Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Между кондензатора и корпус не ми дава пробив.
Слюдата е добре, аз вече я сменях.
lov - майстор
Мери от извода на магнетрона към корпус. Но откачи и двата кабела предварително.
Между двата извода трябва да ти дава късо защото те са отоплението на магнетрона. Но към корпус на който и да е от двата не трябва да има нищо.
hidrazin - майстор
rwsrumen написа:
Диода го меря като нормален диод, но не ми дава проводимост в нито едната посока, вероятно диода е пробил.
Не може да го измерваш като нормален диод. Уреда ти не може да го отпуши.
Тези диоди обикновено пробиват - тогава ще ти покаже някакво малко съпротивление.
Вероятно е здрав. А другия диод? В много от печките са два диода.
Ако са здрави и няма пробив от изводите на магнетрона към маса, остава големия кондензатор или антената на магнетрона.
:partyman:
novgradski - специалист
Аз HV-диода го проверявам на 220V с една миньонка 25W"
- ако свети слабо -диода е О.К.
-ако свети силно (нормално)-значи диода е пробил или ако въобще не свети -диода е прекъснал ..... НЕГОДЕН
...Ако те притеснява напрежението -може и c 9V батерия.В едната посока трябва "да няма" ,а в другата - " да има"
Прикачен файл:
Проверка HV диод с 9V батерия.jpg
Проверка HV диод с 9V батерия.jpg (50.3 KиБ) Видяна 2612 пъти
...в диода има пад на напрежение 2-3V....годен е.
lov - майстор
Чакай... Влизам през един таблет и не съм видял предния пост където пишеш че от магнетрона към корпус имаш 62 ома. Ако са били откачени кабелите съм познал.
Хидразина да вземе да си изхврли шарения боб че е гъгричасал. /Ако не си отдавна във форума тва си е една закачка между приятели./
Сега остава да ти обясним как да претаковаш гявола. Магнетрона трябва да се разкапсулова и да се изхврърли проходния кондензатор.Това е тази бялата част от която излизат изводите. Имам някъде снимки на компа ама сега съм заточен само с таблет. Мисля че и тука в тоя форум съм показвал как става ако не се намери някой колега да обяснявя или ще се справяш сам или ще чакаш. Само имай в предвид че напрежението там към корпус е над 2 киловолта и трябва сериозна изолация.Ползвам керамични тръбички. Проходния кондензатор се разнитва и маха целия.
novgradski - специалист
...не разбрах дали са били откачени кабелите от магнетрона...защото вторичната(единия край на корпуса на трансформатора - а другия към магнетрона) я дават от 70 - 120 ома ...и ако не са били откачени -е измерил съпротивлението на вторичната...пък може и да си познал.
lov - майстор
Тц........ Карам го да мери при откачени клеми от магнетрона за да съм сигурен че късото не е в други елементи. Презастраховам се все пак макар че колегата е премерил каскадата и кондезатора и е писал. Схемното изпълнение е диоден умножител и кондензатора в случая е развързваш към трафа. Така че и при закачено отопление при здрави елементи не трябва да има верига. Относно високоволтовия диод шанса да прекъсне е почти минимален. В 99% от случаите повредата е пробив което лесно се хваща с уред. При прекъснала каскада не гори предпазителя а само ръмжи но не грее.Е ако я държиш дълго време ще изпуши.
hidrazin - майстор
:? То и аз си помислих че е измервал без откачени изводи заради стойностите.
Доста близки до намотката. Ама нека видим какво ще стане де.
:partyman:
P.S. Може и боба да е измушичен, макар и нова реколта. Тогава ще трябва да търся нов. :-D
lov - майстор
Снощи три пъти се опитвах да кача картинка с елементарната схема на захранен магнетрон.
Та няма как да измериш намотката от изводите на магнетрона. Кондензатора е последователно вързан на нея. И ако той не дал фира или има закачен на него висиковолтов ценер и той да е пробил. Всъщнос тези ценери ги слагам на второ място като повреда след нагорялата слюда.

Надявам се колегата да пише крайния резултат защото вече ме гложди от необяснимите съвпадения при мен.

Прикачен файл

sheet1.gif
sheet1.gif (8.58 KиБ) Видяна 2504 пъти

Тема "Микровълнова фурна Нео не работи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: