаше". През цялото време помагах с чук, с тесла и с дърпане, но не и не. Разпробитата сглобка не пускаше. Точно започнах да викам неволята и споменавах майката на алуминиевата дограма, когато забелязах, че друга сглобка се беше извадила почти цялата. Значи съм блъскал едната сглобка, а се е извадила другата -> така, че обръщайте внимание и на това :-D
miliad написа:
Ако вратата е със стъкло желателно е да разместите страничния профил, не долния за да се извадят ролките.
Така и направих след като разпробитата глобка така и не освободи другите две рамена. Двете нови ролки малко трудно се движеха в улея за разлика от старите, но леко с набиване ги сложих по местата си. Сложих и новаа ъглова сглобка, но за съжаление предния "майстор" беше пропуснал да сложи долу ъглови фиксиращи планки (не знам дали така се казват), а такива имаше само от горната страна на вратата. Понеже първо купих частите, а после видях, че ги няма, затова и аз оставих така вратата, но следващия път ще сложа. Всъщност не знам дали трябва да има, но аз лично бух сложил за да се стабилизира и "изправи" вратата, че сега се подравнява само от ъгловата сглобка...

После всичко обратно по местата, но съжалявам, че не успях да сменя разпробитата ъглова сглобка с която ще се мъча следващия път.

Още веднъж искам да изкажа благодарности на включилите се в темата потребители "miliad" и "tarlyo".

На тях двамата и на всички четящи сайта пожелавам весели коледно-новогодишни празници...

Тема "Въпрос за алуминиева плъзгаща врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: